2024. november 01., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#85572
Persze, sokat vizsgáltam én is e térképeket, és azért a brutál helyzetek, bizony síkvidéken is nagy dolgokat produkáltak. Egy - egy érdekes helyzethez egyéb fellelhetõ infókat (csapadék, T2m) jó megnézni, igaz ezek lefedettsége, egyéb infója számos esetben elégtelen. Szomorúan tapasztalom, hogy eltûnt az a néhány nagyvárosi 100 éves adat ami eddig elérhetõ volt! zavarban pl. Link Tud ezekrõl valaki, elérhetõek lesznek? szomoru

A keleti hideg tekintetében alapvetõen eltér a véleményünk! hideg havazas
#85553
Trükkös kérdés, jogos is, de a válaszom is megvan: A T850 térképekhez gyakran vizsgálom a légnyomástérképet is, ott pedig azért már sejthetõ, hogy mi volt. Ezen felül engem különösebben nem érdekel, hogy éppen a Kárpát-medencében a Kaposváron mért értékek mik voltak, inkább makroléptékben gondolkodom: hiszen ezek tartogatják a kemény, havas helyzeteket számunkra (aztán persze lehet, hogy elúszik minden lehetõség vagy éppen hogy egy enyhének tûnõ télen belerohanunk 1-2 brutális havazásba). Szerintem téli szezonokat vizsgálva nincs is értelme figyelembe venni ezeket a sajátosságokat. Inkább az északkeleti AC és az izlandi ciklonok viselkedését, az északi hideget, Észak-Amerika T850 járását stb. stb.
A "kemény téli helyzet" alatt a hozzászólásomban konkrétan azt értettem, amire Salek is azt mondaná, hogy ez az (az volt). Na olyan 2-3 telente, ha van (lévén 384 óránál sajnos mindig akad 1-1 modellfutás, ami enyhülést ad, tehát a kemény téli helyzet úgyis rövid és úgyis enyhül és úgysem jó meg úgyis óceáni stb.).
Van ECM-mel frissített fáklya Link 40 perc és lesz friss GFS is.
#85530
Hát,én pont a mögöttes dolgokat nézem! kacsint
#85520
Legyen szerencsénk! Az elmúlt ECM futások sem voltak rosszak, mégsem vettek vissza a következõ napok enyheségébõl.
#85515
Tudod ez úgy van, hogy az nem elég, hogy sok kifejezést, sõt jelenséget magát megtanulsz. Az összefüggéseket is fel kell ismerni mögötte. Ha ez megvan, akkor fog menni a modellek értelmezése is. Ez mindenkire igaz amúgy.

@Rossmann: az OMSZ elõréje még a 12Z ECM alapján íródott. Holnap szerintem egész más hangot fog megütni. Nekik is fokozatosan kell váltani!
Részemrõl egy rakás télen a két kezem összeraktam volna ilyen fáklya láttán: Link
Vasárnap estére itt klassz kis hótakaró is lehet, ha szerencsénk van. Pengeél.
#85508
Mit értesz kemény téli helyzet alatt? RHI, HRHI , vagy téli napok sorozatát, nagy havazásokat, hófúvásokat legalább az ország egyes régióiban? Szinte minden télen elõfordul havas, fagyos idõszak, szerencsésebb teleken többször ismétlõdve, hideg teleken nagyrészt ilyen, kivételesen kemény , szigorú teleken pedig olvadás is alig , alig van, végig hó, jég és hideg. Az ilyen igen ritka. Igen megtévesztõ lehet a kárpát medencére vonatkoztatva csak a T850, 500 hepa alapján konklúziót levonni egy - egy idõszakra, ha nem tudjuk a talaközeli rétegekben mi is történt. A Kárpát medencére jellemzõ hidegpárnás idõszakok a magasban gyakran bõven + T850 - el párosulnak, mégis zord hideg idõszakokat eredményezhet síkvidéken. Jó példa még éppen a mostani idõszak, hiába van fölöttünk -5; - 10 fok T850 - hepán, ha a közép európát óceáni eredetû levegõ tölti. Nagyon lényeges, hogy van e hótakaró térségünkben? Nagyon nem mindegy . Javaslom pl. a 2006 januárt , februárt áttekinteni, már párszáz méteren is igen komoly hótakaró volt februárra, síkvidéken pedig nem volt nagyon tartós. Kemény mínuszok uralták a T850 -et, a gyakori óceáni eredetû levegõ miatt azonban síkvidéken elég sokat olvadt. ...Nem akartalak közhelyekkel bombázni, de ezeket is figyelembe kell venni, kíváncsian várom miféle eredményre jutsz. Érdekes lehet az általam említett dolgok ellenére is.
#85468
Link
#85467
De az 500 Hp-s térképeken,látszik hogy bekeverhetik a ciklonok.
Ugyanolyan lenne mint a múlt szombati.

Én emlékszem a múlt szombati hidegelárasztás elõtt is többen mondták hogy ez most nem Atlanti lesz,hanem kontinentális.Nem lesz olyan hogy -5 850Hpa-a T-n plusz lesz 2 méteren.Aztán -10-nél is plusz lett 2 méteren itt.

No majd meglátjuk! vidám (de nem Ék-rõl beszélek)
#85466
Ez így van nevet Link Link Link he-he. Hozzátenném, tartós, kemény téli helyzetek telente olyan 0.3-0.4-szer vannak (azaz kb. 2-3 évente fordulnak elõ). Van 77 345 fájlom és 284 mappám, hogy igazoljam (1871-2011).
#85465
Nem, az nem lenne "atlanti átkavart", +5 fokokkal. Ha ezt látod, akkor nem tudod értelmezni!
Segítek: Link
#85399

beillesztett kép

#85397
vidám

Szép mese!

Folyamatosan ott kellene lennie.Már most is...
#85396
Teljesen osztom salek véleményét egyszerûen hiányzik a komoly hideg megléte északon....sajnoszavarban
#85395
Parancsolj vidám
Link
(persze csak a vicc kedvéért nevet )
#85379
Na voltam kint... 3-4 centi között a hó, iszonyúan szakad, hóember lettem 2 perc alatt. Nagy, vizes pelyhek, a talajon is latyakosodik, félek hogy nemsokára vége szomoru ha gyengül az intenzitás, átmehet esõbe. Mindjárt indulok autóval, érdekes lesz...

A déli szél élénkülget, nem jó jel szomoru

A GFS most már sokadik téliesített futása: Link

Exante: ott csak másfél centi? Itt bõven 3 cm fölött már (ÉK-i határa a városnak).

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-01 09:12:55

Nagyalásony

18002

RH: 88 | P: 1028.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

129885

Hírek, események

Téli időszámítás - Október 27-én óraátállítás

MetNet | 2024-10-25 20:24

pic
Továbbra sincs döntés az óraátállás eltörléséről, így tehát október 27-én hajnali három órakor időmérő eszközeinket egy órával vissza kell állítanunk.