A jégkiterjedtsérõl nem is beszéltem, egyértelmû és köztudott, hogy az nincs közvetlen kapcsolatban a mi telünk milyenségével.
A szibériai hófelhalmozódás valóban jó volt a téli félév elején, de ez nyilván csupán egyike a hidegfelhalmozódást befolyásoló tényezõknek. A talajfagy kiterjedésérõl semmit sem tudunk, holott a hótakaróhoz hasonlóan (csak talán kisebb mértékben) ez is elszigeteli a talajhõt, elõidézi a talajközeli légréteg mértéktelen hõkisugárzását.
Szintén kiszámíthatatlan, és szeszélyes az a folyamat, mely révén kumulatíve növekvõ hidegdóm jön létre Észak-Eurázsia fölött.
Mindezzel azt akartam kifejezésre juttatni, hogy míg a grönlandi hidegtömeg nagyon stabil abból a szempontból, hogy a telek túlnyomó többségében kialakul, addig az észak-eurázsiai hidegfelhalmozódás esetleges, s a grönlandival ellentétben egyik évben létrejön, a másikban pedig nem.
Talán innen ered, hogy a mi teleink is évrõl-évre nagyon különbözõ arcot mutatnak. Volt nálunk olyan február, melynek középhõmérséklete a palermói sokéves átlaggal egyezett meg. De olyan is elõfordult, hogy a szentpétervárival.