2024. május 11., szombat

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71076
Kicsit tovább húztuk a magasban mint dec.15, de igy is a "jobbik" verzió alatt fagyoskodtunk/fagyoskodunk. Persze ez a télkedvelõk szempontjából sovány vigasz, igaz a Tiszától keletre élõk a napokban összehozott regionális hóréteg jóvoltából igazi téli idõben volt/van részük.

Jelentõs átkeverés hiányába hiába a magasban bekövetkezett melegedés, marad a hideg. Azaz a párás,zúzmarás ködös, hideg idõ.

Ami a folytatást illeti, a jövõhét közepéig ebbõl az egyhangú idõbõl jelentõs változás nem lesz. Ugyanakkor pont a hét második felétõl bízhatunk abban, hogy hozzánk közelebbi pályán elvonuló atlanti ciklon(ok) jóvoltából felszakadhatnak a nappali köd mezõk is. Különösen gondolok itt az ország keleti felére. Nyugaton, különösen az északnyugaton van kevesebb esély a ködhajlamra.

A csapadék: Karácsonyra, kár még ezen izgulni nagyon messze van. A fáklya tagok szerte az országban alig adnak valamit jövõhét hétvégére. Igaz látszik a mocorgás, de csupán jelentéktelen mennyiségekrõl van szó. ( S még az idõpont is távoli. 1000szer változhat.)

Amennyiben viszont közelebb kerülnek hozzánk a légköri frontok ugy 0 fok körüli 850-es T. esetén ilyenkor hegyeinkben lehet fehérség, míg síkon és a dombokon vegyes halmazállapot, esetleg jelentõs átkeverés(szél) hijján ónos esõ vagy kisebb hóra is futhatna az északi megyékben.

Az Ecm biztató: Link Ennek alapján nem csak a 0 hanem kevéssel az alatti hõmérséklet is igérkeznek nyugatról. vidám
Persze azt már a soron következõ ciklon melegfrontja zárná, de ha marad a tendencia ! ûridõbe az Ecm északi zonalitással számol, ami elõre vetiti akár egy pár napos epizódszerû (1-3napos) blocking létrejöttét. Ami Snowhunter korábbi irását igazolná, hogy idézem: " Nem véletlen, hogy hol a skandináv térségben, hol a brit-szigetek környékén, vagy az Izland körül Ac-k alakulnak ki idõrõl-idõre a kelet-európai Ac mellé. " ( Link )

Csak az indexek alapján mondom, hogy nem úgy tûnik, hogy esetlegesen létrejövõ északi zonalitást szilveszter elõtt egy tartósabb, izgalmasabb északnyugati, északi áramlásos idõjárás zárná, de fenn áll a lehetõsége. S amennyiben bekövetkezik, a mostani Nao,Ao indexet elnézve inkább epizódszerû mint sem tartós lehet. Én ebbõl nehezen veszem ki tartósabb block létrejötét Link , de 1-2, esetleg ránkkendõdõ Ac esetén 3 napra akár okozhat téli örömöket.

De mindez csak feltevés. laza Maradjunk abban, hogy karácsonyra felszakadhat a ködtakaró. nevet
#71061
Valóban, az igazi "nagyzonalitás" december 2. felétõl szokott fellépni. Millió cvancig eset volt a mostanihoz hasonló december eleji hideg "szöszölésekre", amit aztán üvöltõ zonalitás váltott fel az ünnepek elõtt.
Az Észak-Amerika fölött kialakuló fejlett, hideg AC a töméntelen sarki levegõjével általánosságban véve nem jó ómen, és a következõ 2-3 hétre nézve én is pesszimista vagyok.
Mégis azt gondolom, hogy a nagy valószínûséggel beköszöntõ zonalitás ezúttal epizód, nem pedig a tél alap-jellegét meghatározó légkörzéstípus lesz.
#71060
"Személyes véleményem, hogy idén viszont teljesen más a makrocirkuláció mechanizmusa, mint volt az elmúlt néhány télen." - Ez én nem vitatom. Ennek hatására kezdtem el latolgatni az idei 2016/2017-es télre szeptemberben.

De te is tudod szoktam én nagyobb térségeket is monitorozni. Nem csak Európa idõjárását, hanem attól jóval északabbra is. Nem azt írom, hogy temetem az idei decembert, csak azt, hogy december közepéig még lehetnek télies akár téli fordulatok idõjárásunkban, de utána meglátásom szerint nem igazán a tél váróknak áll a zászló. De ne legyen igazam. kacsint
Engem nyugatalanit a távkapcsolati szintem mükõdõ más cirkulációs rendszerek viselkedése.
Ugyanis jelenleg az Északi - sarkvidék fölé a Berring - tengeren át nagy mennyiségû "melegebb" léghullámok nyomulnak fel mélyen a Sark pont irányába. Közben a Sziklás hg. 2000-3000 méter magas csúcsokkal nyugatról védet Északnyugat - Kanadai Ac és a 850hPa-os(1550m) hideglégtömegei szinte beszakad Amerikára. Ami a mi európai légpályánkat nézve annyira NEM BEFOLYÁSOLÓ tényezõ. Ha keleti partra esne az már tigerelné az Atlanti - óceánon való zonális hajlamot. Jelenleg: Link Link 96 óra múlva: Link Link Majd ez Ac Szibérára is kiterjed: 144: Link Itt még látszik, hogy Európa felé belóg némi magasnyomás a Grönlnadi - tengerre Link és onanntól odafönt 168: Link Már nem folytatom tovább mert az már 192óra,de 4-6nappal ez elött is kitartóan adta, hogy ez várható arra. Az Ac már ott van a kulcs fontosságú terület felett. Nem sokára jönn a meleg is oda a Bering - szoroson át. A hidegmagok ketté szakadnak, aztán feláll a térség fölé egy hosszan elnyúló magasnyomás és szépen átrendezi a hidegmagok jelenlegi állását. Eközben Nyugat - és Közép - Szibérában tartós alacsony nyomás a jellemzõ és ez is visszafelé forgatja északnak a jelentõsebb hidegmagokat. Ami igaz annyira nem bosszantó hisz az elköv. jó néhány napban
" ezúttal nem lesz zárva észak "kapuja" Aztán elõbb-utóbb talán jön a "bandanagy" is..." Ez igy oké. De nem szeretem ha Északkelet - Kanadában és Grönlandon tartós és erõs hidegmagok állnak fel, mert a Baffin - öblön keresztül mint valami kerozin a tûzre úgy zúdul az Atlanti - óceánra a hideg, ami aktív ciklon tevékenységet sejtet. Nem egyszer nem kétszer láttam, hogy viharciklont 975-ös és alatti jószágokat neveltek ezek.
Bár a megnyúlt, hosszú apitudójú hátoldali hidegleszakadások azért hosszanelnyúló magasnyomású Ac-kat is kinevelenek az óceánon, ami szárazföld fölé érve Brit, majd Skandináv Ac formájában hideget is fûzhetnek ránk észak felõl,de mégse tudok a jelenlegi fent átalakuló folyamatokhoz jó képet vágni.

A jelenlegi nem túl gyors nyugati hajlam jó és a kisebb nagyobb löttyök is,de körülbelül dec.15-ig bírhatjuk ki igy. Utánna jó kérdés,de én boru látó vagyok, amennyiben marad a fenti tendencia. Ami ránk nézve odafent nem egybõl jelentkezik mi nálunk, hanem jókora késésben 10-20 napos csúszásban legalább.
#71059
Olyan nagyon nem aggódom az idei tél miatt. GFS legutóbbi futását végigpörgetve ismét csak a nagy blokkhajlam tûnik fel. Sehol nem látszik hosszúpályás zonalitás, pláne nem tartósan.
Félblokkok néznek ki, északkeleti, keleti AC peremhelyzetek, alapvetõen anticiklon dominancia.
Nem az a felállás ugyan, amirõl a télfan álmodik, de nem is tragikus, baljóslatú.
Az északkeleti hidegraktár pedig továbbra is stabil.
A grönlandi, észak-kanadai hidegfelhalmozódásokkal pedig ilyen esetben nem nagyon kell törõdni. Ez akkor baj, mikor általában nem tud behullámozni a jet, túl gyorsak a nyugati áramlások. Amellett erõs hidegfelhalmozódás van az amerikai kontinens legészakibb részein.
Akkor ott, és csak ott leszakad a töméntelen hideg, az így kialakuló ciklonrendszer elõoldalát a nyugati drift egészen Európáig "kihúzza" Jellegzetesen ilyen volt 2013/14-ben.
Személyes véleményem, hogy idén viszont teljesen más a makrocirkuláció mechanizmusa, mint volt az elmúlt néhány télen. Úgy sejtem, nem fogunk unatkozni a következõ hetekben. Több kisebb-nagyobb hideglöttyöt várok, ezúttal nem lesz zárva észak "kapuja"
Aztán elõbb-utóbb talán jön a "bandanagy" is...
.
#71058
Pontosan így számolja a Cfs-is! beteg
#71057
Pontosan leírtad azt amit szerettem volna én is hozzáfûzni, ahogy olvastam a hsz.okat. Az utóbbi 4 napban sok dolgom akadt nem értem rá ide is(metnet) beugrani. Ebbõl a leendõ északi zonalitásos helyzetbõl csak a skandináviai magasnyomás erõsödése vagy "támasztó" inkább Brit-Izlandi magasnyomás erõsödése röviditheti le a leendõ ciklust. Az éki hidegbázis megnyugtató hogy ott van, de ahogy az Északi Sarkkör felett átcsoportosuló hidegmagok tendenciáját nézem(Ecm) kicsit aggaszó hogy megint Észak Amerikára és Grönland fölé helyezõdik a több hideg. Szibériába is marad a zima, csak nem akkor kiterjedésû mint most van.
#71056
Korrekt.
Közben nézegetem õket tovább, és Izland bizony erõsen csigásodik a fáklyán, de Londoban is feltûntek az elsõ zonalitásos "fecskék".
Nem baj, próbálkozzon, erõlködjön, sõt tomboljon úgy Dec 20-ig, egészen nyugodtan vidám
#71055
A skandináv alacsony nyomás sem feltétlenül rossz, ugyanis a "közönséges" hideghullám nagyon gyakran skandináv központú ciklonnal, azt nyugatról "támasztó" AC-al, a kettõ között maritim hidegáramlással indul. Az anticiklon csak késõbb helyezkedik be a skandináv térségbe.
Ha skandi nyomásfáklyán mély hullámvölgy után határozott emelkedést látunk, az meglátásom szerint inkább elõnyös a számunkra.
Az észak-angol nyomásfáklyán ugyan nem nagyon szívderítõ az op. (bár enyhe emelkedés tendenciaként ott is látszik), de pl. a control "felmegy a padlásra", ahogy a skandináv fáklyán is.
Jelenleg úgy látom, hogy a hónap közepe felé elég valószínû egy nyugati/északnyugati áramlásos, változékony, viszonylag enyhe idõszak. Ha szerencsénk van, ezt az ünnepek táján újabb hidegöblítés követheti, de ez már a találgatások találgatása.
#71054
A londoni magasnyomás félzónát is jelenthet. Huzamos, teljes (északi) zonalitás szerintem se nagyon lesz, ahhoz túl erõs az északkeleti hidegdepó. Viszont igazi "nagymeridionalitás, nagyblokk" (mint pl. januárban, februárban) se túlságosan valószínû. Általában a napforduló elõtt szokott nagyon kiélezõdni a féltekei hõkontraszt, ezért ilyenkor rendszerit erõs a nyugati drift.
Szóval, idõnként a blokkig elmenõ félblokkokat tudok elképzelni a következõ néhány hétre. Ha elmegy a folyamat a blokkig, mediciklon-tevékenység is indulhat, de egyelõre úgy látszik, nem ez viszi majd a prímet.
Szerintem idõnként ilyen oldalról is megpróbálhatjuk megfogni a dolgokat, nemcsak a modelleredmények oldaláról. Nem mintha ez utóbbi nem lenne remek dolog, fõleg 240 óra alatt.
De 240 óra fölött már ide-oda vág az op., sokszor egyáltalán nem lehet kiigazodni.
#71053
Kicsit elbeszéltünk egymás mellett.
"10 nap felett" az 240 óra felett van, annyira nem szaladtam elõre, az ECMWF el sem lát addig. Amire pedig írtad, hogy nem zonalitás, nos én is azt írtam, hogy szerintem sem, idézném magam: "már-már zonális képet (mutat)". Nehéz lenne azokat a nyomástérképeket máshoz közelebb hozni, mint a zonalitáshoz, mert se nem azonalitás, se meridionális irányítás nem áll közelebb hozzá.
A (dél-)brit térség erõs ciklonai nem szigorú feltételei egy zonalitásnak, lehet szép zonális tengely ettõl északabbra, sõt nálunk télen talán gyakoribb is. Egy észak-brit fáklya most pl. így fest: Link - és az izlandi térség is jó katalizátora a zonális áramlatoknak. Ott is 990 körül fut az átlag, bár ez "szerencsére" annyira nem alacsony, 970-1010 között ingadozó nyomás azért nem túl acélos arrafelé.
De ha esetleg kapaszkodót, reményeket kéne keresni, akkor én a skandináv térséget nézegetném: Link a blokkoló AC-kat amúgy is szerény tapasztalataim szerint alulbecslik a modellek, így bõven benne lehet a pakliban egy olyan lap is, hogy ez a skandi AC megerõsödik, és az általam linkelt nagy mennyiségû hideg levegõbõl mégis sokkal több tud lekeveredni hozzánk.
#71052
Amíg itt nem látszik jele a zonalitásnak, komolyan venni nem fogom... Link
#71050
Egy ilyen téli, hideg AC után mi jöhet? Elõoldal, zóna, legjobb esetben rögtön félblokk.
Egy dolog nem jöhet közvetlenül: teljes blokk, hidegelárasztás, mediciklon. Ahhoz "le kell pörögnie" egy új ciklusnak.
Nagyon nem mindegy, hogy van-e viszonylagos közelségben nagy tömegû, expanzív hajlamú hideg levegõ. Ha igen, gyorsan lezajlik a következõ ciklus, hamar újra meridionálisba fordul a kép.
Ebben a szerencsés esetben talán már ünnepekre kaphatunk újabb, jelentõs hideglöttyöt. Ellenkezõ esetben már csak januárban reménykedhetünk. Ebbõl a szempontból én bízok az északkelet-európai hideg légtömegben.
A tartós hidegpárnában ezúttal nem hiszek. Ahhoz túl dinamikus a cirkuláció (december közepétõl általában az), ráadásul ott van (hál' Isten!) a stabil északkeleti hideg terület.
#71048
Ej de rég írtam.
A második körös lehûlés idõszakában vagyunk, tombol a szél, jön a hideg. Ezt ismét egy visszaenyhülés követi AC-peremhelyzet miatt: Link ami le is ránt egy kis hideget. Innentõl én azt is hinném, hogy még bármi lehet, de a modellek nem így gondolják, szerintük jön az enyhülés anticiklon-dominancia miatt: Link hozzánk. Aztán utána az anticiklon délre szorul és egy már-már zonális képet festenek az elõrejelzések: Link és magas T850-nel: Link bár felettünk kavarog egy hidegciklon kitöltve -20as T850-ekkel is. És 200 óra felett vagyunk, ami nagy bizonytalanságot is szór a levesbe. Ha ez így bejön, akkor az átmeneti hidegpárna is felszakadozhat, hiszen élénkül a szél: Link Link a magasban fõleg: Link
Az ECMWF is így látja: Link lehûlés, enyhülés, rövid életû lehûlés, majd erõsödõ anticiklon enyhüléssel, ezt követõen pedig csökkenõ légnyomás, dinamika a légkörben (akár csapadékkal esõ formájában).

A télkedvelõknek egy reménye maradt december közepéig: ez a jövõkép valahol meggyengül és felborul. A NAO sajnos emelkedik, az AO pedig marad 0 körül.

Utolsó észlelés

2024-05-11 12:05:06

Budapest IV. - Káposztásmegyer

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121152

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 40. sorozata

MetNet | 2024-05-03 15:08

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 40.