2024. december 01., vasárnap

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#8410
Én is kétségesnek tartom ezt a gondolatmenetet, pont azért, amiért Te.
Szigorúan mint hipotézist tettem közzé épp azért, mert érdekelt mások véleménye.
#8409
Nem, dehogy. Figyelmesen elolvastam mindent, amit írtál, el is fogadom az abban foglaltakat. Én is úgy tudom, hogy a nyári fennmaradás a jégtakaró kialakulásának, kiterjedésének kulcsa. E szempontból az enyhe, de csapadékos tél és a hûvös nyár együttese a kedvezõbb, mint egy jéghideg, de száraz tél.
A pályaelemeket illetõen kompromisszumként nekem is eszembe jutott az a megoldás, hogy glaciálisokra a nagy fokban excentrikus keringési pálya és a kis tengelyferdeség egybeesése jellemzõ.
Amit hipotézisként felvetettem, az az, hogy esetleg érzékenyebben reagál az albedó a rövid
idõtartamú lehûlésekre, mint az ugyanilyen felmelegedésekre.
Ha eszembe jut valami mûködõképesnek tûnõ mechanizmus, nem tudom nem megírni.
#8408
A gondolatmenetednek ez a része téves: "Melegedés esetén ellenben a hõenergia kezdetben a hó vagy jégréteg elvékonyítására fordítódik, tehát albedó növelés szempontjából ineffektív."

A jégsapkák több kilométer vastag belsejében tényleg csak a vékonyításra fordítódik az energia, de az albedóba nemcsak ezek játszanak bele, hanem az eleve vékonyabb (ezért könnyen visszahúzódó) peremi részek ill. az alacsonyabb szélességek hótakarója is. Ha mondjuk a nagyobb besugárzás miatt a jégsapkát szegélyezõ tundrán nem májusban, hanem áprilisban olvad el a téli hótakaró, akkor kapásból ott az albedócsökkenés.
#8407
Ugye, nem write-only módban fórumozol? A téli erõs lehûlés NEM indít el eljegesedéshez vezetõ circulus vitiosus-t, erre éppenséggel a hûvös nyár (tehát: kis tengelyferdeség, kis excentricitás, a precesszió részérõl pedig a nyárra esõ naptávolpont) képes. Az okot a #8401-ben leírtam, de az ismeretterjesztõ és szakirodalomban számtalan helyen megtalálod részletesebben kifejtve.
#8406
Tehát, éppúgy ahogy télen megvan az erõsebb lehûlés a jégmennyiséget növelõ circulus vitiosus elindulásához, ugyanúgy (vagy közel ugyanúgy) nyáron a jégmennyiség csökkenéséhez vezetõ circulus vitiosos-hoz kellõ plusz hõenergia adott. Mégis, a hosszútávú folyamatok ilyenkor a lehûlés felé haladnak. Miért?
Elõre kell bocsájtanom, hogy a következõ gondolatmenet csupán hipotézis, saját kútfõbõl.
Itt vissza kell utalnom arra a kijelentésemre, hogy e két folyamat MAJDNEM tükörképe egymásnak.
Nem teljesen egyformák ezek az önerõsítõ folyamatok, mégpedig azért, mert az indulásuk más.
Az albedó ugyanis felületi jelenség: már a talajra került roppant csekély vastagságú hó vagy jégréteg elégséges annak nagyfokú megnövekedéséhez. Azt mondhatjuk, a lehûlés azonnali növelõ hatással van az albedóra. Melegedés esetén ellenben a hõenergia kezdetben a hó vagy jégréteg elvékonyítására fordítódik, tehát albedó csökkentés szempontjából ineffektív.
A cikk azt állítja, hogy jelenleg egy interglaciális késõi szakában vagyunk. A Milankovic elmélet szerint földtörténeti léptékben a nem túl távoli jövõben újra glaciálisnak kellene bekövetkeznie. A cikkíró szerint kérdéses, hogy a széndioxid koncentráció antropogén megnövekedése végül engedi-e érvényre jutni ezeket a természetes folyamatokat, azaz: lesz-e újabb jégkorszak x ezer év elteltével?
Az biztos, hogy amíg vannak földünknek állandóan jeges területei, ott sohasem vagyunk messze a jég expanziójának önerõsítõ folyamatától. Ha teljesen elolvadnának a sarki jégsapkák, és jelentõsen felmelegedne a krioszféra, nyilván egész más lenne a helyzet.
Azonban a teljes elolvadás belátható idõn (néhány száz év) belül elég valószínûtlennek látszik. Az Arktisz állandó tengeri jege lehet, hogy eltûnik ennyi (vagy még rövidebb) idõ múlva, de a grönlandi, még inkább az antarktikus jégtömeg elolvadásához valószínûleg több ezer év kell. Nem kizárt, hogy a jégtakarók egy része "bevárja" a Milankovic féle "kedvezõ" pályaelemek eljöttét akkor is, ha a globális felmelegedés folytatódik.
#8405
Igy van, ez az elfogadott mechanizmus (nem én találtam fel a spanyolviaszt). Kb. 1 millió évvel ezelõttig ennek megfelelõen alakultak ki a glaciálisok, kb. 41 ezer éves periódussal. Ami kérdéses, az az, hogy akkortól miért váltottunk át 100 ezer éves, ránézésre az excentricitásnak megfelelõ periódusokra, miközben az excentricitás változása a besugárzást jóval kevésbé módosítja. Pl. beléphetett olyan visszacsatolási folyamat, ami csak ennyire hosszú távon érvényesül. Vagy: az egyre masszívabbá váló jégsapkák olvadását immár nem mindegyik, csak minden második-harmadik tengelyferdeségi maximum (vagy minden negyedik-ötödik precessziós ciklus) tudta beindítani. (Tudniillik a háromféle Milankovic-ciklus egymásra rakódása miatt a 41 ezer éves ciklusok "tetõpontján" hol kisebb, hol nagyobb nyári besugárzási maximum áll elõ.)
#8404
Ez mind igaz. Köszönöm a kiegészítést!
#8403
Ez érdekes, ugyanis ezzel azt mondod, hogy a kis tengelyferdeség mellett alakulnak ki a glaciálisok.
Mindenesetre folytatom a gondolatmenetemet -ha hibát találsz benne, kérlek, jelezd.
#8402
Legalább az excentricitásnál meg tudom magyarázni, hogy nem olyan kétélû.
Minél tojásabb a pálya, annál gyorsabb a keringés napközelben és annál lassabb naptávolban (Kepler miatt). Többet tartózkodik a bolygó a hidegben, mint a melegben.
Azonkívül nem tudom, milyen jellemzõje marad konstans a pályának az excentricitás változása közben, de van egy olyan érzésem, hogy a napközelpont kisebb mértékben kerül közelebb a naphoz, mint a naptávolpont távolabb.
Azonkívül a besugárzás a távolság négyzetével arányos.
#8401
"Igen ám, de ezek mind kétélû dolgok: ha a földtengely ferdébbé válik, akkor télen az érintett félteke jobban elhajlik ugyan a Naptól, de nyáron erõsebben is hajlik a Nap felé."

A kettõ közül a nyár a döntõ. A glaciálisokat az tudja beindítani, ha a nyár válik annyira hûvössé, hogy a télen leesett hó egyre nagyobb területen nem tud elolvadni. Ráadásul a sarkvidékeken az "enyhébb" tél még mindig bõven 0°C alatti hõmérsékleteket, ugyanakkor több csapadékot (több havat) jelenthet.
#8400
Ezen a ponton kerülnek elõtérbe a Földnek Milankovic féle pályaelem változásai. A tengelyferdeség, a precesszió, a keringési pálya excentricitásának növekedése a lehûlés irányába hat, magas értékük a glaciális idõszakokra jellemzõ.
Igen ám, de ezek mind kétélû dolgok: ha a földtengely ferdébbé válik, akkor télen az érintett félteke jobban elhajlik ugyan a Naptól, de nyáron erõsebben is hajlik a Nap felé. Excentrikusabb keringési pálya azt eredményezi, hogy a távolpont messzebb lesz a Naptól, a közelpont ugyanakkor kisebb távolságra, mint körhöz jobban közelítõ pályánál.
#8396
Elolvastam a 'Földtörténet klímaváltozásai és azok tanulságai' c. írást. A következõ gondolatok merültek fel bennem ennek kapcsán:

1. Paleoklimatológia nélkül nincs klimatológia. Egy olyan szisztéma, mint a földi klíma, extrém körülmények között mutatja meg igazi valóját. Ha hihetünk a méréseknek, akkor a jelenkorban kb. 200 év alatt a légköri széndioxid koncentráció 280 ppm-rõl 400 ppm-re nõtt. A klimatológusok többsége azt állítja, hogy ez drámai felmelegedésre fog vezetni világszerte.
Azonban, ha megnézzük a paleoklimatológiai adatokat, azt látjuk, hogy a kambrium idõszak elején a széndioxid koncentráció a mainak tizennyolcszorosa (!) volt, s ez a földtörténeti idõszak mégsem volt különösebben meleg. Ezzel szemben a kréta korban csak hatszorosa volt a széndioxid koncentráció a mainak, ez utóbbi mégis jóval melegebb volt a kambriumnál. A cikkíró meg is jegyzi, hogy eszerint a légköri széndioxid mennyiségén túl ma még meg nem határozható tényezõk is beleszólnak a földi klíma alakulásába. Kérdés, mik ezek a tényezõk, ma is fennállnak-e, ill. hogy változtak földtörténeti ókor, ill. középkor óta.
Kézenfekvõ hatótényezõ a napállandó, ez a közel sem konstans "állandó". Nem lenne érdektelen ennek görbéje az idõ függvényében. "Csillagász" kollégáink biztosan tudnának ilyet mutatni.

2.Roppant érdekes, és számomra titokzatos a klímatörténet "hûtõházi" és "melegházi" nagy korszakainak a léte. Azért érdekes, mert ezeknek a százmillió évekre terjedõ idõszakoknak a váltakozására a cikk szerint egyelõre nincs magyarázat. Annyi bizonyos, hogy ez a hullámzás nagymértékben szabálytalan, és hogy jelenleg "hûtõházi" periódusban vagyunk.

3. A cikk olvasása közben még nyilvánvalóbbá vált a számomra a víz kiemelkedõ fontossága a Föld klímájában és annak változásaiban. A víz elpárolgása során hõenergiát raktároz el, a vízgõz "energiakondenzátorként" funkcionál. A raktározott energia nagysága 2257 KJ/kg, azaz nagyon jelentõs szám. Ugyanilyen eminens fontosságú a jég. A jég negatív hõenergiát kondenzál azon az alapon, hogy olvadáshõje 334,5 KJ/kg. Mint látható, ez lényegesen kisebb a párolgáshõnél, viszont hatásaiban egészen más. Érdemes rövid összehasonlítást tenni, ami a jég és a vízgõz klimatikus hatásait illeti. Mindkettõ hõenergia raktár, csak ellenkezõ elõjellel. Azonban a jégnek van egy olyan tulajdonsága, ami a vízgõznek nincs: növeli az albedót, a felszín fényvisszaverõ képességét. Az albedót a felszínt érõ, ill. az onnan visszavert látható fény százalékarányában szokás megadni.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-01 06:34:37

Jászberény

-2.2 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.