2024. október 05., szombat

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71559
A GFS és az ECMWF most szép összetartó lett a tekintetben, hogy a jövő hét végéig kitartana a bárikus mocsár jellegű helyzet, jó kis szezon végi (?) KÜN-nel, minden napos zivatarokkal.
Hosszabb távon viszont már bizonytalanabb a helyzet, részben Florence pályájának is köszönhetően, ugyanis a 3 fő modell most teljesen eltérő kimeneteleket ad. Az ECMWF eleinte gyengének várja a ciklont, így az nem kanyarodna fel északra, hanem a közép-atlanti AC alatt célba venné a Bahamákat és az USA keleti partját. Link A GFS is későbbre tolta kicsit a felkanyarodást a korábbi futásokhoz képest, de itt 240 óránál már jóval északkeletebbre lenne az ECMWF-hez képest, és utána elfordulna a Brit-szigetek felé egy mély extratrópusi ciklonként. Link Link A GEM kanyarítja fel a leghamarabb most, így ott már 240 óránál beleolvadna egy Grönland melletti ciklonba, de Európa időjárására itt sem lenne hatással a brit blocking miatt. Link Egyébként az új verziójú GFS is érdekes, ott 240 óránál még hasonló a helyzet az operatív GFS-hez, utána viszont szinte azonalitást mutat az óceánra, Közép-Európában így viszont erőre kapna a nyugatias áramlás, és jönnének sorban a ciklonok. Link Link Link
#71558

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Időjárási visszatekintő (#25553)
#71557

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Időjárási visszatekintő (#25551)
#71556

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Időjárási visszatekintő (#25550)
#71555
Valóban: a GFS hőmérséklet és nyomásadataiben sokszor van némi karikatúraszerű eltúlzottság, ami az eseményhez közeledve általában szelídül.
ECM erre nem hajlamos.
A küszöbön álló hf , és a hidegbeáramlás után emelkedik a légnyomás, a hűvösebb levegő nyugalomba jut. Majd a magasban megkezdődik a melegebb levegő beáramlása. Mindez a világ legtermészetesebb dolga, ezen meglepődni nem lehet.
Viszont a középtávon stabilan kb. 12,5 fokon futó tagátlag nem jelent semmit. Legalábbis azt nem, hogy biztosan nem jön azokban a napokban újabb hf.
A "második lapon", azaz 240 órán túl, a tagátlag nemigen mutat ki hirtelen időváltozásokat. Az majd csak akkor látszik (megfelelő szituációban), ha időben közelebb érünk.
#71554
Van egy olyan érzésem sok térkép átnézése után, hogyha jelentős hőgradiens mutatkozik számottevő nyomásgradiens nélkül, ahhoz rendszerint hamarosan ciklon is kerül. Több futás is mutatott most ilyesmit: Északnyugat-Európában 5-10 fokok 850 hepán, délen és középen a 15, 15+ fokok, erősebb ciklon viszont nincs a kettő határán. Érdeklődve várom a további futásokat.
#71553
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#409360 - 2018-08-24 09:04:50)

Erre én is felfigyeltem, kicsit eltévedt az ECM ebben a tekintetben, de volt már nem egy ilyen eset a nyáron, amit a GFS lényegesen jobban számolt. Több mint valószínűnek tartom, hogy a jövő heti felmelegedést a GFS némi túlzással, de jól fogja. Aztán lehet országos kánikula lesz, de minimum ide az Alföldre még számítok 30, esetleg 30+ fokra egy-egy nap.
De ha köztes verzió valósul meg a két királyi számításaiból, akkor sem fogunk fázni kacsint  A fáklya a meleget illetően elég beszédes, az átlag is 15 köré megy, illetve közelébe és hosszú távon sem megy 12.5 alá.

Az ECM inkább Nyugat-Európára számolja a hőhullámot 240 óránál jócskán űridőben, de ez látható, felettünk pedig AC , mérsékelten meleg idővel.
#71552
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#409359 - 2018-08-24 08:55:29)

A két ´királyi´ modell ezúttal szerepet cserélt egymással: míg a GFS ragaszkodik a meleg, sőt időnként igen meleg folytatáshoz, az ECM szerint a pénteken tőlünk nyugatra megerősödő AC keleti peremén azért egy elég tisztességes hűvös atlanti lötty érkezne. Ezzel ´csak´ az a baj, hogy egyrészt tegnap este még egészen mást mutatott, másrészt meg 168 óra felett van. Őszintén szólva, túl csekélynek tűnik a nyomásgradiens a gyengécske skandi teknő és a tőle délnyugatra elhelyezkedő AC között, mintsem ekkora T-csökkenést eredményezne az a bizonyos jövő pénteki harmatgyenge HF. A GFS-fáklyán ez a HF egyáltalán nem vehető ki, így nem csodálkoznék, ha az esti ECM-futásban ennek a HF-nak nyoma sem maradna már nevet
#71551
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#409358 - 2018-08-24 08:44:24)

Nem: nagytérségi ék-i áramlásról szó sincs. Déli áramlással érkezne a meleg a magasban, csupán arról van szó, hogy kezdetben tenne egy "kanyart" fölöttünk.

Link
Link
Link
Link

Egyébként nyáron a k-i, ék-i áramlás rendszerint szárazföldi meleg levegőt hoz. Abban viszont teljesen igazad van, hogy ez a szél, ellentétben az erős délies légmozgással, nem vágja agyon az éjszakai lehűlést.
#71550
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#409353 - 2018-08-24 08:20:42)

És ez is alapvetően É-ÉK-K-i áramlással érkezne megint, szóval a "régi nóta"? Figyelgettem ezt, de számomra rendkívül meglepő, hogy északias áramlással kapunk ennyi hőséget az idei nyáron (lehet már volt erről szó korábban, de nem mindig figyeltem folyamatosan a fórumot). Ez nem "reklamálás" mert a déli szél undorítóbb  (utóbbinál a minimális éjszakai hűlés sincs meg többnyire). Gondolom ez az irányultság ilyen magas hőmérsékletekkel megpakolva nem volt éppen a leggyakoribb a múltban, ilyen időtávon és ilyen mértékben még csak nem is emlékszem hasonlóra.  Feltételezem a Kelet-Európai síkságon szépen összegyűlt a forróság már jó ideje. Feltűnő volt már a foci VB alatt, hogy a meccseken láthatólag mindig napsütés és igen meleg uralkodott, a döntő végén kívül sok esőre nem emlékszem :-)
#71549
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#409347 - 2018-08-24 07:32:32)

Friss GFS kifejezetten rossz a hónap legvégét illetően. Eszerint kánikulával búcsúzna augusztus, és úgy is kezdődne a szeptember. Kíváncsian várom, a nemsokára frissülő ECM mit ad.
Több hetes 28-30 fokokról egyelőre ne beszéljünk, mert először is, a modellek addig nem látnak el. Másodsorban szeptemberben egy masszív hőhullámhoz már nagy makroszinoptikai pech kell.
Szóval, remény mindig van, ha karcsú is egyelőre. nevet
#71548
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#409342 - 2018-08-24 07:08:11)

A hozzáértőktől kérdezném: jól érzékelem, hogy a jövő hét közepétől igen könnyen egy többhetes - gyakorlatilag folyamatos, mivel a hóforduló környéki esetleges hideglöttynek már kb. egyik előrejelző oldalnál sincs érdemleges nyoma - kb. 28-30+ okba szaladhat bele megint itt az Alföld középső része, érdemleges csapadék nélkül? Az ugye már igen meleg majdhogynem kánikula ilyen időtartamban (Kecskemét kb. mindig az egyik legmelegebb). Már a végét járom azért kérdezem, hogy mennyi lelkierő fog kelleni még. Gondolom a legrosszabb nagytérségi szcenáriót húzhatjuk be megint... hihetetlen lenne, komolyan. "Kicsit" pesszimista lettem tudom itt az elmúlt 30 nap okán, de nagyon bizakodtam hogy aug. végével lehet valami pozitív változás a melegtől szenvedőknek. Lehet-e reménykedni vagy már nem nagyon érdemes és marad a további centivagdosás? Köszi
#71547

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#409099)
#71546

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#409093)
#71545

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#409092)
#71544

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#409091)
#71541

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#40909laza
#71540
Voltak olyan évek mikor menetrend szerint érkezett hétvégére a hidegfront. Ige, nyugatról szépen kipucolódik a meleg mind az ENS mind az OP mutatja. Link
A friss ECM szerint mérsékeltebb lenne a lehűlés, kellemes 25 fok körüli idő jönne a front után, csapadék nélkül, anticiklonális hatásokkal. Talán összejön egy szép, kellemes őszkezdet.  Mondjuk van még itt bizonytalanság, szóval meglátjuk, igaz a csapadék már több helyen elkelne bőséggel, és az ECM a csapadékot is csökkentette.
#71539
Azért mintha az időjárás tudná mikor (hétvégére) kell megváltozni. Nehogy már szerda-csütörtök betaláljon a hidegfront a Kárpát medencébe   kacsintnyelvnyujtaszavarban

Gondolom Nyugat-Európa előbb megkapja a hűvöset
#71538
A masszív hőhullám napjai már meg vannak számlálva. A hétvégén érkező lehűlés alighanem borítékolható. Már a sokadik futás adja, ám egy nagy DE, a friss ECM visszavett a hétvégét illetően, kicsit tolt a dolgon.  A GFS op szerint már pénteken lenne egy bemelegítő, mely szombatra záporokat, zivatarokat hozna, és mérsékelné a meleget, de az Alföldön még lehetnének 30 fokok helyenként. Másutt már nem. Vasárnap peremciklon, nagy eső, újra megerősödő északnyugati szél.  Ezt követően anticiklonális helyzet alakulna ki, csapadék nélkül az op. most csontszáraz szinte hosszabb távon. Idővel ami már nem komolyan vehető. az északkelet-európa felett örvénylő ciklon és a Brit-szigetek felett aktivizálódó AC közös áramlási rendszerében hűvös érkezne újra északi irányból, tehát ez érdemi felmelegedést nem sejtet, de egyes napokon azért kellemes, 25-27 fok körüli csúcsokkal találkozhatunk.

Az ECM most amit az elején említettem tolt a lehűlésen, így még szombat kánikulás lenne többnyire, és a vasárnap az Alföldön még vastagon behúzná a hőségnapok sorát. Aztán hétfőre adja most a ramazurit, kiadós esők, a Dunántúlon rendkívül viharos (80-100 km/h körüli) északnyugati szél. Az ország többi része ebből a szélviharból kimaradni látszik, kevésbé lenne erős a szél. Utána kedden, szerdán nem lenne túl kellemes idő, bár kinek mi a kellemes, majd fokozatosan beorrosodó azori AC-vel, 23-26 fok körüli késő nyárias idő következne, megszűnő csapadékhajlammal.

Összességében nem töltené ki továbbra sem Európa nagy részét hideg, hűvös levegő. Ha megnézzük látható, hogy kelet felől ismét csavarna be a ciklon magasabb hőmérsékletű izotermát 850-en. Link
Ha valóban kialakul a Brit - Skandi AC és retrográd vagy stacionárius jelleget ölt akár tartósabban felállhat egy északi áramlás, amivel érkezhet lényegesen hűvösebb légtömeg is idővel.
Ami kiemelendő, hogy nem látszik még vérbeli ősz, a csapadékos napokon, átmenetileg viszont érezhetjük simogatását a szélben. A hőségnek országos viszonylatban vége szakad a hétvégén, és nem hinném, hogy szeptemberben már legyen ekkora kiterjedéssel, ilyen tartóssággal bármikor is 30-35 fok közötti meleg. Egy-egy prefrontális helyzetben még déli, délnyugati áramlással bármi megeshet, 1-2-3 napra természetesen,  amíg ilyen meleg levegő tölti ki Európa jó részét a nyakam nem teszem rá, hogy szeptemberben már nem lesz kánikulai nap.  Az is igaz  ám, hogy hízni kezd a hidegebb oldal északon, szóval csak át kerülhetünk a ló túlsó oldalára később ahogyan ez lenni szokott.
#71537
Ahogy nézem péntekig mint valami sziklán két karral csimpaszkodó  hegymászó úgy kell remélni akkor megjön az enyhülés, magyarul  fogcsikorgatva kell bírni a hőségnapokat  még mindig 4 napig duhos

Vagy még akkor se biztos, tartósan 30 fok alá megyünk napközben???
#71536

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#408806)
#71535

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#408805)
#71534

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#408719)
#71533

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#40871laza
#71532
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#408616 - 2018-08-16 07:54:13)

A hónap utolsó hetére egyre jobb esély mutatkozik egy "összehangolt" ősz támadásra Ény felől, azaz nyugati AC és skandi ciklon közös akciója.. szerencsére még vannak kilengések szépen, egy fronton alakuló medi és máris más képet fest a dolog..de túl szép is lenne egy nyárias szeptember sok zivatarral, előbb-utóbb véget ér ez a végtelen nyár is..
#71531
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#408627 - 2018-08-16 11:11:45)

ECM szerint elég hamar felszámolódna a teknősödés a kontinens középső  sávjában. Ez csak gyengus, elvetélt próbálkozás lenne. A nagy alacsony  nyomások kint maradnának az óceánon, térségünkben ismét az AC nyerne tért:

Link
Link

GFS ezzel szemben határozottan az óceáni gerincesedés, szárazföldi teknősödés mellett teszi le a voksát ebben a futásában:

Link
Link

GEM köztes megoldást ad:

Link
Link

Szóval, nem lejátszott még Közép-Európában az alacsonyabb nyomású, változékonyabb, hűvösebb idő. Már csak az időtáv miatt sem.

Igaz, a fáklya is lefelé nyílik GFS-nél aug. 23-a után, meg a csapadékgörbék is mozgolódni kezdenek. Úgyhogy valószínűleg nem csupán az op. kisiklásáról van szó.
#71530
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#408618 - 2018-08-16 08:55:50)

Így van, a nyár parányi megszakításokkal immár 4 hónapja tart. Az április így - az én szemszögömből hál´ Istennek - megszakította a 2-3 évig tartó miniszériát, amikor is a hónap utolsó harmadában elég izmos téltámadás jött, sok hóval a hegyekben. A havat én is szeretem - de novembertől márciusig, nem a lombba borult fákon. Nézzük azonban a jövőt: ahogy előttem már Flurries is említette, augusztus utolsó napjaiban gyökeres fordulat következhet be időjárásunkban: a kontinenset átívelő AC-híd kettészakadhat, az egyik AC-középpont Kelet-Európa fölé húzódhat vissza, a másik pedig a Brit-szigetektől nyugatra erősödhet meg. A kettő között egy aktív teknő jöhet majd létre a jövő hét vége felé Európa nagy része felett, melynek hátoldalán egy nagy adag hűvös óceáni levegő áraszthatja el előbb Nyugat- majd később akár Közép-Európát is: 
innen indulunk: 
Link
jellegtelen bárikus mező, gyenge magas nyomású öv, a ciklonok messze északon vonulnak ... és ez lehet majd belőle: 
Link 
Első ránézésre elég vontatottnak néz ki a dolog, ám a fő fejlődési irányt kell nézni, azaz a hűvös levegő térnyerését, délebbre való terjeszkedését - habár, ahogy erre Flurries is rámutatott, elég, ha egy med képződik a hosszú hullámú teknőn, és máris az ország nagy része előoldalon maradhat (GEM-verzió):
Link   
#71529

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Meteorológiai társalgó (#408125)
#71528
Ezek a kiéleződő különbségek most elhalványultak, nagyjából egyetértenek a modellek ECM, GFS, GEM, hogy marad a meleg nyári idő, kisebb megtorpanással legfeljebb, de kánikulai időszak valószínű a következő 10 napban is.  Igaz a GFS most pedzett egy augusztus 20-a utáni átmeneti  komolyabb lehűlést, de ez már nagyon messze van és addig még ez változik.

A véleményem, hogy tartós maradhat ez a cirkulációs helyzet, inkább csak érintő, feloszló gyenge hidegfrontokkal tarkítva egy-egy nap, a periódus zöme a hőség jegyében telhet több helyen akár 30-34 fok közötti csúcsokkal délután, meglehetősen csapadékszegény idővel. Gócokban persze mind eddig is lehetnek nagyobb mennyiségek, de területi átlagban folytatódik a száraz idő.
#71527
Elég nagy az eltérés: a 2 modell hőmérséklet előrejelzése közt jövő hét végére:

Link

Link

Miért ekkora az eltérés? Melyiknek van nagyobb esélye szerintetek?
#71524
Nem is állítottam, hogy Te ilyet mondtál. Hozzászólásommal arra a több fórumozó felvázolta összképre (is) reagáltam, ami a mostani helyzetből következő eshetőségek közül jószerivel csak az anticiklonálisakat, melegeket veszi észre. Nem kifejezetten veled vitázom, bár úgy látom, Te is a szóban forgó álláspontot tetted magadévá.
Jobban utána gondolva a rövid távon várható gyorsabb drift után középtávon nagy valószínűséggel majd lelassul, és még meridionálisabbá válik a cirkuláció. A zonális(abb) és meridionális(abb) muszterek periodikus váltakozása ha elkenten is, nyáron is megfigyelhető. A kérdés az, mennyi időre válnak stacionáriussá a légköri képződmények, és hogy akkor mi a meleg, vagy hűvösebb oldalra kerülünk-e.

[törölt szálhoz kapcsolódó rész is törölve. kérlek, belsős tagként fordíts fokozott figyelmet a hitelességre! - coontac]
#71521
"nem arról van szó, hogy a kontinens túlnyomó részét elfoglalja egy stabil AC"

Ilyet én nem is mondtam.

"a tartós hőségidőszakok szinte mindig így kezdődnek"

A hőségidőszak már 2 hete tart, így nehéz lenne most elkezdődnie.

"egy déli anticiklonális öv peremén fog elhelyezkedni térségünk, ettől északra viszonylag gyors ciklonáthelyeződések lesznek, ebből pedig legalább érintő hidegfrontok nálunk"

Én pont ugyan ezt írtam.

[törölt szálhoz kapcsolódó rész törölve. - coontac]
#71520
Azért szerintem nem szabad figyelmen kívül hagyni a helyzet "határvonal" jellegét és az abból fakadó instabilitását. Itt  -legalábbis 240 órán belül-
nem arról van szó, hogy a kontinens túlnyomó részét elfoglalja egy stabil AC. Holott a tartós hőségidőszakok szinte mindig így kezdődnek. Hanem egy déli anticiklonális öv peremén fog elhelyezkedni térségünk, ettől északra viszonylag gyors ciklonáthelyeződések lesznek, ebből pedig legalább érintő hidegfrontok nálunk. A kép a kissé változékony nyári időjárás képe, nem a klasszikus hőségidőszaké.
A kérdés ezután az, hogy a hihető időtávon túl, azaz aug. 20-a körül és azt követően hogy fog módosulni ez az átmenetinek tetsző állapot. A stacionárius, meleg AC irányában oldódik meg, vagy egyre mozgalmasabbá, csapadékosabbá, hűvösebbé válik az idő.
#71519
Valószínű most nálunk az anticiklonok jutnak nagyobb szerephez. A szerdától formálódó Ac akár hosszabb ideig is beragadhat, amit a Gfs az utóbbi futásokban jelez is. 
#71518
Egyetértek. Jó stabil anticiklonális helyzet néz ki a következő legalább 1-1,5 hétben is, néha egy-egy érintőleges hidegfronttal megspékelve. Igen jó esély van rá, hogy idén legalább augusztus végéig, de akár szeptember elejéig kitartson a hőségidőszak, egy-két napos megszakításokkal. Ezzel pedig az augusztus igencsak impozáns havi középértékekkel zár majd országszerte.
#71517
Igen a GEM most mérsékeltebb, bár a vége durvulni kezd és nem éppen a lehűlés irányába vezeti le a folyamatokat. Ahogy írtad is két lehetőség van: Egyelőre komolyan vehető időhatáron belül nem látszik drasztikus lehülés , így vagy folytatódik a kánikulai időszak, vagy egy mérsékeltebben meleg periódus kezdődik el. 
#71516
Nem értek egyet. Amit most látunk, az nem a stabil nyárközepi kánikula makroszinoptikai képe. Ahhoz túlságosan nagy a mozgolódás északnyugaton, és túl közel vannak/lesznek térségünkhöz a hűvösebb légtömegek. Persze, ahogy írtam is az előbb, ez a patthelyzet az északnyugati hűvös és a délkeleti, déli meleg között az utóbbi irányába is eldőlhet. Előfordulhat, hogy meridionálisabbra vált a makrokép, ismét leáll a drift, és a soron következő ciklon előoldali AC megerősödik és beragad Közép-Európa felett. Valóban, könnyen lehet még a kánikulának egy dobása az idei nyáron.
Viszont nem lehet figyelmen kívül hagyni a másik eshetőséget sem, különös tekintettel aug. 3. dekádjának statisztikáira. Az évek többségében ilyenkor meg szokott törni a nagy meleg uralma, sőt nemegyszer kifejezetten hűvös napok jönnek. Nem mondom, hogy idén is így lesz, de a hónap végi lehűlés(ek) azért valószínűbb(ek), mint ezek teljes elmaradása.
#71515
Figyelembe véve, hogy jó ideje beragad egy-egy makro helyzet és az hosszú hetekig pörög, lehet potenciál a dologban. Az újabb pozitív anomáliás , igazán meleg nyár után nálunk is(Európa nagy részén drasztikusan meleg a nyár), úgy néz ki, a hónap második fele sem ront a statisztikán.  
#71514
ECM op. is egy rakás határesetet mutat. A többi modellen is az látszik, hogy a kontinens északi és nyugati részeit tartósan elfoglalják a hűvös légtömegek, melyekből többet-kevesebbet térségünk is kap (futása válogatja)  Európa középső területét ugyan időről-időre elfoglalják a prefrontális melegnyelvek (15+ fok 850 hepán), de ezek, bár egészen északra is felnyúlnak néha, múlékonyak, kenődnek keletre.
Természetesen az ingadozó szituáció a beragadó nagy meleg felé is eldőlhet később, nemcsak a hűvösebb verzió irányába. Bár az évszak már kevéssé kedvez ennek. Megjegyzem, GEM érdekesen mérsékelt marad a következő 240 órában.
#71513
A friss Ecm újra a melegebb verzió mellett tette le a voksát, ami várható volt.  A fáklya szórása alapján még mindig van bizonytalanság a dologban, de valószínű hogy a kedden érkező front is egy feloszló, érintő jellegű lesz, így megint vissza jönnek a harminc fokok. 
#71512
"...Idén én elhúzódó nyárra számítok, némi megtörés után fel-fellángoló periódusokkal akár október végéig is. Mondjuk jóslásba nem bocsátkozom, de szerintem a melegnek még bőven vannak tartalékai az őszi hónapokra...."

És ezt normális folyamatnak kell tekinteni (ezen az égövön, a kontinentális éghajlaton), hogy a nyár kitolódik szeptemberre 30+ fokokkal, sőt azon túl októberre mondjuk 20+ fokokkal, hogy utána a "klasszikus ősz" kimaradjon és  a novemberben mutasson valami őszi jelleget , hogy azután decemberben vagy megjöjjön a tél hóval (ez mostanában nem jellemző, vagy hó nélkül telik el december.

Amikor mi gyerkőcök voltunk (80-as évek) azért Mikulás (akkor még Télapó nyelvnyujtas) tájékán a havazás már mutatóban megjelent  és Karácsonykor nem az eső esett +10-15 fokban
#71511
Lehet, hogy a melegnek vannak tartalékai (bár hogy mennyi van, nemigen tudhatjuk) Viszont az őszi, sőt talán a tél eleji cirkulációs jelleget, ezzel időjárásunk arculatát alapvetőn meghatározza a hemiszféra északi tájainak őszi lehűlése, ami nemsokára kezdetét veszi. A fő kérdés, hogy milyen gyorsan és mennyire hűlnek le a szubarktikus tájak, és hol lesznek nagyobb, tartósan alacsony hőmérsékletű területek. Ezzel összefüggésben mennyire lesz hajlam hidegleszakadásokra, és hogy ezek mennyire érintik térségünket. Ebbe az irányba érdemes figyelgetni már augusztus végétől. Az akkor induló kora őszi időszak sokat elárulhat az ősz és a kora tél "jelleméről"
Maradjunk annyiban, hogy mivel a magasabb szélességeknek ez az incipiens lehűlése most még nem jelentkezik, egyelőre gyakorlatilag semmit se sejthetünk a hónapokkal későbbi időjárásról. Tény, hogy a rendkívül meleg nyár hajlamos "visszanyúlkálni, visszaköszönni" az őszi hónapokban, de még ennek a feltételezése is roppant bizonytalan lábakon áll. Nem beszélve arról, hogy a július legvégén kezdődött, és nem is igazán harapós hőhullámmal együtt sem tűnik ez a nyár rendkívül forrónak. Jó meleg volt, ez tény, de nem kirívó.
A modellek jövőképe pedig eléggé instabil most. Igaz, 240 órán belül pillanatnyilag inkább a melegnek áll a zászló.Az egyre aktívabb észak-atlanti, ill. jeges-tengeri ciklontevékenység,  a feltűnően kimélyülő cikloncentrumok azonban bármikor "belódíthatják" fölénk a lényegesen hűvösebb légtömegeket. Egyelőre jobbára az látszik ugyan, hogy a kontinens déli és középső részein húzódó meleg anticiklonális övezet "fütyül" az északi területek történéseire. De meggyőződésem, hogy ez bármikor alapvetően megváltozhat a modellek térképein. Érdemes lesz figyelni az egymást követő futásokat. Az év szinoptikailag  legérdekesebb, legsokatmondóbb időszakainak egyike veszi kezdetét nemsokára.
#71510
A júniusi időszakok inkább a Medárd jegyében telnek, száraz, anticiklonális hőhullámok kevésbé jellemzőek. Záporokkal, zivatarokkal tarkított a hónap többnyire. Júliusban szoktak inkább beütni a "gerincesebb" időszakok, mikor a magas nyomás kezd meghatározóvá válni, és ezzel száraz, olykor aszályos, forró periódusok ütnek be és kinyúlnak augusztusra, illetve ha meg is törik a verkli, de gyorsan képes regenerálódni a makrocirkulációs rezsim. De ezek nem törvényszerűek. Idén egy nem megszokott cirkulációs helyzet állt elő, északi, északkeleti áramlásokkal, bárikus mocsárral jellemezhető időszakot éltünk, a délies áramlások teljesen kimaradtak. Melegnek meleg volt, de kinek mi a jó idő ez persze örök nagy kérdés. Van aki örül a 25-30 fok közötti napoknak, záporokkal, zivatarokkal, illetve van aki 30-35 fok között érzi jól magát azúrkék éggel a feje felett, felhők nélkül. Sok embert ismerek aki ezen a véleményen van amin Te, hogy ez a június második fele és július első 2-3 hete nulla volt, nem nyár. Na hát ezt is valahol meg lehet érteni, de szubjektív megítélések, hiszen a 25-30 fok még bőven nyár meteorológiai szempontból. Az adatokkal és tényekkel kár vitatkozni. Július végére azért tiszteletét tette egy hőhullám kezdete, ami tart a mai napig és némi megtorpanás után folytatódik is vasárnaptól a jövő hét közepéig egészen biztosan, utána a modellek se tudják még mi lesz.  Ilyenkor meg már megy a sírás, hogy ez meg túl meleg... nevetÉn bírom az ilyen meleg időszakokat, én se voltam elégedett azzal az 1 hónappal, de végül tényleg odatett és lett nyarunk ha már éltek páran azzal a kifejezéssel, és kérdéssel, hogy "lesz-e nyarunk" nevet
A ciklonaktivitás amiről írsz nem jelent semmit, nem kell közvetlen veszélyesnek gondolni, és akár hosszabb ideig is elkerülhetnek minket ennek ellenére a frontok.  Az átmeneti, de komoly hőhullámok nem ritkán prefrontális előoldali áramlásokban jelennek meg, ha nem is hetekig üt be ilyenkor a kraft, de tudnak durva melegeket produkálni akár pár napig még végül be nem tör a front.  Nem csak a tartós anticiklonális helyzetek szülhetnek nagy melegeket. Tény, hogy másabb egy 2-3 napos 35-40 fok közötti meleg, mint egy 2-3 hetes kevésbé forró 30-35 fok közötti periódus.  Ott gyorsan számolunk vissza, hiszen a közelgő front előtt vagyunk, az AC-és helyzetekben pedig nem látni a végét épp mint a napokban is szajkóztuk, de végül csak megtörni látszik a verkli.
A friss ECM már jövő hét közepétől felszámolja a 15+ fokos izotermát, mérséklődő meleget, egy-egy napra csapadékot is ad. Szerintem kicsit kisiklott ez a futás, előző még melegebbet, száraz napokat prognosztizált, úgyhogy gyanús, hogy hamarosan ez el is tűnik a színről és igazodik a GFS felé ami nagyon meleg és száraz zömmel, a kedd, szerda körüli frontot leszámítva.  

Amiről írsz, hogy átmeneti bemelegedés lesz, semmire sem alapozható, augusztus végén sem ritkák a hőhullámok már beszéltünk róla ha olvastál, persze az északi irányítás fellángolása is fokozódó jelleget mutat ilyenkor, és az őszi lehelet is közel van. De mint mondtam számos példa van arra, hogy augusztus és szeptember is hozhat akár rekord közeli melegeket is, hőség vagy forró napokkal. Idén én elhúzódó nyárra számítok, némi megtörés után fel-fellángoló periódusokkal akár október végéig is. Mondjuk jóslásba nem bocsátkozom, de szerintem a melegnek még bőven vannak tartalékai az őszi hónapokra.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-10-05 06:35:29

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

10.1 °C

na00

RH: 89 | P: 1012.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

129252

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.