2024. november 01., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#85105
Bizony nem egy példája van annak, hogy semmitmondó, enyhe december és január után februárra jön meg a nagy hó és hideg. Sõt, gyakori, típusos esetnek tarthatjuk. Január legvége, február sokszor teljesen más jellegû idõt hoz, mint a megelõzõ hetek-hónapok (nem véletlenül emlegetik Pál -jan.25.- fordulását) "Régi motoros" vagy a szakmában, nem kell ezt neked különösebben bizonygatni.
Az igaz, hogy ilyen makrocirkulációs fordulat elõtt (decemberben, januárban)rendszerint "valami már mocorog", elõfutárai vannak. De még ez sem mindig van így: gondolj pl. 1983 februárjára, elõtte lófütty sem volt egész télen, aztán mekkora hó esett. havazas
Idén más a helyzet, ne csak a szûkebb pátriád idõjárásából indulj ki. A Dunántúlon valóban csapnivalóan gyenge legény az idei tél (kivéve azt a pár, karácsony elõtti napot éppen felétek) de keletebbre azért elég gyakran eseget a havacska.
#85098
Na, majd meglátjuk, mi lesz! nevet
#85094
Hát bizony.Csak az ilyenek nagyon ritkák.Én inkább olyanokra emlékszem ,hogy amikor januárban bejött a kemény tél az eltartott február közepéig,végéig.De olyan telekre amikor egész idõ alatt enyheség van,aztán hirtelen februárra beköszönt a kemény tartós tél,megfigyeléseim szerint ritkák.Amikor december,január is melegebb az átlagosnál,nagyobb az esély hogy a február is úgy teljen el.Ez az én egyéni megfigyelésem az elmúlt évtizedekben.( itt most nem a 2006/2007-es télre gondolok)Persze nagy ritkán van ellenpélda...
#85093
Az lenne a legegyszerûbb, ha lehetne itt a metneten egy galériám.... De gõzöm sincs, hogy kell csinálni, nem látom a beállítások között.
#85092
"csináltam egy csomó fotót"

Várjuk a képeket! nevet
#85091
Emlékszem, nekem is mesélte még a '80-as években a dédnagyapám, hogy az õ 93 éve alatt bizony sok olyan télben volt része, amikor január végéig nem volt egy szemnyi hó sem, se komolyabb hideg, aztán a február olyan kemény telet hozott, hogy öröm volt nézni. nevet
#85089
Erre csak azt tudom mondani, hogy én ma is kint voltam 3 és fél órát a természetben, körbetekertem a várost (kb 20 km). Nagyon szép a természet még ezzel a 2 centi hóval is, nem a belvárosból kell kiindulni. nevet Szívtam a friss levegõt, közben néha szakadt a hó, csináltam egy csomó fotót. Én elégedett vagyok ezzel is. nevet
#85070
Ma itthon vagyok, holnap nem, mire hazaérek, már nem sok értelme lesz örülni.
Ez a januári hajó is elúszott, ahogy a decemberi, azaz a karácsony körüli.
Eddig összesen 3 cm hó esett a télen, ebbõl 1 cm tudott 24 órán át megmaradni, azaz egész nap, mondjuk az épp Szenteste napján (másnap kora délelõtt elolvadt): Link
Így eddig egy igazi télies, havas nap volt (a másik 2 cm hó órákon belül leolvadt).
Sebaj, kárpótolódni fogunk március közepéig, kamatostul. nevet
#85069
Itt is hamar elállt...Holnap lehet egy szép havas délelõttünk. nevet havazas Kicsit érdekes a cseh narancsriasztás Link síkvidékre is Link ha ezt nézzük: Link Link
#85067
Itt sem, a mai fõ remény is elhúzott alig valamivel keletre.
Ez tucatszor játszódott le az elmúlt napokban. nevet
Igen, már csak mosolygok ezeken.
#85063
A 2003 januári hófúváshalmok összeesve, eljegesedve, de megvoltak még a februári akció kezdetén is...Arra pakolt a februári nagy havazás, hófúvás... Na az a tél! Hiába volt enyhe szakasza... laza A 2002 december is szépen bekezdett...
#85061
Itt nem esik semmi szomoru
Nézegetve a WZ archívumot, egyre jobban tetszik amit a modelleken most látok. ECM pl. ugye a közeljövõben masszív elõoldalt ad.
Ehhez képest anno: Link
Link
Két napra rá: Link hoppá
Na akkor mit mondtunk volna, ezeket látva?
Érdemes lenne megnézni a fórum archívumot kacsint

Zoli P: ott is egy erõs pont, így van.
Na végre egy kis józanság a fórumban. Rudolfking kommentje nagyon kellett már.
#85057
Nagypelyhes hószállinga kezdõdött... nevet Az utóbbi idõszakot tekintve én 3 - 4 napnál távolabbi idõszakra továbbra sem vennék mérget semmire.
#85055
Szerk (idõ lejárt) bocsánat, Januárban is volt egyszer vagy 7-8 centi, nem voltam korrekt. De az egész megelõzõ télre nem volt jellemzõ semmi komoly dolog.

Rudolfking: megelõztelek nyelvnyujtas
Javaslom még a 2003-as archívumot végigpörgetni úgy január 15-tõl.
Január majdnem egész második felében tombolt a nyugati áramlás +5 fok feletti t850-ekkel.
Véletlenül sem állítom, hogy most is az lesz, mint akkor volt, csak talán kicsit érdemesebb lenne egy kicsit megállni és gondolkodni, és emlékezni rá, hogy a makrofelállás ritkán marad ugyanaz hetekig, fõleg tél végén.
Éppen 9 éve ez volt ezen a napon: Link
#85054
Ja,nem rád értettem,hanem úgy általában!

Kisütött a Nap,megindul a T. rendesen.Most 5-6 fok van.
#85053
A JMA-s linked minden, csak nem nyugati áramlás.
Jelenleg enyhítenek a modellek, ennek tartósságára most semmi bizonyíték nincs, csak elkeseredett, illetve örök pesszimista "tippelések".

Aki 2, de jelen felállás esetében akár csak bõ 1 héten túl jövendöl, azt nem érdemes komolyan vvenni, egy ilyen makrofelállás esetén (fõleg).
Azt sem, aki minden 2-3 tendenciózus futás után homlokegyenest más vár hosszútávra, és azt sem, aki tökmindegy milyen és mennyi futás után, de mindig ugyanazt várja.

Dom: január 18.-a van.

1999-ben február 10-ig egy deka hó nem volt Debrecenben pl.
#85052
Én soha nem szídtam, mert tudtam, hogy az ECM fõfutása, azt meg tudom, hogy az ECM jobb mint a GFS. Amit korábban írtunk, hogy hidegöblítés lesz, sajnos be is jött. Innentõl kezdve én már nem várom a telet.
#85051
Valóban a telet nem szabad január közepén leírni. Elõfordulhat,hogy február közepén fogunk a Balatonon korcsolyázni.
Itthon a reggel mért 18 centis havon jól csúszhat a szánkó, holnapra azonban csónakot javaslok.. nyelvnyujtas
*
P.s: 1956 február laza
#85050
-3 és hószálingozás ez a mai egy igazi téli nap vidám
#85049
Igen, valóban bíztam eddig valami érdemleges téli fordulatban, ám ezzel a mostani hatalmas fail-lel ellõtte nálam a pöttyöst ez a szezon, feladtam... Újra csak azt tudom mondani: ami nem megy, azt nem kell erõltetni. Inkább várom az enyhe, tavaszias idõt, mert az valahogy mindig bejön, még ha 200 óra felett tûnik is fel a modelleken. Sõt, nem hogy bejön, de az esetek nagy többségében még "fokozódik" is az idõpont közeledtével. Megpróbálom keresni és megtalálni a szépséget a "téli tavaszban " is, így megkímélem magam egy rakás csalódástól és pofára eséstõl.
Rossmann: valóban másképp festett a fáklya néhány napja, de a tendencia azt igazolja, hogy már megint sikerült a lehetõ legrosszabb módon kijönni egy ígéretesnek tetszõ téli helyzetbõl. Amúgy nem csak a GFS számolja így a dolgokat, néhány példa:
GEM: enyhe elõoldal: Link
JMA: nyugatias áramlás: Link
BOM: elõoldal Link , majd É-i zonalitásra hajazó felállás: Link Továbbá mondhatnám azt is, hogy pl. a CFS is elkezdte ránk tolni a pozitív anomáliát februárra. A December-Január bejött neki..
Számomra ezek jelzés értékû dolgok. Persze lehet reménykedni hirtelen, semmibõl elõtûnõ téli makrováltásra, de a realitások talaján maradva hosszútávon bizony igencsak az enyhe karakterû idõnek áll a zászló, nyugatias légáramlással ( ez persze lehet idõnként ÉNY-i is, illetve elõoldalas szituban DNY-i). Én is jobban örülnék a télnek, de ha ez van, ezt kell szeretni.
#85048
Hogy leszidtuk a norvég oldalt,aztán milyen szépen bejött neki ez a nagy meleg mára.Még vasárnap környékén megjelent néhány futásnál a +7,+9 fokok senki sem hitt neki.Aztán még alá is lõtt. laza
#85047
Nem olyan régen pedig futásról futásra hidegebbet mutatott... és látjuk a végeredményt
#85046
De ezek a modellek pár napja sokkal másabbat mutattak , úgy, hogy ez se biztos, hogy be jön nekik
#85045
A szibériai maximum február elején a legerõsebb, hidegebb az óceán, stb... Annyi szó volt már errõl... Makroléptékben érdemes vizsgálni, OK nem tetszik nekünk ha éppen elõoldalt mér ránk a sors, de attól még nagyléptékben, Európában nagy területeken lehet kemény téli idõ...Hidegleszakadás +- néhány száz kilométer, és teljesen más, évszaknyi különbségek. Persze a fórumon a tavaszról, zonalitásról szólna a múzsa. Ezt csak azért említettem , mert elég jellemzõ dolog. Én most elviselném a kelet Lengyel, Belorussz térség idõjárását a következõ napokban. kacsint Sokáig a kelet magyarországi térség hasonló kimenetben reménykedhetett, a kelleténén jobban betolakodott az azori AC néhány hepával alacsonyabb légnyomású ciklonok keletkeztek stb..és máris enyhe, esõs verzió a befutó.. Nagyléptékben ez csak egy hangyányi különbség.
#85043
Ha már kialakul, akkor tartson ki március végéig, utána meg már ugyse tér vissza a télnevet
#85041
Azért az enyhülésnek sokkal nagyobb a valószínûsége.Zonalitást könnyebben fogják meg a modellek.A GFS napról-napra futásról-futásra enyhít.Ezt már el lehet könyvelni.Ráadásul kezd igazodni egyfolytában az ECMWF modellhez,ami már 2 napja fogta a jelentõs enyhülést.(jövõ hét 10-13 fokok)

Egyébként az sem lehet kizárni hogy innentõl(rendhagyó módon)akár klasszikus zonalitás is kialakulhat,akár hetekig.
#85039
Csak arról feledkezik meg mindenki, hogy január közepére azért már igencsak ideálisak a feltételek egy kelet európai és/vagy Skandináv AC létrejöttéhez, megerõsödéséhez.

Ez nem az elfajzott 2006-os tél, bár tény, hogy síkvidéken nem volt nagyobb alakítás eddig, de azért látszik, hogy megvan a hajlam a télies idõ kialakulására is. Igaz most a modellek nem mutatnak kedvezõ felállást az elkövetkezendõ idõszakra szóval felesleges a telet bemagyarázni, mert jelenleg ennek nincs realitása. Viszont azt kijelenteni, hogy már nem várható téli idõ az egy kicsit erõs szerintem.

beillesztett kép

#85035
Így van!! vidám Nem szabad temetni a telet, jövõhéttõl ugyanis akármi lehet!! kacsint
És még rímel is!! hideg
#85024
Szépen enyhít a fáklya futásról futásra hosszútávon, valamint egyre kisebb rajta a szórás negatív irányba: Link Tipikus zonális elõjelek kacsint
Kelet-Európai síkságon is enyhülõ tendencia látszik: Link
Az atlanti-nyomásfáklyák is meggyõzõek: Link
Bár csapadék lehetne több is, de reméljük ilyen irányba is pozitívan változnak a dolgok nevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-01 00:23:17

Ercsi

8.3 °C

31500

RH: 77 | P: 1024.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

129885

Hírek, események

Téli időszámítás - Október 27-én óraátállítás

MetNet | 2024-10-25 20:24

pic
Továbbra sincs döntés az óraátállás eltörléséről, így tehát október 27-én hajnali három órakor időmérő eszközeinket egy órával vissza kell állítanunk.