Milyen lesz az idei karácsony?
Az elmúlt években nagy érdeklõdés övezte cikkeinket, melyekben hagyományosan az ünnepek elõtt egy héttel azt latolgattuk, milyen idõjárás várható karácsonykor. Idén már nyolcadik alkalommal teszünk kísérletet a lehetõségek felvázolására.
A téli félév eddig eltelt idõszakában mindössze november végén volt, szûk egy hétre korlátozódva, télre emlékeztetõ idõjárási jelleg.
A november nagy részét és a december elsõ felét általában jellemzõ idõjárási alaphelyzet, miszerint ciklontevékenység zajlott Északnyugat-Európa felett, miközben anticiklon fedte Közép- és Dél-Európát, az elmúlt másfél hónapban csapadékszegény, a sok évi átlagtól több fokkal enyhébb idõjárást adott a Kárpát-medence térségének.
Alátámasztásul íme a novembernek és a december elsõ felének átlag-hõmérsékleti eltérése:
A november végi, rövid kora télies idõjárási idõszakot az okozta, hogy egy hétre kizökkent Közép-Európa a zonális elõoldali alaphelyzetbõl, egy mélyen délre hatoló hideg légtömeg peremén több peremciklon képzõdött. Ez, és az átmenetileg Nyugat-Európára ráhúzódó magasnyomású öv együttesen egy hétre hidegre és csapadékosra fordította az idõjárást. Még síkvidéken is elõfordult mutatóban havazás, ám középhegységeinkben több napra vastag hótakaró alakult ki.
Így nézett ki a kizökkent alaphelyzet:
A hónap utolsó napjaiban azonban újra megerõsödött az atlanti ciklontevékenység, így decemberre visszaállt az idei õszre stabilan berendezkedõ zonális-elõoldali idõjárási alaphelyzet, íme:
Ebben sajnos sok változás nem várható a következõ idõszakban sem:
Ráadásul a Közép-Európában konzerválódó magasnyomású mezõ áramlási rendszerében a következõ napokban a magasban érkezõ enyhébb léghullámok bezárják a Kárpát-medence alsó légrétegeibe megrekedõ párás, nyirkos levegõt. Így egy klasszikus hidegpárnás idõszak elé nézünk, csak a Dunántúl délnyugati megyéiben lehet szakadozottabb a ködfelhõzet. Csapadék nem nagyon várható a következõ egy hétben, a ma éjszakai (december 17.) kisebb csapadék az északkeleti megyékben lehet ugyan havazás is, ám tartós hóréteget ettõl egyáltalán nem lehet várni. A további napokon, ha eseget is kevéske csapadék, az már nem hóban fog érkezni.
Egyetlen kérdõjeles tényezõje van az ünnepi idõjárásnak, a ködfelhõzet tartóssága. Ennek oka, hogy lehetõség nyílik kisebb advektív légmozgásokra, melyek felszaggathatják a ködfelhõzetet. Ez a Nyugat-Dunántúlon többször is elõfordulhat, az ország nagyobbik részén azonban inkább csak a jövõ hét elején.
Továbbá, a modellek szerint 24-25-re nagyobb bizonytalanság mellett a magasban néhány fokos lehûlés jöhet. Ez azonban csak megbonthatná valamelyest a Kárpát-medence ködpárnáját, és az átkeverõdés inkább néhány fokos enyhülést adna, mintsem lehûlést.
Így egy héttel az ünnep elõtt az látszik valószínûnek, hogy az északkeleti megyékben tartósan beszorul a ködfelhõzet és +3 fok körüli csúcshõmérsékletek mellett borongós, nyirkos idõjárás várható. Az ország nagyobbik felén az átkeverõdésnek köszönhetõen kissé szeles idõ lehet, és szakadozott felhõzet alatt 5 és 10 fok közötti csúcshõmérsékletek is elõfordulhatnak.
Így az elmúlt két szentestéhez hasonlóan idén sem várhatunk havat az ünnepre, azaz minden bizonnyal fekete lesz a karácsony.
A képek forrásai:
http://2.bp.blogspot.com
http://www.wetterzentrale.de
Írta: Szabó József (Snowhunter)