2024. november 25., hétfő

Hó- és zivatarlesen

Adott napon: 
Keresés:
Sat24 animált mûholdkép
Európai radarképek

Kedves fórumozók!
Egy újabb fejlesztés nyomán az alábbi változás állt be a szakmai fórumok használatával kapcsolatban: A "Hó- és zivatarlesen" valamint a "Hosszútávú esélylatolgatások" fórumok használata ezentúl az ú.n. szakmai joghoz van kötve.
Részleteket ld. a Metnet szabályzat I/7. pontjában.

Módosítva: 2009.07.18


#4489
Van igaza Kuzminak, "irányított" hangzatos bejelentésnek tûnik, ahogy a januári nagy havakat és katasztrófákat ígérõ közleményük is.
#4488
Bravo...Kuzmi meglátta a lényeget a sorok között...én majdnem eldobtam a hajamat... vidám
#4487
Még egy dolog, idézet:
"A rendszer a meteorológiai szolgálat meglévõ eszközeinek fejlesztésével kiépíthetõ: lényegében egy 80 millió forintos szoftverfejlesztésrõl van szó, amelyre a fedezet a Környezetvédelmi Minisztériumnál rendelkezésre áll."

Újabb eszközök nélkül nehéz lesz a munka, ugyanis a szoftverfejlesztés az nem tárgyi eszköz(könyvitel).
Azaz nincs szó több mérõballon feleresztésérõl, gyakoribb mérésrõl, több állomásról, több radarról.
Csupán arról, hogy a számítógéprendszert fejlesztik.
Márpedig minden modell alapja és pontossága a lehetõ legtöbb mérési eredmény bevitelén alapul.
Itt a "szoftverfejlesztés" nem utal a mérési eredmények gyakoriságának növekedésére.

Sok sikert kívánok a csapatnak!
#4486
Arra Én is kiváncsi leszek, annál is inkább, mivel az augusztusi mezõberényi felhõszakadást - 4 óra alatt 100mm csapadék - még a radar sem érzékelte. Azaz sokkal gyengébb intenzítást mutatott, mint az a valóságban volt.
Summa: Több radar nélkül gyenge lábakon fog állni a rendszer...
#4485
A rendszer alapja már megvan, nem? Csak most lenne pénz a fejlesztésre, ha ez igaz. Nem nulláról fogják kezdeni...
#4484
Sok sikert kívánok a munkájukhoz! Ha már 1-2 ember javát megmenthetik az elõrejelzésük alapján , már szerintem megérte létrehozni ezt a csapatot. Én bízom bennük,fõleg hogy egy jó barátom is erõsíti ezt a "különítményt". Mielõtt ítéletet mondanánk más tevékenységérõl,elõtte nem árt megtudni,hogy mi lesz a mûködésük mechanizmusa.
#4483
vidám
#4482
Aki ért egy kicsit a meteorológiához, az jól tudja, hogy 2-3 órával elõre jelezni egy felhõszakadást az non-sens. Látszik, hogy a döntés mögött megint nem szakmai megalapozottság van. Felhõszakadásra nem lehet felkészülni, csak annak lehetõségére, hogy lehet, hogy lesz felhõszakadás, de nem biztos.
Ezt a rizikót vajon fel fogja-e vállalni az OMSZ és meteorológus gárdája.(valós vagy fals riasztások)
#4481
Érdekelne, hogy az ilyen gyors reagálású elörejelzéshez honnan származnak majd az adatok, hiszen a hírek szerint sorra szünnek meg az észlelöállomások. Egy "szoftverfejlesztéssel" ezt a hiányt nagyon nehéz áthidalni, real-time észlelési adatok kellenek! Vagy maradnak a rosszul kalibrált automata állomások idönkénti adatai? Vagy - amire tippelek - nagyon sok input fog innen, tölünk származni nevet Akkor meg is lenne oldva az egyesület anyagi helyzete, a költségvetés 0,5%-a elég lenne nevet
#4480
Nem lesz többé meglepetés egy vihar: a veszélyrõl 2-3 órával korábban értesítik az embereket - Link
#4479
Alapjában igen Kenya.

Szibéria, átnéztem saját legutolsó 13 éves adatsoromat, és eme rövid idõ alatt is elõtûnik a Február átlagosan leghavasabb jellege, ám December-Január igen közel esik egymáshoz.
Tehát (1992-2005) a havi átlagok:
1.:Február: 20,7cm
2.: Január: 13,2cm
3.: December: 13,0 cm

Érdekességképpen:
-November: 7,4cm.
-Március: 4,6cm (mivel 13 Télbõl 9 esetben esett mérhetõ hó).
#4478
A hóváróknak üzenem : A tévhittel ellentétben nem a január a leghavasabb hónap, aminek oka épp az anticiklonok magasabb elõfordulása.
1. február
2. december
3. január
#4477
Még csak annyit: a nyár elejei zonalitásnak az az elsõdleges oka, hogy azon idõszakban már olyan nagy a hõmérséklet-különbség a szárazföld és az óceán között, hogy nehezebben tud AC kiépülni az erõteljes Ny-K-i áramlás miatt?
#4476
Snowhunter: köszi!
#4475
Kenya:
Nagyvonalakban: Európa makorszinoptikus helyzeteinek egyik típusa a blocking-irányítás, másik a zonális irányítás, köztük vannak átmenetek (ld. a múlt havi Ény-i irányítást), ezek váltakozása határozza meg kontinensünk idõjárását.
Eme váltakozás jórészt egyensúlyban van, idõtávtól föggõen, rövid és hosszabb idõtávban is vannak eltolódások egyik-másik javára.
Évszakos (statisztikai) jellegzeteségek is vannak, példa rá a Januári blocking-gyakoriság, ill. a kora nyári zonális-irányítás gyakorisága.
#4474
Az 1800-as évek elején rendszeresen befagyott Londonban a Temze, és vásárt tartottak a Temze jegén. Azok lehettek a szép idõk...
#4473
Az akciócentrumok erõsségétõl függenek
#4472
Remélem, nem kérdezek butaságot, de ezek a blocking-helyzetek a téli idõjárás jellegzetességei vagy van máskor is, csak esetleg másképp?
#4471
A most kialakult blocking-helyzet erõsségének a legjobb bizonyítéka az Atlanti-Óceánon ténykedõ erõs cikloncsalád távoltartása a kontinenstõl, hisz a bemutatkozó 995hPa-os után egy 957hPa-os, a most már gyengülõ ám extraerõs 945hPa-os(!) után itt az eme cikloncsalád valószínû utolsó tagja, ami 952hPa, és még fejlõdõben van, ám már nyugatabbi pályán (már Izlandra csúszott fel), mint elõdei, és látszik is a lezáró Ac is.
Jöhet a következõ, ám eme erõs blocking jól állja a sarat.
#4470
Jogos, Pecsét, elírtam, köszi a kiigazítást, én is keletebbi pályát akartam írni természetesen.
Ám nyugalom, mélyebb összefüggésket ne keress, ahhoz, hogy stabilan hó jöjjön a MF elõtti szakaszon, ahhoz nem kell más, mint egy erõs Ac vagy a Brit-szigetek környékén, vagy Skandináviában, biztosítva áramlási rendszerükben a hideg levegõ hozzánkjutását, ellensúlyozva (sõt legyõzve) a med.cikon által vezetett meleg-levegõt.

Most is ez hiányzott, hisz a nem túl erõs és túl keleti Ac okán pont a Kárpát-medence legnyugatibb része volt a választóvonal, nyugatabbra jöttek a káoszok (Ausztria-Csehország-Dél-Németország).
A kérdésedre a válasz: A kb. 300km-el keletebbi pálya jelen esetben (hiányos hidegadvekció, ám a ciklonhelyzet okán)jórészt hóban fürdést jelentett volna itt Keleten (még épphogy), ám Nyugat nem sok csapadékot kapott volna, csak hideget.
Például 2003-ban az Ac-k hozták stabilan a hideget, akkor is majd az egész ország havat kapott az erõs med.ciklonok által (csak a DK-i kapott részben vegyeset), pont az ÉNy-i csücsöktõl (Gyõr-Szombathely vonaltól nyugarta) kimaradván belõle.
#4468
Én annyival kiegészíteném hogy többek véleménye szerint helyesebb a "globális klímaváltozás", mint a "globális felmelegedés". De én is kíváncsian várom a választ!
#4467
Elnézést, elõbb véletlenül küldtem el. Tehát:

Snowhunter írta nemrég a közelmúlt nagy esõirõl:

"Bizony, 2-300km-el nyugatabbi (helyesebben: keletebbi)pálya (hisz mindegyik cikon nagyjából ugyanabban a 100-200km-es sávban mozgott), azaz erõsebb nyugatibb komponensû skandináv Ac, és kész is lett volna az emlékezetes országos káosz, hisz pl. nálam több, mint 50mm esõ egy hét alatt..."

2-300 km-el keletebbi pálya nem azt eredményezte volna, hogy Snowhunter-t valóban betemette volna a hó, de közben Bali Sopronban - kis túlzással - napsütésben ibolyát szedhetett volna? (lásd: 2003. február.)

1987. januárjában az is különleges volt, hogy Záhonytól Becsehelyig, Hegyeshalomtól Békéscsabáig mindenhol nagy - perszen nem egyforma nagy - hó esett. Ahogy valaki meg is jegyezte: elég hideg volt ahhoz, hogy a ciklon melegoldalásn is stabilan végig hó essen.

Ez a szituáció (melegoldalon is végig hó) esélyes lehet-e elvileg még, vagy a globális felmelegedés ennek esélyét megszünteti? Mert eléggé idegesítõ mindig azt várni, hogy átkerüljünk a hidegoldalra, amikor is gyakran megszûnik a csapadék. Milyen felállás kell ahhoz, hogy egy med. ciklon melegoldalán is végig hó essen?
#4466
Snowhunter írta nemrég a közelmúlt nagy esõirõl:

"Bizony, 2-300km-el nyugatabbi (helyesebben: keletebbi)pálya (hisz mindegyik cikon nagyjából ugyanabban a 100-200km-es sávban mozgott), azaz erõsebb nyugatibb komponensû skandináv Ac, és kész is lett volna az emlékezetes országos káosz, hisz pl. nálam több, mint 50mm esõ egy hét alatt..."

#4464
Az általatok is említett 1999. februárban itt erõs szél és fagypont alatti hõmérséklet mellett három nap alatt 44-46 cm hó hullott.

Emlékszem gyalog indultam útnak a 2-3 km lévõ munkahelyemre, az utat a lépésben haladó 5-10 bátrabb gépkocsi tulajdonos (általában terepjárók ) mellett az úttesen haladva tettem meg majd 45 perc alatt. Ez normális nyári viszonyok között max 25 percbe tellik.

Arra is emlékszem, hogy egyetlen helyi busz járat sem indult el. A volán telephelye mell visz az út, és láttam ahogy a volán dolgozók mindegyike 10-15 fõs csoportokban hólapátokkal és egyéb alkalmi lapátnak valókkal szabadítják ki a buszokat a hó fogságából.

A hajnal 05.00 órási munkakezdésüktõl 12.00 órára 5 vagy 6 buszt szabadítottak ki és indultak útnak a teljesen havas utakon.

A hivatal udvarán eztán nekünk is ki kellett ásni a kocsikat a felgyülelmlett havat egy nagy kupacba hordtuk, amely a végére, kb. 3,5 méter magas lett és vagy tíz méter átmérõjû. Aznap mást nem is csináltunk.
Ez a kupac még április közepén majd fél méteres volt
#4463
Na én meg a következõkre emléxem 87-bõl (9.5 éves voltam akkor):
- 2 (vagy 3?) napig nem mentem iskolába, lévén a Sashegyen laktunk, a suli meg a Terézvárosban volt,
- ezeket a napokat hólapátolással töltöttem a ház elõtt, meg azzal, hogy hallgattam a rádióban hány település van elvágva a külvilágtól, és néztem az ablakból, ahogy mindent belep a hó,
- amikor aztán eljutottam az iskolába, a Belvárosban is tiszta fehér utakon közlekedtek az autók lépésben (azóta se láttam olyat, hogy nappal az Andrássy úton nem sónedves-latyakos úton, hanem keményre letaposott vastag havon járjanak a kocsik meg a buszok, mint Finnországban).
#4462
Hát 87-ben még csak 7 éves voltam,de emlékeim azért vannak.Azt tudom,hogy volt vagy fél méter hó,aztán meg ráesett az ónosesõ.Jó vastagon állt rajta.Igaz engem nem bírt már akkor se el,de a húgom aki 5 éves volt,sétálgatott a hó tetején a jégpáncélon.A Skoda 100-unk meg az istennek se akart indulni a hidegben.nevet
#4461
Bár már volt ilyen, de azért kezdek egy picit ideges lenni: a
Link
már két napja nem elérhetõ.
#4459
Akkor én is megnyitom a féltve õrzött 87-es naplómat...
Abonyban éltem akkor, Szolnok mellett. 18 éves voltam, középiskolás, tehát viszonylag felnõtt ahhoz, hogy tisztán és pontosan emlékezzem "azokra a szép napokra"...

január 09 péntek. Egész nap borult idõ, 3cm hó esett, egész nap -6 fok volt.

január 10 szombat. Reggel szûrt napsütés, majd délelõtt 10 óra körül kezdett el havazni, nagyon apró szemekben. A délután folyamán egyre sûrûsödött a hóesés és nõtt a pehelyméret is. Feltámadt a szél, már kisebb hófúvások keletkeztek. Egész nap nem változott a hõmérséklet, -6 fok volt.

január 11 vasárnap. Reggelre már nem jártak a helyközi buszok, nem tudtam bemenni Szolnokra. Igen intenzív hóesés volt, akkor már egyre erõsebb szél, egyre komolyabb hófúvások. Reggel 7 órakor -6, délben -7, este már -9 fok volt. Egész éjszaka ömlött a hó és dühöngött a szél.

január 12 hétfõ. Reggel 7-8 órára elállt a hóesés, leállt a szél. Az eredmény? Maga a csoda. Az utakon átlagosan combközépig érõ hó volt, de a hófúvás az utcánk végében több mint 2m-es hótorlaszt épített, amibe szabályosan ösvényt vágtak. Szerda reggel tudtam elõször iskolába menni, addig nem jártak a buszok.
Nehéz megmondani mennyi hó eshetett, de az OMSZ szerint legalább 40-45cm volt ( alsó hangon).
Ahogy elállt a hó, teljesen kiderült az ég, eltûntek a felhõk.
Reggel 7 órakor -18 fok, délben -16 fok(!), este -18 fok volt.

január 13 kedd
derült idõ, este gyenge havazás, reggel 7 órakor -22 fok, délben -18(!) fok, este -17 fok.

Szerda éjszaka-csütörtök délelõtt 15mm-i ónosesõ esett, viharos DNY-i széllel.
Ezután pár napos "enyheség" után (ami most kemény téli idõt jelentene) beállt a kemény hideg folyamatosan, egészen február 10-ig.

Azt mondják, hogy ilyen ORSZÁGOS hóvihar csak 50 évenként ha van. Remélem megélek még legalább egy ilyen élményt!

Azt a 99-es hóvihart itt Bp-n éltem meg, itt semmi extra nem volt. Leesett kb.: 25cm-es hó, de már reggel erõsen olvadt és egész nap is csak locs-pocs volt utána. Erre mondom, hogy ilyet már láttunk máskor is. Persze kelet megkapta a magáét!

Persze most megelégednék 15cm-rel is, akár már 72-96 óráig is. Csak lenne!
#4458
A 3-as és a 4-es határa: nevet

945 hPa to 965 hPa Category 3

920 hPa to 945 hPa Category 4
#4457
Én még ilyen mély ciklont nem is láttam Európánál. Ez hanyas fokozatú hurrikán légnyomásának felelne meg??
#4456
Eme mérsékelt övi ciklon messze az Atlanti-óceánon jött létre két napja (a Pireneusi-félszigettel egymagasságban), tegnap még a Brit-szigetek déli részével volt egy széelsségen, az erõs blocking hajtja északnak, már Skandinávia partjánál van, fejlõdésének csúcsában.
A 945hPa-os középpont figyelemreméltó.
#4453
Floo kérdezte a naplóban, hogy mi az a gyönyörû kakaóscsiga a mai saturn-unibe féle mûholdképen.
A válasz kézenfekvõ: Egy igen mély mérsékelt övi ciklon, fejlõdésének csúcsában van ezen órákban, 945hPa-os maggal, szép példány ...
A ránk váró erõs blocking-ot jelzi, hogy északi pályára kényszerült, nem tud immár befurakodni a kointinesre.
#4452
Villámkár itt, Budaörsön:
Augusztusban itt ezeket a lépcsõházi kaputelefonokat tette tönkre egy vihar közben ért villámcsapás (sajnos nem voltam itt, a helyszínen szomoru )
Október környékéig meg sem javították õket...
#4451
Ha már a villámkároknál járunk. Nekem a WS-em csapimérõjét vágta tönkre valamint a WS-en keresztül menõ feszültség vagy nem tom mi meg kinyírta a Com portot a gépnek. Így jöhetett egy alaplapcsere is...
#4450
szkenneld be, vagy fényképezdnevet
#4449
Ripley, ez sajnos nem fog menni, lévén eredetiben vannak meg a megsárgult dohos úságok, nem pedig elektronikus formában. Begépelni meg kissé hosszadalmas dolog lenne... Majd 1-2 érdekességet beírok persze.
#4448
jaurinum pár érdekes cikket berakhatnál! Ide!
#4447
Hát ha már meteorológia és morbid történetek, akkor íme:

"Homlok József gyõri lakos Ásványráróra utazott az anyósához, aki nem ismerte fel és nem engedte be a házba. A szerencsétlen ember ott fagyott halálra."

Na most az a vicc, hogy ez nem vicc! Kollégám (idõsebb, szintén kissé érzékenyebb az idõjárásra) kérésemre ma délután behozta az 1987 januári Kisalföldeket és Népszabikat, és a január 13-i Kisalföld címlapján mutatta ezt a cikket. Nem tudtam, röhögjek-e vagy sírjak! Még most se tudom.. Majd átolvasgatom a tudósításokat, a címoldalakból-képekbõl ítélve nem lesz izgalommentes idõtöltés nevet Aztán tömören közreadom itt majd valamikor.

Az 1987. január 17-i Népszabadságban meteorológiai szakember hosszan feszegeti az elõzõ hét történéseit, sok historikus történettel és adattal fûszerezve.
#4446
Szenes néni és Szenes bácsi nevet
(csak vicc)
#4445
nálunk is volt villámcsapás, de szerencsére a szomszéd háztetejébe! de az az érdekes, hogy õ észre se vette, úgyhogy másnap mi mondtuk el neki mi történt. nevet
#4444
EZT EL IS FELEJTETTEM MONDANI!
A nyáron a villám tönkrevágta a számítógépem prociját,
alaplapját és a hangkártyát! A házban a riasztót a kapunyitó
tápját, ja és leverte a biztosítéskot az összeset, de biztosító kifizette
nevet......nevet
#4443
Akit érdekel az 1999-es nagy havazás, 24 órás lépcsõkben megnézheti a szinoptikus helyzet alakulását a
Link
címen.
#4442
Az 1999-es havazás elõtt Szilárd már január elejétõl mindig a következõ hétre várta a nagy havazást, aztán februárra be is jött neki, persze akkorra már mindenki csak legyintett nevet
Ha jól emlékszemakkor is hidegpárna volt az ország felett, sõt nem akarom elkiabálni, de a helyzet is hasonló volt januárban mint most...
Különben akkor látszott is, hogy nagy csapadék lesz, de korántsem akkora mennyiséget vártak amennyi lejött, és akkor ÉK járt a legjobban, ott a hõmérséklet végig jóval fagypont alatt volt, míg nálam napközben gyengén olvadt...Csak egy bajom volt azzal a hóval...Túl késõn jött...
#4441
Tényleg a Vissy volt, most már emlékszem. A maga megszokott, temperamentumos habitusával. Valami olyat mondott, hogy rendkívül ritka idõjárási helyzet alakult ki Közép-Európa felett, mert a délrõl jõvõ igen nedves levegõ és az északról bezúduló rendkívül fagyos légtömegek pont Magyarország fölött ütköznek össze. Emlékszem: nagyon drámaian fogalmazott és ilyen szavakat mondott még, hogy "tetemes hómennyiség", meg "rendkívüli hideg" várható. Képzelem, mi lett volna akkor, ha ez mostanság történt volna: Mostanásg, amikor 2 cm hó után a tucatnyi tv csatona órákig mazsolázik a "pesti hóhelyzetrõl"
#4440
Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 05:16:27

Vép

1.4 °C

RH: 87 | P: 1023.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.