De a brit Ac-nak is kell valahonnét délrõl felrántodnia. Vagy le. laza
Nem mondom azt, hogy ha Amerikában zordra fordul az idõ nálunk csak enyhe periodus jöhet.
Csak valoszínûsíthetõ, illetve nagyobb esély mutatkozhat rá, hogy nálunk melegebbre fordulhat az idõ.


Lász által linkelt példán is ( Link ) látszik, hogy a ciklon/ok által felrántott melegnyelv Nyugat - Grönlandot és a Baffin öblöt "füti" más iránybe tereli a kifolyó hideget.
Mint ahogy a Britteknél ez alapján jól látom Ac van.
Lász egyetértek veled én is tendencia alapján vonom le következtetéseimet. A kedvenc 1941-42 teled elég finom kis példa. Szerintem tipikus pengeél szituáció az óceánon, hisz a ciklonpályák szerencsés vonulási útiránya valamint az Ék-rõl lefüzödött hidegmagot láthatjuk. De ha a ciklonok inkább a Brit szigetek irányába vonultak volna, s nem szorosan a Kanadai, Grönlandi hidegmag pereme mentén más lett volna a kimenetel.


Thermometer: " Ennek oka véleményem szerint nem az, hogy meggyengül, feloszlik az észak-amerikai hidegmag, hanem, hogy kialakul, megerõsödik és számunkra jó helyre kerül az észak-eurázsiai. Nem az amerikai hidegtömeg csökkenését kell most várni és figyelni. Szemeinket az Észak-Ural térségére, és a kapcsolódó arktikus területekre kell vessük. "

- Az a baj észak-eurázsiai hidegmag most nagyon vérszegény. Nem tudok veled egyetérteni, hisz mindaddig míg az Atlanti - óceáni ciklontevékenység teknõje és a benne haladó ciklonok nem helyezõdnek át Északnyugatabbra, nem alakulhat ki (az Észak-Uralban) számottevõ hidegmag. Csak akkor, ha "lélegzetvételnyi szünethez jutva" a Jeges - tenger vidékérõl megindul lefele csordogálni a massziv hideg. Mivel sajnos közelünkbe nincs számottevõ szibériai hidegmag, ennek hiánya miatt nehezebben látszik megvalósulni a makroszinoptiai átrendezõdés Európában.
Ugyan csak a ciklongyár mozgásának és pályájának irányára, viselkedésére tudok visszatérni, mi szerint már - már távkapcsolati értelemben hatással van nem csak Európa, hanem Észak - Amerikai hidegmagra is. A megváltozott ciklonpályák esetén a hátoldali hideg is más irányba billen valamint a rátekeredõ melegnyelv iránya is megváltozik. Ha még ha úgy tûnhet elsõre "elfogy" is a hidegmag valójában inkább áthelyezödik északabbi, ényatabbi területek fölé.
(De ez már Amerika idõjárása, amibe bõven van szálkát keresni való példára, ellenpéldára mindkét tábor felöl.

A viharciklonokat mint lehetséges "vészgomb megnyomokat" azért említettem meg szándékos vitaindítóként, mert oly mértékben hatnak az izlandi csigagyár folyton mozgó teknöjére, amik kibillenthetik a késõbbi ciklonok eddig "bejáratott" útvonalát. Amik, ezért új mederben Északnyugatibb pályán folytathatják pályafutásukat. Így lehetõséget teremt ez által a brit vagy skandi Ac kialakulásának. Valamint az óceánon meridionális áramlásba forduló ciklonok melegnyelvükkel mélyen a sark felé (Grönlandot) fütõ hatásuk jó voltából, tõle keletre anticiklonáris áramlási kép kiépülését támogatják. Ha csak nem akad meg egy sekély ciklon Észak Skandináviában, ami gátolná a Jeges - tengeri hideg átszivárgását Ék Európába vagy egyenesen a Skandináv térségbe. Link (változó link)

Szekével már beszélgettünk a távkapcsolati rendszerekrõl röviden priviben, de tény, hogy az egymásra nem egyenlõ arányban ható éghajlati indexek között kapcsolat van, s nem mindegy, hogy az óceán másik partján milyen idõ uralkodik. Mert lehet attól hideg, ha tölünk keletre közel van szibériai hidegmag. Lepattannak rólunk(Európáról) az elõoldalak. De ha nincs igen is megnövekedett esélyt hordoznak magukban, hogy nálunk enyhe periodus veheti kezdetét. Hogy a szibériai hidegmag miért nem tudott eddig hozzánk közel kialakulni nem mennék bele, sõt szerintem hosszas elmélkedés után tudnék éppkézláb, bizonyítható lehetséges okokkal, fikciókkal szolgálni. nevet