2024. november 22., péntek

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#72229
Két nap elteltével így alakulna a nov. 17-re várt hidegmagok mozgása:

beillesztett kép


A Hudson - öböl fölött komolyabb hideg maradna és a Szibéria fölötti hideg bázis nem lenne annyira hideg ill. koncentrált mint az két nappal korábbi várakozásban.
Valószínű a Jeges- tenger feletti ciklonokat gyengébbre várja.
#72227
Az elmúlt napokban csendben nézegettem az eddigi tendenciát. Jelenleg pedig úgy fest hó vége izgalmas lehet.

Alig kóstolunk bele a hamisítatlan novemberi ködös időjárásban, Európa tágabb környezetében új makroszinoptikai átrendeződés jelei/illetve annak jele zajlik. Ráadásul nem kell keresni az űridős futásokban sem pedig a aktuális naptevékenységben. 
Hogy mire alapozom ezt? Két dologra.

-  Az egyik jel a Grönlandi tenger északi részéről csak "időlegesen" lehet kirobbantani a -10 fok alatti 850-es T-ét. Grönland éki felén tehát folyamatosan van hideg utánpótlás, igy állandóan adott megfelelő magasnyomású hid esetén egy markánsabb hidegöblités Európa keleti és középső részei felé. 

- Másik jel a "kirobbanthatatlan" álláspont a Keleti - Európai síkságon az elkövetkezendő 48-72 órában lábot vető magasnyomás hál' Istennek ha nem is markáns de legalább -5 < alatti hideggel. Mivel ez a szárazabbik (megülősebb) fajta tehát alul van a vaskosabbja igazi (metnet nyelven) lábas hideggé száradhat idővel, ha sokáig rostokol az orosz sztyepp felett. Ilyenkor a 850hPalos hőmérséklet csalóka 925 vagy jobb esetben a T2m és a harmatpontok a mérvadóak mennyi lehet a lábas hideg alja. 

E két felállás átrendeződés irányába tereli a dolgokat Európa időjárásában.
Hisz mind "meredeken" északabbra s mind keletre "zárt ajtókat" találnak a ciklonok így vagy átpréselik magukat a sarkkör irányába (csak igen csak lefogyatkozva magassági örvényként megmaradva) vagy folyamatosan fognak egymás "kardjába" dőlni. A kardjába dőlést én költőiesen a melegfronti szakaszok folyamatos felmorzsolódásában látom végbe menni. Vagy a másik álláspont, hogy súlypontjukkal délebbre húzódnak majd ebből blcok is lehet. Sőt Csúszópálya...?

Amit most látunk az,az hogy űridőben már mindkét jelnek meg vannak megint csak a megfelelő (nyers) kimenetei. Egyik a Ék Eu. Ac központ létrejöttén egy Európa keleti felét elérő hidegbe törésre. - ECM most épp ezzel kacérkodik.  GFS ellenben az északnyugati irányítás térhódításár vizionálja űridőben. - ez pedig a másik Grönland tenger északi,északkeleti fele felől lesettenkedő hideg.  
Nos e két kimenet között vacillálnak a modellek nem hiába.  szegyenlos
Lesznek még ilyen olyan kimenetek az elkövetkezendő napokban mindkét nézőpont felől. Ék-i hidegbeszivárgás vagy ényi frontos verzió.  laza A nagy csata a két "királyi" modellek közt újra beélesedik! vidám
Magam részéről inkább a Gfs szavazok,de nem azért mert azt csípem. ECM jobban szeretem de a GFS most racionálisabb lefutást taglal mint az ECM. A Kelet Eu. Ac lefogja rendre törni az izlandi ciklongyár melegfrontjait. Északabbra pedig állandóan adott lesz a Grönland északkeleti vidékeire rendre ciklonok hátoldalán visszarendeződő masszív hideg bázis.
Az ECM is kapizsgál valamit csak ő az északkeleti áramlás térnyerését erőlteti szemben a ciklonok délebbre való húzódásával. 

Én abba a hiszembe, személyes meglátásba de cseppet sem DM-eskedésbe vagyok hogy november második felében megmutathatja magát a tél Európában síkon is, nem csak a hegyekben. Ez a két dolog megakasztja a mostani épp csak felépülő jelenlegi felállást és ha tovább tippelném ezt, akkor előbb északi zonázásással majd félblock vagy totál teljes blockkal. 
De kétlépcsős lehűlést tartanék valószínűnek előbb félblock majd csak aztán a teljes block. 

Mivel a GFS lát el erősen űridőben 20-dika utánig igy gyakorlatilag azt hihetnétek, hogy "egy lapra" teszem fel véleményemet, pedig a kezdődő jelek ott vannak középtávon már a modelleken.
A jelenlegi áramlás megtöréséhez időre van szükség. De ha marad a tendencia, ennek végkifejlete körülbelül a hó végén nem lesz avagy "nincs pardon".  vidám

És újra összegezve csak abból hogy tartós Kelet - Eu. központú(!)  anticiklon és az Grönland tenger északkeleti részein rendre "sarat álló" masszív hideg bázis meglétéből kifolyólag.  ( Persze ebből csúszópályás mediterrániumba landolós ciklontevékenység is lehet,de akkor is latolgatunk vagy nem?  laza Én olyan félblockra szavaznék. Nekem azt közelebb állónak látom. )

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-22 05:21:02

Gyõr - Kisbácsa

0.3 °C

00002

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.