"Személyes véleményem, hogy idén viszont teljesen más a makrocirkuláció mechanizmusa, mint volt az elmúlt néhány télen." - Ez én nem vitatom. Ennek hatására kezdtem el latolgatni az idei 2016/2017-es télre szeptemberben.

De te is tudod szoktam én nagyobb térségeket is monitorozni. Nem csak Európa idõjárását, hanem attól jóval északabbra is. Nem azt írom, hogy temetem az idei decembert, csak azt, hogy december közepéig még lehetnek télies akár téli fordulatok idõjárásunkban, de utána meglátásom szerint nem igazán a tél váróknak áll a zászló. De ne legyen igazam. kacsint
Engem nyugatalanit a távkapcsolati szintem mükõdõ más cirkulációs rendszerek viselkedése.
Ugyanis jelenleg az Északi - sarkvidék fölé a Berring - tengeren át nagy mennyiségû "melegebb" léghullámok nyomulnak fel mélyen a Sark pont irányába. Közben a Sziklás hg. 2000-3000 méter magas csúcsokkal nyugatról védet Északnyugat - Kanadai Ac és a 850hPa-os(1550m) hideglégtömegei szinte beszakad Amerikára. Ami a mi európai légpályánkat nézve annyira NEM BEFOLYÁSOLÓ tényezõ. Ha keleti partra esne az már tigerelné az Atlanti - óceánon való zonális hajlamot. Jelenleg: Link Link 96 óra múlva: Link Link Majd ez Ac Szibérára is kiterjed: 144: Link Itt még látszik, hogy Európa felé belóg némi magasnyomás a Grönlnadi - tengerre Link és onanntól odafönt 168: Link Már nem folytatom tovább mert az már 192óra,de 4-6nappal ez elött is kitartóan adta, hogy ez várható arra. Az Ac már ott van a kulcs fontosságú terület felett. Nem sokára jönn a meleg is oda a Bering - szoroson át. A hidegmagok ketté szakadnak, aztán feláll a térség fölé egy hosszan elnyúló magasnyomás és szépen átrendezi a hidegmagok jelenlegi állását. Eközben Nyugat - és Közép - Szibérában tartós alacsony nyomás a jellemzõ és ez is visszafelé forgatja északnak a jelentõsebb hidegmagokat. Ami igaz annyira nem bosszantó hisz az elköv. jó néhány napban
" ezúttal nem lesz zárva észak "kapuja" Aztán elõbb-utóbb talán jön a "bandanagy" is..." Ez igy oké. De nem szeretem ha Északkelet - Kanadában és Grönlandon tartós és erõs hidegmagok állnak fel, mert a Baffin - öblön keresztül mint valami kerozin a tûzre úgy zúdul az Atlanti - óceánra a hideg, ami aktív ciklon tevékenységet sejtet. Nem egyszer nem kétszer láttam, hogy viharciklont 975-ös és alatti jószágokat neveltek ezek.
Bár a megnyúlt, hosszú apitudójú hátoldali hidegleszakadások azért hosszanelnyúló magasnyomású Ac-kat is kinevelenek az óceánon, ami szárazföld fölé érve Brit, majd Skandináv Ac formájában hideget is fûzhetnek ránk észak felõl,de mégse tudok a jelenlegi fent átalakuló folyamatokhoz jó képet vágni.

A jelenlegi nem túl gyors nyugati hajlam jó és a kisebb nagyobb löttyök is,de körülbelül dec.15-ig bírhatjuk ki igy. Utánna jó kérdés,de én boru látó vagyok, amennyiben marad a fenti tendencia. Ami ránk nézve odafent nem egybõl jelentkezik mi nálunk, hanem jókora késésben 10-20 napos csúszásban legalább.