2024. december 24., kedd

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#7614
Atomjainkra? Kissé elnagyolt... kacsint
#7613
Ja, csak egy idõ után visszanyal a fagyi :-)
#7612
Milyen jól lehetne használni szemétledobónak... zivatar
#7609
A 27. lépésnél elvesztettem a fonalat laza Majd Salo összeszedi holnap, remélem kacsint Viszont most alvás, mert reggel...
#7608
Nekem is rozsdásak már a fekete lyukakra vonatkozó ismereteim (ha gyáltalán voltak valamikor tudományos szintûek nevet ) de az a párolgás szerintem csak a karakterisztikus idõt szemlélteti. Gyakorlatilag (ha vannak ilyen likak) akkor úgyis kapcsolatba került már falnivalóval.

Szilvi: a fekete lyuk ha "egyedül van" akkor nem néz ki sehogy, hiszen tökéletesen fekete. Viszont ha nincs magában, azaz van körülötte anyag, akkor le lehet leplezni. Leggyakrabban a zabálása közbeni "csámcsogása" árulja el. A fekete lyukak körül ugyanis ott spirálozik a terülj terülj asztalkám, a behullásra ítélt anyag, amit általában egy másik csillagtól csen el. Ez az anyag a nagy gravitáció miatt az eseményhorizonthoz (a lyuk "határa") közel már olyan gyorsan kering, és oly mértékben súrlódik, hogy nagyon felmelegszik. Olyannyira, hogy röntgensugárzást bocsát ki. Ezt viszont már látjuk. Nem is keveset belõle. Jópár ilyen objektumot ismerünk. Továbbá ott van még a jet, ami egy mechanikai hatás miatt lép ki a fekete lyuk környezetébõl. Ennek környezetére gyakorolt hatásait, illetve magát a jetet is láthatjuk. A leghíresebb ilyen jet az M87 jelû óriás galaxis szintén óriás tömegû fekete lyukának közelébõl kiinduló gigantikus jet: Link Sok illusztráció is van, mint pl ez: Link de a valóság ennél bonyolultabb. Pl fellépnek már úgynevezett relativisztikus hatások is, így pl a korongot sem úgy látnánk ahhogy a rajzon van, hanem az óriási gravitáció miatt "meggörbített" fény miatt duplázódásokat és bonyolult alakzatokat is megfigyelhetnénk. És így tovább... nevet

A lyukba hulló anyagból semmi nem marad csak a tömege, az impulzusmomentuma és esetleg a töltése. Minden egyéb tulajdonsága a külvilág számára tökéletesen szertefoszlik
#7607
A bevezetésben valami olyasmi van, hogy egy mikro-feketelyuk /eseményhorizontja az atommag mérettartományától indul/ Földön való áthaladását akkor lehet kimutatni, ha a Földön a belsejében érvényes hangsebességnél gyorsabban halad, mert akkor akusztikus Cserenkov-sugárzás lép fel, amit a szeizmográfok észrevesznek. Ha jól értelmeztem. Ennek a levezetését részletezi a cikk.
Szívesen leírnám, amit tudok, de holnap meló van, úgyhogy nem akarok sokáig fönt lenni. Az elejébe beleolvasva a képletek (számomra legalábbis) könnyen értelmezhetõk, simán elmenne a cikk tananyagnak is. /A szöveget nem igazán értem, mert nem nagyon tudok angolul/ nevet .
#7606
Oké, megértem tényleg késõre jár.. nevet
Bár az ilyet jobban meg lehetne beszélni élõben mert más úgy elmondani mint itt leírni.
#7605
Ááá, van itt egy minden bizonnyal kiváló (bár nekem, mint kevéssé matekorientált egyénnek jelentõs átugrandó részeket tartalmazó) cikk a témáról: Link
Emészthetõbb formában összefoglalva: Link

Õk is oda lyukadtak ki, hogy a Föld nem lyukadna ki. nevet Viszont jó esetben a keltett szeizmikus hullámokat ki lehetne mutatni. [a 10^15 grammos határt itt is írják, méghozzá hawking (1975)-re hivatkozva.]

C.Szilvi: kinézni sehogy nem néz ki, azért fekete, mert fény sem jön ki belõle. De a kérdés többi része jogos, csak hosszúra nyúlna a válasz... úgyhogy bocsánat, de inkább holnap, ha lesz idõm, és addig senki nem reagál.
#7604
Hogyan kell elképzelni egy fekete lyukat,hogyan nézhet ki?
És ha egy fekete lyuk elnyel valamit az végleg megsemmisül vagy mi lesz vele?
Bocsi ha butát kérdezek. szegyenlos
#7602
A párolgásra vonatkozó konkrét képleteket sajnos nem vágom, úgyhogy (szintén melóban, komolyabb szakirodalomtól távol) a Wikipédia volt a barátom. Õ meg azt mondta, hogy egyrészt a mikro fekete lyukak (ha vannak) közvetlenül az Õsrobbanás után keletkeztek, és a 10^15 grammnál kisebbek az azóta eltelt idõ alatt elpárologhattak. "Rövid úton" alatt ezt értettem. (Bár most nagyon nem kerek a történet, hiszen a háttérsugárzás korábban csak erõsebb volt a mainál, amitõl a párolgás még bajosabb lehetett... szóval akkor még a tonnásak is vígan megérhették a tíz-egynéhány milliárd évet.)
#7601
Volt egyszer egy sci-fi novella, sok-sok éve olvastam, amiben házi használatú fekete lyuk volt, ami szép sorra eltüntette a lakás tárgyait, majd a lakót is. Sajnálom, hogy nem emlékszem semmi többre belõle, pedig jópofa sztori volt.
#7600
Az iszonyú sebesség, a nagyon közel és kis tömegû fekete lyuk nem éppen pontos megfogalmazás, de azért lehet vele mit kezdeni. Ha a az általad is említett mindössze néhány tonnás feketelyukról lenne szó, akkor valóban nem sok minden történne gravitációsan, hacsak nincs telitalálat, mert akkor beindul a zabagép és: kampó. Azonban van egy ellentmondás abban amit mondottál vala. Ha a lyuk "rövid úton" párologna (az egyszerûség kedvéért legyen a 1 tonna, 1 földsugárra, 1 másodperc alatti annihiláció) akkor a Nap sugárását 150-200 szor felülmúlná. Tekintve, hogy ez az amúgy sem elhanyagolható fluxus a rövidebb hullámhosszakon érkezne, az ózonnak (is) azon az oldalon annyi tehát: kampó Ha párologna. De nem párolog! Pontosabban igen, de még 1 tonna esetében is alacsonyabb a lyuk effektív hõmérséklete, mint a kozmikus háttérsugárzás. Ami azt jelenti, hogy nemhogy csökkenne a tömege, hanem nõ. És ekkor jön az, hogy ha nem a közelben alakult ki, márpedig nem, mert azért ahhoz igen nagy energiájó folyamatok kellenek, akkor mire már ideér valahonnan, addigra bizony már nem a gyerekjáték kategóriába tartozik: nagy valószínûséggel kampó.
Nos, ezért írtam, amit írtam nevet (csak melóban nem tudtam kifejteni nevet )
#7595
Biztos? Ha Dom nem a több naptömegnyi "csillagmaradék" fekete lyukakra gondolt, hanem az apró változatra: Link , akkor más a helyzet. Habár hogy ilyen létezik, arra csak elméleti lehetõség van, bizonyíték nincs. Hiszen senki nem észlelt olyan jelenséget, amit "mikro" fekete lyuk okozhatott volna.

Ha egy ilyen száguldana el mellettünk, abból valószínûleg az égvilágon semmit nem vennénk észre. A gravitációs erõ csak a tömegtõl függ, attól nem, hogy az a tömeg elefánt, teherautó, szikla vagy fekete lyuk formájában van jelen. Na jó, egy pár tonnás fekete lyuk már gyorsan "párologna" Hawking-sugárzással, és rövid úton eltûnne, úgyhogy ha van mikro fekete lyuk, az inkább milliárd tonnás nagyságrendû. De annak is ugyanannyi a gravitációs hatása, mint egy ugyanakkora tömegû kisebbfajta hegynek - és tudjuk, hogy a János-hegy sem rángat magához semmit kilométerekrõl. Egyszóval, valószínûleg annak sem lenne látható nyoma, ha keresztülmenne a Földön... persze jópár atomot magába szippantana, de amíg nincs minden egyes atomról leltár, ezek nem fognak hiányozni senkinek.
#7591
Sziasztok! Egy kérdésem lenne: Múltkor a haverokkal sör mellett filozofáltunk hogy mi lenne ha egy apró fekete lyuk (létezik ilyen, Stephen Hawking egyik szakterülete) iszonyat nagy sebességgel elszáguldana mellettünk, esetleg a légkörünket is súrolná, "köztünk" suhanna el, majd ismét az ûrben száguldana tovább... fizikailag milyen hatása lenne? az irdatlan gravitációja ilyen sebesség mellett milyen hatást gyakorolna itt ránk? A választ elõre is köszönömnevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-24 18:22:17

Sopron - Jereván Lakótelep

4.3 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

132945

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.