Ultraibolya (UltraViolet) sugárzás
Az UV index segítségével a Napból érkezõ ultraibolya sugárzás veszélyességi szintjét határozhatjuk meg. Az UV index a föld felszínére érkezõ, az emberi bõrre hatékony sugárzás mértékegysége. Korrekt fizikai mértékegységnek tekinthetõ, a sugárzásáram-sûrûségbõl egy szorzással átszámítható. A szorzószámot úgy határozták meg, hogy egy könnyen érthetõ mérõszámot kapjunk. Ennek alapján az UV Index kiszámításához a watt per négyzetméterben megadott sugárzásáram-sûrûség értékeket 40-nel kell megszorozni. Tehát, ha az UV besugárzás pl. 0.2 W/m2, akkor az 8-as UV Indexnek felel meg. A mérsékelt öv ezen részén - ahol a Kárpát-medence fekszik - egy tízes skálába esnek az értékek. Az Egyenlítõ felé haladva elõfordulnak 10 fölötti értékek is.
Az UV sugárzás veszélyességi szintjei:
0,1-2,9- Alacsony (Low)
3,0-4,9- Mérsékelt (Moderate)
5,0-6,9- Erõs, magas (High)
7,0-7,9- Nagyon erõs, nagyon magas (Very high)
8,0 felett- Extrém (Extreme)
A Nap az ultraibolya sugárzás széles spektrumát bocsátja ki, de a földfelszínt az ózonréteg szûrõ hatása miatt csak az UV-A (320-400 nm) és az UV-B (280-320 nm) hullámhosszúságú sugárzás éri el. A közvetlen napégésért az UV-B sugárzás a felelõs. Az UV-A sugárzás, amely borult idõben és télen is eléri a földfelszínt, a bõr mélyebb rétegeibe hatol be és hosszabb távon okozhat károsodást, többek között a bõr öregedését.
Az emberi bõrre hatékony UV sugárzás praktikus mértékegysége a MED/óra. A MED a "Minimal Erythema Dose" rövidítése, ez azt az UV-B sugárzás-mennyiséget jelenti, ami bõrpírt okoz adott idõ alatt. Minden egyes bõr fototípusra (I-VI) meghatározható a MED nagysága. Egyéni különbségek a bõrtípusokon belül is lehetnek, de az értékek között szoros korrelációt mutattak ki.
Akkor ezek alapján tehát: 1 MED/óra az a sugárzáserõség, amely mellett 1 óra alatt keletkezik bõrpír. Ez azt jelenti, hogy ha pl. 3 MED/óra UV sugárzást mérünk, akkor ezen óra alatt a beérkezõ UV fotonok már 20 perc alatt okoznak bõrpírt egy átlagos bõrön az adott bõrtípuson belül.