Ritkán észlelt meteorológiai jelenség Göd felett 2010.02.21-én
2010. február 21-e környékén Közép-Európa idõjárását egy alacsonynyomású teknõ határozta meg, mely folyamatosan haladt nyugatról keleti irányba. A GFS elõrejelzési térképén a 2010.02.21-i 00 UTC-s helyzet látható.
A megfigyelés idõpontja elõtt 3 órával az 500 hPa-os szint a mérések alapján így festett:
Látható, hogy már a teknõ hátoldalára kerültünk, folyamatban volt a szélfordulás és a hidegadvekció is.
Helyi idõ szerint délután körülbelül 17 órakor figyelte meg Göd.boy MetNet-es észlelõ testvére az örvényt.
Elmondása szerint 10-15 percig volt látható a patkó alakú képzõdmény, ezt követõen feloszlott. Rövid élete során mozgott is, nyugati irányból érkezett és közben forgott a megdõlt tengelye körül.
A jelenség kialakulásáról röviden:
A besugárzás hatására kialakuló feláramlások a magasban a komoly vertikális szélnyírású mezõbe ütköznek, mely mezõ a feláramlást horizontális örvénylésre kényszeríti. Az emelkedõ levegõ viszont tovább emelkedik, meghajlítva ezzel a horizontális örvényt, így kialakul a lópatkó forma. Ha elegendõ nedvesség található a levegõben, akkor a kondenzáció révén láthatóvá válik az örvény. A gyors forgás hatására nehezebben keveredik hozzá száraz levegõ, így tovább marad életben általában, mint a körülötte lévõ gomolyfelhõk. A nem mezociklonális örvények közé sorolandóak, azon belül pedig a szép-idõ örvényekhez. Talajt csak a legritkább esetekben érnek, így az eddigi megfigyelésekbõl károkozásról sincs tudomásunk.
(Ábra: Jon Davies)
A Budapest-Lõrincen 12 UTC-kor indított rádiószonda az alábbi képet vázolta fel a légkör aktuális vertikális szerkezetérõl. Alapvetõen nem látható rajta, hogy komolyabb szélnyírás lett volna, talán a középszinten megfigyelhetõ kisebb irányváltás és kismértékû szélerõsség növekedés elegendõ lehetett a képzõdmény kialakulásához.
Az 500 hPa-on érkezõ kismértékû örvényességi advekció szintén kedvezõ körülményként említhetõ:
Összességében elmondható, hogy az alapvetõ feltételek adottak voltak, s mivel e jelenségrõl még igen csekély a tudomány ismerete, ezért az összegyûjtött információk alapján feltételezhetõ, hogy a fotókon is megörökített égi tünemény egy horseshoe vortex volt.
Forrás:
http://www.wetter24.de
http://weather.uwyo.edu/
http://meteocentre.com/
http://davieswx.blogspot.com/2008/11/twin-horseshoe-vortices-6-17-08-in.html