Akkor, amikor ezt írtad, az AO erõsen lefelé tartott. Ennek hatását láttuk is, így amit írtál, az eddig stimmelt. Azonban az utóbbi elõrejelzések szerint az AO átmenetileg kissé visszaemelkedhet 10-e környékén. Így az, hogy 10-én hidegbetörés érkezhet az ENS alapján ÉNY felõl, nem jelenti a változást, de az alacsonyabbá váló AO és a hidegbetörés erõsebb jellege között összefüggés tehetõ fel. Ugyanakkor épp a visszaemelkedés miatt ez a hidegebb periódus átmeneti lehet.
Késõbb az AO ismét lefelé indulhat, bár ez már elég bizonytalan.
Mindeközben a NAO nem mozdul nulla környékérõl. Ha az AO valóban újra csökkenni fog, akkor ez az arktikus anticiklon erõsödése és a Rossby-hullámok amplitúdó-növekedése mellett a mérsékelt övben megmaradó nyugati áramlási hajlamot sejtet. Ez pedig nálunk a decemberihez képest szélsõségesebb ingadozásokat (erõsebb elõoldalakat, és erõsebb frontokat) eredményezhet.
Így viszont az erõs nyugatias áramlás mellett a Mediterráneumban esetlegesen keletkezõ ciklonok is gyengébbek lehetnek, illetve gyorsan haladhatnak (AC híján nem nagyon fognak lelassulni, meg felkanyarodni), emellett ez késleltetheti a kontinentális hideg nyugat felé terjeszkedését is (ahogy tette eddig is). A skandináv AC sem könnyen jön létre ilyen helyzetben tartósan, bár az még a reálisabb verzió lehet. Mindehhez igazából a "legegyszerûbb" kezdõ löket talán épp az izlandi ciklon gyengülése lehet, ami a NAO csökkenését jelentené, erre azonban a modellek nem látnak számottevõ esélyt, így az egyéb verziókban bízhatunk, amibõl én a kontinentális hideg nyugat felé terjedését látom a legreálisabbnak.
A GFS-ENS alapján azonban 216 óráig szinte teljesen esélytelennek tûnik jelentõs változás.