2024. december 01., vasárnap

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#9364
Ha fotózni akarsz, akkor az equatoriális mechanika kell neked, mint amit az imént linkeltél. Dobsonnal sem lehetetlen fotózni csak kellemetlen. nevet
Ám a dolog sokkal összetettebb, mint elsõre gondolnánk. Azt hiszem Akela is említette a légköri turbulenciából adódó problémákat. Mivel nyitott és nagy átmérõjû távcsõrõl van szó, így ez fokozottabban jelentkezik, mint egy kisebb távcsõnél (én ezért nem is vettem pl. 30 cm-es távcsövet, mert kis hazánkban évente 1-2 alkalommal tudnám kihasználni). A másik a hûlés. Mivel nagy légtömeg van a tubusban, így annak idõ kell míg lehûl és hadra fogható lesz a mûszer, nem is beszélve a tükör üveganyagáról (2-3 órát jelent).
A harmadik: mivel elég fényerõs mûszerrõl van szó, így fotózásnál erõsen jelentkezik az ún. kómahiba. Ezt egy kis kütyüvel (kómakorrektor) lehet korrigálni, illetve vizuálisan nem nagyon zavaró.
Visszatérve a mechanika részre: a képen látható mechanika egy alap mechanika. Azt fotózás elõtt pontosan a sarkcsillagra kell állítani és csak úgy követi helyesen a csillagok elmozdulását. Ahhoz, hogy "magától" rá is álljon, ahhoz GOTO mechanika kell.
Látom ezt a 250/1200-es tubus alá kezdésnek EQ5 mechanikát javasolnak, de ez véleményem szerint (pontosabban tuti) nem lesz elég, fõleg fotózáshoz nem.
Szóval a fenti sorokkal nem eltántorítani akarlak, hiszen egy ekkora távcsõ felejthetetlen látványt tud nyújtani az égi objektumokról, de számolni kell a plusz eszközökkel, költségekkel.
#9363
Köszön szépen a segítséget! Legalább 5 éve tervezem ,hogy vásárolok 1 csill. távcsövet, ezért nem szeretnék nagy hülyeséget csinálni. Elolvastam mindent a távcsövek típusaival (refraktor, reflektor, katadioptrikus)illetve mechanikájukkal kapcsolatban és úgy vettem észre ,hogy mindegyiknek vannak elõnyei és hátrányai. Igen! mindenképpen szeretnék késõbb 1 megfelelõ CCD kamerát venni rá hogy fotózgathassak(a mostani f.gépem alkalmatlan lenne a feladatra). Viszont olvastam ,hogy a dobsonok erre nem a legalkalmasabbak.Valójában Józsán élek ,így reményeim szerint kisebb a légszennyezettség, a zavaró tényezõk ,mint a belvárosban. Van 1 teraszunk a 2.emeleten ahol az égbolt egy része tisztán látszik.(nem takarja ki semmi) illetve nem messze tõlünk van egy domb ,ahol szerintem remekül lehetne pásztázni az éjszakai eget. Ami számomra fontos lenne: Bolygók, Hold,( minél részletesebben) csillagködök (ha lehetséges) ,esetleg galaxisok ,illetve azok spirál karjai. Végülis minden ami az univerzumban "úszkál" és távcsõvel megfigyelhetõ. Úgy vagyok vele ,hogy ha egyszer veszek ,akkor legyen minõségi és ne kelljen rövid idõn belül cserélni( ahogy írtad pl. fotózás miatt). Az utóbbit figyelembe véve erre esett a választás: 250/1200 SkyWatcher Newton F/4,7-es fényer.Link Fentrõl a 15. De nem tudom ,hogy ehhez a modellhez, jár e olyan készülék, amely mechanikusan rá áll az általam kikeresett objektumra. Tehát mint pl. a dobsonoknál az intelliscope.
#9356
Sziasztok! A Csillagászai távcsövekhez értõk segítségét szeretném kérni. Elhatároztam, hogy a közeljövõben vásárolok egyet(3hónap kb). A következõ oldalon nézegettem, ahol 2távcsõ között vacilálok: Link illetve Link Szerintetek melyiket érdemes? Vagy hogyha egyik sem, akkor melyik lenne a megfelelõ? 200ezer ft a max amit rá szánok.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 23:54:59

Ercsi

6.4 °C

09000

RH: 76 | P: 1029.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.