A GFS-ENS-en meg most a +5°C-ok is benéznek 850-en délen. Nálunk a masszív 0°C alatti fáklya (0, -5 közötti szórással) most épp vagy 2-3°C-ot melegedett, a kedd-szerdára esedékes medit sok tag nyugatra tolta a csapadékkal együtt, nálunk meg elõoldal lenne, bár nem túl határozott lenne az áramlás, kedden inkább DK felõl, mivel inkább az ÉK felé lévõ kicsi AC-híd hatása alatt lennénk.
Fáklya hozzám: Link
. Még csapong a modell. A többit annyira nem figyeltem, de az ECM-et sejtem (a TV-s elõrékbõl): én ma este hallottam elõször egyértelmûen kimondva azt, hogy "a hét végétõl változás következik be Európa idõjárásában".
15-e körül a NAO és az AO alapján megint visszafelé kellene indulnunk a zonalitás felé. Ez egyelõre most bizonytalanabb, mint amikor a zonalitásból lefelé indultak, de ha az idõjárás hasonlóan alakul ahhoz az idõszakhoz, mint amikor az indexek voltak hasonlóak a várhatóhoz (ez kb. január elsõ pár napja), akkor jó esély lehet arra, hogy ismét egy délebbi AC alatt kapjunk hidegpárnát, de úgy, hogy az AC érkezése elõtt ÉNY, vagy NY felõl kapnánk a levegõt, ami nem lenne túl hideg, ismét.
Makroszinaoptikai modelltérképekkel ezt egyelõre nem nagyon tudnám igazolni, ahhoz arra az idõtartományra még túl kaotikus a kép a konkrét Európai idõjárás tekintetében. Kedd után kiderül.

(
Ritkán követem végig így a modellek viselkedését egy marováltás esetén úgy, hogy már az elsõ jeltõl kezdve figyelem õket. Most magam is megtapasztalhattam azokat a "jelenségeket", amiket emlegetni szoktatok ilyenkor. Az elsõ kicsit erõsebb front megjelenése a modelleken, az AO-NAO indexek megmozdulása, az ENS szórásának egyre nagyobb növekedése, majd a csapongás, s ahol most tartunk, hogy lassan lehetetlenné válik az elõrejelzés 4-5 napra elõre. Ezután majd jön a jól ismert tili-toli, medi lesz-nemlesz-holleszhalesz, és a többi, majd a vége elõtt a 6 órával korábbi elõrejelzés kikiáltása biztosként, és a végén ennek bukása, amikor az idõjárás majd kimondja az utolsó szót.
Szerethetõ... nevet
)