2024. április 20., szombat

Hó- és zivatarlesen

Adott napon: 
Keresés:
Sat24 animált mûholdkép
Európai radarképek

Kedves fórumozók!
Egy újabb fejlesztés nyomán az alábbi változás állt be a szakmai fórumok használatával kapcsolatban: A "Hó- és zivatarlesen" valamint a "Hosszútávú esélylatolgatások" fórumok használata ezentúl az ú.n. szakmai joghoz van kötve.
Részleteket ld. a Metnet szabályzat I/7. pontjában.

Módosítva: 2009.07.18


#105139
Téma lezárva. A továbbiakban minden eseménynek külön témát hozunk létre az események kategóriában: Link
#105138
Olvastam korábban is a kérdésed, nem tudok mit mondani sajnos. Vagy lézeres, vagy hanghullámokkal mûködik, saját tippem, hogy hasonló az elv, mint a felhõalap mérõ esetén, azaz a visszavert jel idejébõl és a hullám sebességébõl számol távolságot. De én is várnék egy szakértõ véleményt.
#105137
Kisül... Ez a lényeg nevet
#105136
Igazság szerint én azóta nem is néztem mi lehet, majd ha 72 órán belülre ér a dolog. Szerintem lehet valami, és ez a lényeg: ilyenkor minden kis zivatarnak örülni kell! nevet
Az persze gondolható volt eddig is, hogy nem ez lesz az év helyzete. vidám
#105135
A keddi esemény elég satnyának néz ki...
Az ECM berakott egy örvényességet, aztán keddre mutat valami durvulást a déli megyékre..., az se rossz, hogy este 8 órára nõ meg a CAPE vidám Hát hiszem, ha látom..
Szerintem vért kell izzadni azért, hogy bedörrenjen..., ha valami csoda történik, akkor majd kisül belõle valami jó...
#105134
kacsint nevet
#105133
A GFS-t és az ECM-et átnézve, a köv. 1 hétben két érdemleges konvektív nap is lehet: kedd és péntek. Részletekbe majd 72 h-n belül bocsátkozom, ha lesz rá idõm. zivatar
#105132
Kár, hogy nem nagyon várható jelentõs vertikális szélnyírás. Link Link Ez így 10 m/s alatt lenne. Na persze márciusban még a gyengébb zivatarokat is megbecsüli az ember.
#105131
Csupán annyi a gond vele, hogy 1 hétnek még el kell telnie. Március 23.-áig a tagok nagyjából együtt mozognak a fáklyán, de utána már jelentõsen szétválnak... Link Link
#105130
Ajjaj, bizony, eddig még Ény-ra pakolta a labilitást, de már folytatódni látszik a tavalyi történet... hideg
Adja már egy ideje, még MKR-t is adott a GFS 2 napja azt hiszem.Érdekes nap lehet.
#105129
Ajjajj Link Link Link Link
#105128
Jani, ha már ott jártál... Link
#105127
Jártam Árpádtetõn, és mivel sokan voltak már kíváncsiak az ottani mérésre, de fõleg a hóvastagságmérésre, ezért ide írom a rövid beszámolómat.

Maga az állomás egy családi ház udvarának végében van, a a Mecsek Erdészeti Zrt. központi épületétõl is megközelíthetõ. A terület lejt, ez a képeken látszani is fog.

Íme az állomás: Link
Másik pozícióból: Link
Jól látni az automata hóvastagságmérõt (a lámpa alakú, alatta beton)
A csapadékmérõ: Link
Háttérben a TV-torony: Link
Távolabbi képek a környezetét is belefoglalva: Link Link Link
Néhol foltokban még volt egy kis hó (de nem az állomás közelében) : Link Link
Az összes kép: Link

A ház ura, akit érdemes lett volna megkérdezni néhány dologról, nem volt otthon.
#105126
Meglátjuk! GFS tegnap óta tartja folyamatosan, hogy lehet konvektív csapadék. ECM-et mondjuk egyelõre nem néztem (idõhiány miatt).

Szerk: Ja, és a tagnapi meteogram-on még nem jelent meg, de a mai már mutatta. kacsint
#105125
Én inkább csak egy nagy területet érintõ (akár országos), kiadós esõzést várok ettõl az eseménytõl.
#105124
Tegnap este óta konvekció szagot érzek a levegõben (jövõ hét hétfõ-kedd környékére)! nevet
Íme az okozója: Link
Remélem nem holmi "tesze-tosza" akció lesz. kacsintnevetnevet
#105123
A Kékestetõn mért 47 cm és a galyatetõi (sípálya) 5-15 cm is "érdekes" különbség.
#105122
A Bükkfennsíkon ma még olyan hó fogadott, mint talán egész télen soha.
Nem is értem a bánkúti sípályákon hogyan lehet olyan kevés hó. (Ott valóban kevés van. Szombati személyes tapasztalat)
#105121
Valóban így van.
Az elemzésemhez csak annyit tennék hozzá, hogy az 2 éve készült, azóta az ECM és a GFS is sokat fejlõdhetett. Illetve amirõl most szó van, az a csapadék elõre, az egy nehezebb (ha nem a legnehezebb) történet. Én a H500-at és a T850-et vizsgáltam, amit azért jóval egyszerûbben jeleznek elõre.
#105120
Sziasztok!

Ma délután 3-óra körül Mártonnal felmentünk a Muck tetõre (510m)és közel intenzív havazás fogadott minket!

Íme egy kis ízelítõ:



Link
#105119
A reggeli havazás képeit kiegészítettem a nemrég befejezõdött hózápor két fotójával: Link és Link
#105116
Na látod, erre nem is gondoltam, pedig elég logikus...
Visszaszívtam az ezzel kapcsolatos hsz-t. nevet
#105115
Így van, a havazás szél esetén nem megbízhatóan mérhetõ.
Nálam is 1,1mm okozott 2cm havat a mai nap.
#105114
Nem a napijelentéssel van a baj, hanem a csapadékméréssel. Nyílt területen levõ csapadékmérõk erõs szélben a hócsapadék kb. harmadát, esetleg a felét fogják fel.
#105111
Na olyankor tényleg gond van. hideg

Egyébként azt is simán el tudom képzelni, hogy az amerikaiak által gyártott GFS az USA-ban szénné alázza az ECM-et, azt meg látjuk, hogy Európában melyik a jobb. Rengeteg tényezõt meg kellene vizsgálni ahhoz, hogy eldönthessük melyik a jobb modell. Globálmodellekrõl lévén szó, a vizsgálatokat is globális szinten kellene végezni. Ehhez mi kevesek vagyunk, úgy érzem.
#105110
Akkor van gond, mikor az 1.25° UKMO alázza a GFS-t, és idén párszor ez megtörtént. kacsint
#105109
Szövegértés egyes, leülhetsz! vidám

Ezt írtam: "No de igaz, ami igaz, az ECM sok tekintetben és gyakran jobb, mint a GFS. Én is inkább az elõbbit használom."

Te meg ezt: "Modellügyben továbbra sem értek veletek egyet, még mindig az ECM-et tartom jobbnak rövidtávon a GFS-sel szemben."

Csak én érzem, hogy itt valami nem stimmel? vidám

Én úgy érzem, hogy kettõnk álláspontja között egészen minimális a különbség.

Szerinted az ECM egyszerûen jobb, mint a GFS, szerintem viszont csak azért jobb, mert 4* pontosabb a felbontása. Ismerem Gbond elemzését, de az az én szememben csak annyit bizonyít, hogy a nagyobb felbontású modell megbízhatóbb, mint a kisebb. Majd, ha a GFS-bõl is lesz negyed fokos, ill. az ECM-et visszabutítják hideg, na majd akkor térjünk vissza erre a vitára.
#105108
Köszönjük az infót, ez legalább tuti használható. nevet Úgy látszik, hogy a Napijelentéssel súlyosabb gondok vannak. Nekem mostmár nem számít hiteles információ forrásnak, legalábbis addig, amíg nem lesz minden hiányosságára konkrét és kielégítõ magyarázat.
#105107
Szia!
Megnéztem a hókamerámat nevet
03:00 -- Hóesés kezdete
03:30 -- Fehéredik a talaj
04:00 -- 1,5 cm friss hó
04:30 -- 2,5 cm
05:00 -- 4,0 cm
05:30 -- 5,0 cm
06:00 -- 5,5 cm
07:00 -- 5,0 cm (esik össze a laza hó)
Csapadék 2,8 mm lett belõle.
Tegnap (15.-én elkerültek a hózáporok)
Link
#105106
Két kép a ma éjszakai hófergetegrõl: Link Link és az eredménye reggel: Link Kb 3-4 cm volt összesen. De délbe mikor keltem már semmi nem maradt belõle.
Most már tényleg jöhet a tavasz. (Azért egy hódarazivatar még jöhetne ma délután). zivatar havazas
#105105
Így pedig még érdekesebb a Napijelentés..., ugyanis ha 3 centi körüli mennyiség hullott, olyan helyeken, ahol nyom és 1 mm közötti csapadék esett azzal együtt, hogy tegnap délelõtt egy izmos hózáporlánc vonult át a területek felett..., akkor paranormális tevékenységnek tekinthetõ a 3 centi hó "létrejötte" a környéken.

Ami pedig egyenesen rejtély, hogy a csapadékmennyiség miért nem került dokumentálásra, ha a radarkép szerint a csapadékrendszer 07:15-kor már jórészt országon kívül járt!

Nekem itt valami simli van...

Jól látom, hogy Debrecenben is 1 mm csapadék van 24 óra alatt, amikor ott tegnap délelõtt hosszú idõn keresztül (órás) hózápor volt?

Ha a radaranimációt figyelem, akkor Budapest után a csapadék legyengült, az északkeleti részeken pedig újraerõsödött. Csak a radarok játéka lett volna...?
#105104
Végig ilyen 3 cm körül volt, kiemelkedõ mennyiség sehol nem volt.
#105103
Nyíregyházán és Rakamazon mennyi hó esett? Feltételezem, hogy vonattal jöttél. nevet
#105102
Akkor tényleg nem vették észre, vagy nem tudom, hogy a mai napra gondoltak evidám Legalább 3 cm hó volt Szerencsen reggel 8-kornevet
#105101
Tudod egyre nagyobb bizonytalanságba taszítassz.
Derick azt mondja, hogy a Tátra árnyékolta le a csapadékot. Snowhunter is azt mondja, hogy a Tátra árnyékolt..., mellette Miskolcnak még a Bükk is betett..., te meg azt mondod, hogy a Tátrának nem sok köze van hozzá és Bükk a tettes.

Az általad linkelt napijelentés pedig olyan szempontból érdekes, hogy a Tátra legmagasabb vonulataitól számított jó 100-150 kilóméter széles sávban délkelet felé nyom, valamin 1 mm csapadék esett. Sõt, mivel a 24 órás mérési idõszak március 15. 7h-tól kezdõdik..., így valahol még nyom se esett volna, ha nem lett volna tegnap hózápor.
Ezért tûnik nekem nagyon furcsának, hogy peremhullám haladása Link és a Tátra magasabb vonulatai kicsit szerencsétlenebbül vetették ki ezt a környéket.

Tiszalúcon se esett hó..., valamint.. anyámék szerint Szerencsen se esett (vagy nem vették észre :vidámvidám).

Az általad linkelt napijelentés további hibája, hogy nem veszi figyelembe az északkeleti határszélen 7 óra után lehulló havat, pedig tudjuk..., hogy ott továbbrais intenzíven havazott a környéken.

Véleményem szerint tehát jóval nagyobb területek maradtak ki a csapadékból, mint amennyire a Bükk képes lett volna, tehát a Tátrának is szép szerepe lehetett a dolgokban. Most azt, hogy a Kékesen 7 mm csapadék esett..., a többi csapadék nagyobb része pedig nyilvánvalóan a tegnapi hózáporokból adódik... annak nem sok jelentõsége van abból a szempontból, amire most rá szerettél volna vezetni.

Közben elég jó kis hózápor kezdõdött.

Modellügyben továbbra sem értek veletek egyet, még mindig az ECM-et tartom jobbnak rövidtávon a GFS-sel szemben. Igazoló számolásoknak Gbond elemzését tudnám felhozni, ami ezek mellett szól.
Talán el kéne végeznetek mégegy számítást, hogy be lehessen bizonyítani, hogy a GFS már nincs elmaradva az ECM-hez képest.
#105100
A Tátra hatása nélkül a Bükk erre tisztán nem lenne képes.
Modellügyben egyetértek veled.
#105099
Így ahogy mondod, szó szerint! Ezek szerint Miskolc = általánosság? Ebben az esetben, ugyanis épp Miskolc környéke a kivétel, mivel az északi határon mindenfelé esett hó, helyenként nem is kevés. A problémát ez esetben nem a Tátrák okozták, hanem a Bükk. Ez tökéletesen látszik a Napijelentésben is: Link Természetesen az automaták által mért csapadékadatok messze állnak a valóságtól, otthon biztos nem 1 mm-bõl alakult ki 4 cm-es hóvastagság. A mennyiségeket véleményem szerint a GFS fogta meg jobban.

Egyébként valamit látott az ECM, ez tény. Na de mikor? Tegnapi: Link Itt még sehol semmi, márpedig elõrejelezni esetleg ez alapján lehetett. Az éjféli futással nem messze szaladtunk már délelõtt 10-kor. nevet

No de igaz, ami igaz, az ECM sok tekintetben és gyakran jobb, mint a GFS. Én is inkább az elõbbit használom. Ám én már nagyon unom, hogy folyamatosan istenítve van. Igazából az összehasonlításnak sincs sok értelme, mivel más a felbontása a két modellnek. Nem nagy csoda, hogy a 625 km2-es gridbox pontosabb, mint a 2500 km2-es. nevet

Összefoglalva: én nem "ECM-ellenes" vagyok, hanem "ECM-et istenítõ ellenes". laza
#105098
Illetve elvett néhány (hó)lapáttal...(Három)pont.
#105097
Mert ÉNy-i volt az áramlás, és ti vagytok DK-re a Tátrától. vidám
#105096
A Tátra fésülte meg a csapadékot, erre tett rá még egy lapáttal a Bükk.
Pont.
#105095
De akkor a tõle É-ra lévõ lankánkon miért volt hó, az nem a Tátra árnyékában van?nyelvnyujtas
#105094
Tátrának, az pár Km már nem számít. kacsint
#105093
Amugy nem csak Miskolcon nem esett semmi, hanem szinte egészen Tiszalúcig nem esett mérhetõ mennyiség, márpedig Tiszalúcnak nem hiszem, hogy sok köze van a hegyekheznyelvnyujtas
#105092
Ott a pont! Nekem is évekbe telt mire lebontottam magamban a lokális szemléletmódot, hisz ez az esetek nagy többségében rossz tanácsadó. Másrészt tudomásul kell venni, h a MetNet közösség legtöbb tagja épp azért oly értékes, mert kõkeményen képviseli, -általában még racionális határokon belül-, a lokális nézetet(sajnos az irracionális lokális hõzöngés, és vinnyogás is jelen van ( az országos/regionális szemlélettel szemben), ezt kár lenne tagadni, de szerencsére kisebbségben. nevet Itt is mint mindenütt talán az arany középút a célravezetõ.

Közben kijött a friss hójelentés: Link
#105091
Itt ugye ismét el kell gondolkozni azon, hogy melyik modell állt közelebb a valósághoz általánosságban, nem pedig egy községet kiragadva! kacsint
#105090
Ennél rosszabb példát még sosem láttam az ECM fanoktól! hideg hideg hideg Olyannyira jó volt a modell és árnyékolt a Tátra, hogy otthon az állítólagos 0.6 mm csapadékból 4 cm hó hullott. Ez ám a porhó, hétszeres szorzóval. hideg nyelvnyujtas
#105089
3 cm hó hullott reggelre, a hónap kitesz magáért! havazas
#105088
Nálam 2cm hó esett.
A határon voltam.
Íme egy kép (a többi honlapon): Link
#105087
Eger 2 cm, Mezõtárkány 3 cm. Dél felé haladva csökken az árnyékoló-hatás.
#105086
Most beírtam volna, hogy a Tátra szokásos árnyékoló hatása bejött, ha Miskolc környékén nem esett volna a hó.
Kicsit viccesen: ma reggelre csak Miskolcot árnyékolta le a Tátra, hiszen itt 56db graupel-golyócskán kívül semmi nem esett reggelre! nevet

Utolsó észlelés

2024-04-20 13:01:26

Dorog - (137m tszf)

12.8 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

119967

Hírek, események

Jelentős lehűlés érkezik!

Időjárás-változás | 2024-04-12 18:51

pic
A hosszan tartó nyárias idő miatt szinte már el is felejtettük, hogy még csak tavasz van, de most garantáltan emlékeztet rá minket az időjárás! Nézzük a részleteket.