Az Amerikai nagy hidegmaggal az a gond, hogy más években (pl. tavaly) is ki tudtak alakulni hideg idõjárási helyzetek nálunk, miközben az ottani hidegmag is megvolt. Akkoriban is keletkeztek sorra a ciklonok Amerika keleti partjainál, csak akkor rögtön mellette ott volt egy erõs brit AC. Volt olyan ciklon, ami a brit AC kiépülése elején az AC-t délrõl megkerülve jutott a Mediterráneumba, és az AC túloldalánál megerõsödve elõször jókora elõoldalt, majd nagy esõket, végül tovább menve nagy havazásokat, és sarki hidegelárasztást okozott. Ezután a brit AC tovább erõsödött, a ciklonok kint ragadtak az Atlanti-óceán északnyugati medencéjében, mi meg kaptuk a kontinentáis hideget ÉK-rõl.
Ez pl. a tavaly december eleji havazásos helyzet: Link Link
A másik különbség, hogy most Ázsiában nagyon messze van a lábas hideg határa: Link az Ural-hg környékén még csak fagypont körüli értékek vannak éjszaka. Ha 850-et nézzük, akkor is nagy a különbség idén Link és tavaly Link Szenteste között.
Tavaly a december eleji havazások után 8-án kezdett erõsödni a blocking: Link , most ugyanott viharciklonok vannak: Link . Most ugyanazon a területen csak elsején emelkedik a tartósabb AC kialakulásának valószínûsége 50% közelébe (szóval akkortól vagy megszûnnek a viharciklonok, vagy nem nevet , de az esély onnantól mutatkozik, ebben egyetértek).
Tehát szerintem nem a viharciklon kell az amerikai ciklonok ellen, hanem egy brit AC, márpedig amíg a viharciklonok folyamatosan keletkeznek, addig erre nem sok esély van.