2024. december 24., kedd

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#7592
Huhh, megnyugodtam, nemrég vettem új cipõt, kár lett volna érte vidám
#7590
Mindenesetre remélem,hogy megélem az Apophis érkezését, kíváncsi leszek mi lesz aznap.
Lehet becsapódás, lehet semmi és megy tovább minden mint azelõtt...
Itt pedig jöhetnének ez összeesküvés elméletek,hogy pl: a NASA tudja,hogy be fog csapódni csak nem mondják el mert nem akarnak pánikot. Vagy tudják,hogy becsapódik de már dolgoznak a terven hogyan térítsék el.( apropó errõl már volt egy komoly hangvételû dok.film a Dicovery Cannel-en régebben) És még ezer meg ezer ilyen dolgot lehet találgatni és fognak is az emberek.
#7589
(
Az a baj, hogy az Apophis keringési periódusa (illetve maga a pálya is) olyan, hogy a kiszámolt bizonytalanságokon belüli pályavonalak a Föld elhagyása után nagyon "szétnyílnak", vagyis a következõ földközelségének távolsága már igen nagy bizonytalansággal számolható. Az, hogy a 2036-os ütközési valószínûség 1 nagyságrendet változzon egy frissítés alatt, már az is soknak mondható.
)

Egy kis kiegészítés, szintén a Wikipedia-ról (Gravitációs kulcslyuk):
"
A kezdeti mérések után a NASA megállapította, hogy amennyiben az Apophis a Földbe csapódik, a robbanás ereje 1480 megatonna TNT erejének felelne meg. Egy késõbbi finomított becslés 880 megatonna értéket adott meg. ( Link )
[...]
Az Apophis kulcslyukának átmérõje mindösszesen 610 méter. Számítások bebizonyították, hogy ha az Apophis sebessége naponta csupán 79 centiméterrel változik meg, úgy 3 évnyi keringés alatt több mint 1,6 km-rel haladna el a kulcslyuktól. A probléma viszont az, hogy a kulcslyuk annyira apró, hogy különösen nehéz elõre kiszámolni az Apophis útját. 2006-ban körülbelül +/- 3 200 km lehetséges eltérést jósoltak a 2029-es találkozásra. Ahogy telik az idõ, úgy lesznek egyre pontosabb adatok az aszteroida útjáról, de a NASA valószínûleg addig fog várni a végszó kimondásával, míg a hibahatár kisebb, mint 1,6 km. ( Link )
"

Az elsõ link szerint amúgy ma már csak 506MT TNT-re becsülik a mozgási energiáját, az ütközés valószínûsége 1/233000 2029-ben, és a többié kisebb.
#7588
A 99942 Apophis (ideiglenes nevén 2004 MN4) földsúroló kisbolygó, melyet Roy A. Tucker, David J. Tholen, és Fabrizio Bernardi fedeztek fel 2004. június 19-én a Kitt Peak Nemzeti Obszervatóriumban, Arizonában. Kisebb aggodalmat váltott ki, amikor a bolygó pályájának pontosabb ismeretében kiderült, hogy viszonylag nagy, 2,7%-os esélye van a Földdel való ütközésnek 2029-ben, ezzel rövid idõre a veszélyes égitesteket minõsítõ Torino-skálán az eddigi legmagasabb, 4-es besorolást ért el.

A pontosabb számítások ezt késõbb kizárták, de ekkor az égitest egy gravitációs kulcslyukon fog áthaladni, és szerencsétlen esetben 2036. április 13-án ütközik a Földnek, ennek az esélye eredetileg 1 a 45 000-hez volt, késõbb, pontosabb számítások alapján ez 1 a 250 000-hez esélyre csökkent, de a kisbolygó így is 29 450 kilométerre halad el a Föld felszíne felett, közelebb, mint a geostacionárius pálya.[1] Egy késõbbi lehetséges találkozás 2037-ben fog bekövetkezni, ennek esélye 1 a 12,3 millióhoz. (Ha az Aphopis pont a gravitációs kulcslyuk közepén halad át, akkor a becsapódás valahol Kalifornia partjaitól nyugatra, a Csendes-óceánon lesz). 2068-ban újabb veszélyes megközelítésre van kilátás.(Wikipédia)
#7584
Persze, a látvány nem is lesz említhetõ egy lapon egy teljes napfogyatkozás csodájával (azért van rá esély, hogy a most számítottnál közelebb, de remélhetõen még tuti biztonságos távolságra húz el majd mellettünk), de láthatóan a média már most kezdi megágyazni a nagy sztorit, és az összeesküvés- és világvége-elméletekre fogékony népeket ismerve ("nem merik elmondani az embereknek az igazságot") a hisztéria garantált.
#7582
Nem szeretnék már ilyen távon elõre ünneprontó lenni, de látványban korántsem lesz összemérhetõ egy teljes napfogyatkozással az, hogy egy 3 magnitúdós (kb. a Göncölszekeret kirajzoló 7 csillag közül a leghalványabbnak megfelelõ fényerejû) fénypont lassan végigvonul az égbolton. (Persze egy érdeklõdõnek, aki tudja is, hogy mit lát, még nagyobb ritkaság!) Ha véletlenül ennél nagyobb látvány kerekedik belõle, az meg már régen rossz...
#7581
Bizony, az Apophis hatalmas szenzáció lesz 2029. április 13-án. Nagyobb felhajtás várható, mint az 1999-es teljes napfogyatkozáskor volt. És én éppen azon a napon fogom ünnepelni a 60. születésnapomat nevet Az lesz az én tüzijátékom. Remélem megérem, és nem világvégeként fogom ünnepelni a hatodik ikszet nevet
#7577
Még egy utolsó: Link
Az oldalon szaladgálva megtaláltam a 2178-ig bekövetkezõ földözelségek listáját. Ezek szerint a legközelebb elhaladó aszteroida az Apophis lesz, ami 2029.04.13. 21:50:24-kor lesz a Föld felszíne felett mintegy 29300 km-es magasságban. Õ 270m átmérõjû. Vele kapcsolatban is jelent meg egy csomó világvége-jóslat.
#7576
Ja, a close-approach data-ban a nominal distance-t kell nézni (illetve a mérési pontatlanságból származó szórásból kiszámolják a lehetséges Földtávolság határait, a minimum és a maximum distance-t). Legalábbis remélem, hogy jól értelmezem a táblázatokat nevet .
#7575
Nincs mit!
(
Link alján a Near Earth Asteroids táblázatot érdemes nézni, az elvileg a pontos észlelésekbõl származó hivatalos eredményeket mutatja, illetve azt, amit Te is linkeltél. Ott az Earth MOID jelenti a Föld és az aszteroida pályájának az egymáshoz legközelebbi pontjainak a távolságát, lejjebb a close-approach data pedig a valódi földközelség adatait adja meg.
Ha az Earth MOID kisebb, mint 4,25*10^-5 CSE, akkor tudja eltalálni a Földet (ekkora a Föld sugara). Ha pedig a close-approach data-ban találunk egy ilyen értéket, akkor el is találja. 4,3*10^-5-nél már belép az aszteroida a mezoszférába. Ugyanezek holdtávolságban kifejezve kb. 0,0166 és 0,0168LD.
)
#7573
Köszönöm, ez volt számomra a kérdés hogy van-e veszély, mert tudod milyenek az olyan emberek akik nem értenek hozzá vidám
#7560
Üdv mindenkinek!
Egy elég buta témát hozok fel ami a neten megint felkavarja az állóvizet a laikusok körében és a téma felvetéséért bocsánatot kérek. Szeretnék tisztán látni ez ügyben és ezért kérném meg itt az urakat/hölgyeket hogy magyarázzák el nekem hogy végülis ez az Elenin nevezetû üstökös/kisbolygó/barna törpe -vagy a fene tudja micsoda mert olvasni mindent- hogy ez mégis micsoda, mi lesz vagy mi nem lesz nevet.
Itt van a NASA oldaláról leszedett pálya útvonal ami szerintem teljes mértékben lehetetlen mert ennyire szögletes pályát nem írhat le semmi. Link
Aztán van egy videó ami egy javított útvonalat mutat: Link
Kérdezném, ennek van valami valóságalapja vagy nincs?

Még egyszer bocsánat de gyötör a kíváncsiság.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-24 18:58:20

Kõszeg

4.5 °C

00012

RH: 67 | P: 1022.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

132945

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.