2024. december 24., kedd

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#7694
Látod, erre nem is gondoltam. Valóban, az "óriásbolygó" óriási gravitációjával nyilván sok mindent befog, ami a naprendszer belsõ része felé közeledik. nevet
#7693
Az isteni gondviselés igaz : Jupiternek hívják laza
#7692
vidám
#7691
Szinte mindent.
#7689
Ez esetben mi is spekulálhatunk azon, hogy ilyen gigantikus tsunami mennyire nyomulna be az európai kontinensre, elérhetné-e valahonnan (Az Adria vagy a Fekete-tenger-Alduna felõl, netán északnyugatról) a Kárpát-medencét. Ha szárazföldön történne a becsapódás, kérdés, hogy a légnyomás hullám, a levegõ felforrósodása vagy a szeizmikus jelenségek mennyire érintenének minket. Ezekhez a katasztrofális következményekhez képest a sztratoszférába került por kiváltotta napsugárzás csökkenés, és nyomában a globális (átmeneti) lehûlés már üdítõen enyhének imponál. Mit tud a tudomány mondani a fentiekrõl?
#7688
Egy 1-1,5 kilométeres Atlanti-óceánba csapódó objektum bizony hogy kellemetlen perceket okozna Appalacheben túrázóknak
#7687
Alighanem én is ezt a filmet láttam. "Jól megcsinált" volta, érdekessége mellett egyes állításai vitathatók (ld. elõzõ kommentek). Különösen az nem tetszett, hogy láthatólag ijesztgetni akarja a nézõket pl. az Atlanti-óceánba csapódás esetére az USA keleti partjaira omló kilométer magas vízfalakkal, az Appalache lábáig elõnyomuló tengerrel. Ez igazi horror -más kérdés, hogy 10-15 km átmérõjû kisbolygó tengerbe zuhanása esetén feltehetõen ilyesmi történne, de mekkora ennek a valószínûsége?
Úgy látszik, annyira nyugodt, izgalmaktól mentes az életünk, hogy valamivel borzolni kell az idegeinket, hogy kibírjuk valahogy.
Komolyan mondom, a film végkicsengésénél még az a naivitás is jobb lett volna, hogy bolygónkat isteni gondviselés védi az ilyenfajta katasztrófáktól! duhos
#7685
A tömeges kihalások esetében nem egyedül a becsapódás volt a tettes, mindig járult hozzá egyéb, földi ok (trapbazaltok). Azt pedig elég nehéz elképzelni jelen biológigi ismereteink alapján, hogy egy becsapódás MINDEN élõlényt kiirtson úgy, hogy közben maga a Föld egyben marad. :-)
#7684
250 millió éve volt egy világméretû katasztrófa, amikor az élõvilág 95%-a kipusztult, persze kb. 100.000 év leforgása alatt( vulkáni tevékenység ). A 65 millió éve becsapódott égitest okozta világégés az élõvilág 70%-át pusztította ki, viszont rendkívül gyors ütemben. Években mérhetõ. 1-2 évben.
Minap láttam egy filmet ezekrõl. Az arizonai Winslow közelében lévõ krátert egy kb. 45 méter átmérõjû kavics okozta mintegy 50.000 éve és egy Los Angeles-nyi terület pusztult el teljesen.
#7677
Nemrégiben láttam valamelyik "bulvár-tudományos" tévéadón -alighanem a Spectrum volt- egy érdekes filmet a földet megközelítõ aszteroidákról és üstökösökrõl. Ezekbõl állítólag nagyon sok van, a film azt sugallta, hogy elõbb-utóbb elkerülhetetlen a "nagy ütközés". Azt is állították, hogy már 1-1,5 km átmérõjû objektum becsapódása világkatasztrófát, a fajok többségének kipusztulását eredményezné. Az üstökösmagok a film szerint veszélyesebbek az aszteroidáknál, mert sebességük hozzávetõlegesen a duplája azokénak (ezért a mozgási energia négyszeres a tömegegységre számítva)
Azt is megtudtam, hogy a Hale-Bopp üstökös annyira megközelítette bolygónkat, hogy a "szakember" szerint lottó ötös valószínûsége volt csupán, hogy elkerül minket.
Kissé kétkedve fogadom ezeket az információkat. A nagy becsapódások szerencsére roppant ritkák. Az üstökös kétszeres sebességére vonatkozó állítás nagyon furcsa. Azt meg, amit a Hale-Bopp-ról mondtak, végleg nem hiszem. Tud valaki ezekrõl közelebbit?

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-24 03:48:34

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

2.0 °C

00007

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

132830

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.