2024. november 28., csütörtök

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#9052
"Most ezek a felvonuló jellegû, nyugatról érkezõ sima esõfrontok szinte nincsenek.
A csapadék szinte 95 %-a kovenktív."

Ezzel teljes mértékbe egyet értek veled és nem csak a nyári, hanem a téli nyugati frontok is elmaradtak. Pedig ide északra azok hozták az igazi nagy havazásokat (a medibõl itt várhatjuk ítéletnapig is). Franciaországban még esõ volt, Németben már ónos, itt meg már hó.
Biztosan megváltozott fölöttünk a légkörzés. Azon lehet vitatkozni, hogy a melegedés miatt vagy egyébként is bekövetkezett volna. (Úgysem derül ki soha...)
#9042
Mivel nem arról van szó, hogy hogy maradnak el a frontok és hogy sem, így igen, terelés.
Azt nem is vitattam, hogy mibõl esik. Egyszerûen nem errõl volt szó. A csapadékösszegeket vizsgáltuk. Nézd meg az összegeket és intenzitásokat (május végi írásomban az SDII indexek).

Egyébként most hogy kapaszkodsz abba a siófoki adatsorba. Az meg se fordult a fejedben, hogy az könnyen elõfordulhat, hogy pl. egy évben van egy 5 mm alatti hónap egy másikban egyse, de az elsõnél csak az az egy szárazabb hónap volt, mig a másiknál volt 2-3 hónap is 15 mm alatt? Egy 5 mm-es február amúgy se olyan, mint egy 5 mm-es június. Lehet az átlag százalékában nézni az értékeket, az máris jobb lesz.

Váralján a legtöbb száraz hónap (csapadékösszeg az átlag 25%-át sem éri el) az 1961-1970 és 1971-1980-as idõszakokban volt. A legtöbb csapadékos hónap (csapadékösszeg az átlag 200%-át is meghaladja) az 1911-1920, az 1951-1960 és az 1991-2000-es években fordult elõ. A 2011-2020-as években valószínûleg kicsit több lesz a száraz hónap, mint 1961-1970-nél, csapadékos pedig kb. annyi lehet majd, mint 1991-2000-nél.

A legtöbb száraz és csapadékos hónap az 1961-1970-as és 2001-2010-es években voltak, 19-19. 2011-2015-ig 15 ilyen hónap volt, de ahhoz, hogy a 2016-2020-as idõszak is hasonló legyen, kellene 3 év ami vagy nagyon csapadékos vagy nagyon száraz. A 2011-2015-öshöz hasonló volt az 1952-1956-os és az 1969-1973-as évek.
#9039
Pedig nem olyan biztos az, hogy az az elmélet a vizsgálati módszer szempontjából nem befolyásolja a havi ciklusok vizsgálatát!
#9038
De, fejlõdött! Végre már nem halljuk a hármas sorozatok elméletét nevet
#9037
A nyugati frontok elmaradása és a zonális-meridionális idõszak különbözõsége terelés?
Pont ez a kulcs az egészben!
Nem fejlõdtem és tanultam semmit, mert ugyanazt állítom mint 10 éve?
És mert akkor sem hitték el mert nem tudtam adatokat felmutatni arról, amirõl nem is lehet!?
Csak azt próbáltam érzékeltetni, hogy mindig adatokat kér mindenki, én meg adatok nélkül is tudom hogy úgy van!
Aztán majd egyszer késõbb bebizonyosodik!
Csak akkor már senki sem úgy emlékszik!
De ha beledöglök is kitalálom, hogyan lehet kimutatni a csapadék változását, mert kizárt hogy egy zonális és egy meridionális idõszakban a csapadék ugyanabból esik, mivel nincs atlanti front, abból nem eshet.
Máris változás!

Csak a probléma az, hogy a melegedés esetében a 40 fok több, mint a 28 fok, vagy a 10,5 fokos átlag kevesebb, mint a 12,2 fok.
Könnyedén kimutatható!
Viszont az atlanti frontból származó 20 mm esõ is esõ és víz, meg a keletrõl 2 hét után visszapörgõ felhõzetbõl hulló 20 mm esõ is 20 mm esõ és víz.
Különböztesd meg!
Mindegyik felhõbõl esik, a csapadék konvektívabb jellege meg az észlelések megbízhatatlansága miatt nem biztos hogy kijön!
De szerzek valami adatsort, és bebizonyítom, mert van különbség!
Vagy a légnyomás változásában, vagy akármiben, valahogy biztosan kijön!
#9036
Már olvastam ezeket 4-5 éve is.
Azért megint elolvastam. 10 év alatt semmit se változtál, semmit se fejlõdtél és semmit se tanultál.
Egyébként ez megint terelés, mert akkor egy szó se volt arról, amirõl most folyik a vita. És sorozatosan ugyanazt a hibát követed el, nem írom le mi az, egyszer majd talán rájössz magad is.
#9035
Éghajlatváltozás fórum!
2006. 07. 03-tól.
Olvassad végig a következõ napokat is, amíg errõl a témáról van szó!
Akkor volt aki vitatta, most már senki sem vitatja!
Pedig akkor nem volt egy db adatom sem, mégis jól láttam, jól figyeltem meg, másokkal ellentétben, akik szintén adatokat vártak tõlem.
De sajnos akkor pont nem volt idõgépem, hogy visszamenjek az idõben és számolgassam az atlanti frontokat.

Bocsánat ha rosszul esett, többet nem vágom hozzád! kacsint
#9034
Oké!
Kb. 10 évbe telik majd mire összeszámolom meg összeadogatom!
Egyébként meg nem érdekel hogyan találjátok ki hogy a régi adatok a zonalitást mutatják-e vagy sem, meg milyen effektus hogyan van elfedve, Ti vagytok az okos srácok, én a kis buta, kérlek akkor találjátok ki, hogyan lehet kimutatni és magyarázzátok el nekem!
Meg még annak, akit érdekel!
Ha egyáltalán van mit kimutatni!
Mert amennyiben nincs, akkor vagy nem vagytok elég okos srácok, vagy nincs megfelelõ adatbázis erre, vagy a zonális, nyugati irányításos idõjárás és a meridionális idõjárás között nincs semmiféle csapadékbeli eltérés!
Hõmérsékleti van, csapadékban ez nem jelentkezik!
Igaz hogy akkoriban nyugatról jöttek a frontok és lendületesen haladva el tudtak menni kelet felé, nem állta útjukat 10 anticiklon, nem az anticiklonokat kerülgették a frontok mindenféle kerülõutakon.

A zonalitás, a nyugati irányítás szinte megszûnt, illetve szinte állandóan blokkolva van valahol, ettõl a valaholtól függ, hogy milyen formában hoz hozzánk csapadékot.
A zonális idõszakban egymást érték a frontok gyakran, sokkal dinamikusabb volt a nyugati áramlás.
Most van hogy egy 2 héttel ezelõtt érkezõ front maradványa kanyarog vissza délkelet felõl, és abból a frontból esik az esõ, ami 2 hete szenvedte át magát rajtunk.
Abban az idõszakban nem volt ennyi blokking, jött meg ment a front.
A délnyugati csapadéktöbblet az atlanti fronton keletkezõ, az Alpok által generált hullámvetésbõl kialakuló másodlagos ciklonból származott.
Akkoriban jellemzõ volt nyáron is a felvonuló cirrus, Cs, As majd az NS és eleredt belõle az esõ.
Maximum dörrent belõle néhányat.
Mindenféle dirr-durr nélkül esett egyet az esõ.

Most ezek a felvonuló jellegû, nyugatról érkezõ sima esõfrontok szinte nincsenek.
A csapadék szinte 95 %-a kovenktív.

Régen telente gyakoriak voltak a hetekig tartó hidegpárnás idõszakok, ezek eltûntek vagy legalábbis ritkábbak lettek.

Szóval a két idõszak merõben más volt, ezt Ti is elismertétek, mivel a nyugati irányításhoz az akkori hõmérsékletek tükrében más jellegû frontok tartoztak, mint most.
Ezt hogyan lehet kimutatni a csapadékadatokkal?
#9033
ÉRTSD MÁR MEG: SENKI NEM AZT VITATJA, hogy ZONÁLIS-e az 1964-1991-es idõszak és MERIDIONÁLIS-e az 1992-napjainkig idõszak (hõmérsékletek alapján ezeket a határokat állapítottam én is meg és az elõbbit zonálisnak, a mostanit meridionálisnak tartom) vagy sem!!!!!!!!

ÉS MI A HELYZET AZZAL A RENGETEG ADATSORRAL ÉS ELEMZÉSSEL MÁRÓL IS ÉS KORÁBBRÓL IS, AMI CÁFOL TÉGED????????????? AMIT TE MÛVELSZ, AZ MINDEN, CSAK NEM BIZONYÍTÁS!!!!!!!!!!!!

Akkor mutasd Szentgotthárdot a 70-es évekbõl. LÁSSUK!!! Ja, hogy az nem megy, vagy nem akarod, hogy menjen, mert esetleg nem azt kapnád, amit akarsz?

"Vagy van egy db zivatar egy hónapban, esik belõle 50 mm aztán ennyi is a havi csapadék.
50 mm-es hónap, közben meg végig szárazság és az az 50 mm egy nap esett le!"

1980 szeptemberében Kárászon 116,3 mm csapadék hullott, abból 95,2 mm egy szeptember 8-ai felhõszakadás volt zivatarral.

Azért, mert a hõmérsékleteknél van periodikusság, abból nem következik, hogy a csapadéknál is van és hányszor kell még leírjam, hogy nincs? Ezt is már hányszor leírtam.

"Tudnál egy olyan kimutatást is végezni, hogy a zonálisabb 30 év és az 1992 óta eltelt idõszakban ezek a legkisebb és legnagyobb csapadékösszegû hónapok mennyire voltak jellemzõen ugyanazok?"
A minimumoknál akkor és most sincs éves menet, minden hónap 15 +/-8 mm-es tartományban van.
A maximumoknál akkor és most is megvan az éves menet és mindkét idõszaknál a minimum márciusban (mindkét idõszaknál 75 mm körül), a maximum júliusban van. Mindkét idõszakban a július az egyetlen hónap, amikor a maximum meghaladja a 200 mm-t, mindkét idõszaknál 210 mm körüli ez az érték.

"Vegyünk egy július-augusztust!
Július 0 mm 29-ig, majd 29-én elkezd egy beragadó ciklonból esni és esik 31-ig 80 mm, majd augusztus 2-ig még 70 mm.
Aztán utána augusztus végéig 0 mm.
A két hónap átlagos csapadéka 150 mm, egyikben esett 80 mm, másikban 70.
Két teljesen átlagos hónap, csak épp végig szárazság volt és egyszer esett esõ, és ez a két véglet volt."


Számtalanszor leírtam, hogy a már-már "végtelen" számú intervallum (legalábbis a te felfogóképességedet mindenképp meghaladja), amit elemeztem, ott a függvények ezeket a végleteket kimutatják. Lásd május-júniusi írásaim!!!!
Lásd május-júniusi írásaim!!!!
Lásd május-júniusi írásaim!!!!

"Ki fogod ezt bogarászni 30 év múlva?
Ki a csudát!"

Megtettem, én megtettem ellentétben veled. Ez most már kifejezetten rosszul esett, hogy megint ezt vágtad hozzám, pedig ezeket mind megcsináltam. Lásd május-júniusi írásaim!!!!
De többet nem fogom ezt olvasni, mert akárhányszor megint hozzám vágod ezt, akkor a hozzászólásodból ki fogom törölni azt a részt. Nem fogom tovább tûrni, hogy olyan dolgokkal vádolsz, amiket állítólag nem csinálok vagy csinálnék vagy csináltam meg, amik már hónapok óta itt olvashatók ezen a fórumon!!!
#9032
Nem. Te azt mondtad hogy ...le nem írom mégegyszer, mindenki ismeri a mantrát... Ez szerinted a mostani adatokból nem szürhetõ ki (mondjuk te mégis kiszürted, mert megcáfoltad Télembert az általa hozott adatok segítségével) de akkor hogyan tudjuk meg, hogy a régi adatok a kisimult zonalitást mutatják?! Akkor azokban miért ne lehetne elfedve ugyanazon efektus, ami ma el van szerinted?
Ja, de kis balga vagyok! Onnan tudjuk, hogy 4 öregember mondta. Bocsánat!

Amúgy erre is van megoldás! Van ám napi csapadékátlag-nyilvánartás is. Dolgozz meg egy kicsit vele. Hadd lássuk, jól emlékeztek-e a öregek.
#9030
Amúgy azt észrevetted, hogy az elmúlt két hozzászólásoddal magadat (a most haegyszerelkezdesniakkorhetekigesikdehaelállkakkorhetekignemesik-bezzeg régen máshogy volt) cáfolod? Gondolom nem.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-28 23:16:20

Rákóczifalva

6.2 °C

31502

RH: 88 | P: 1021.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.