2024. szeptember 22., vasárnap

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#71915
hav-hav-hav havazas havazas havazas hideg hideg hideg hideg hideg
#71912
Elismerésem! Tiszteletre méltó, hogy vetted a fáradságot és bejártad a területet. Gyõr-Gyárvárosban már évekkel ezelõtt többször tapasztaltam a jelenséget, s már akkor sejtettem, hogy valamiképpen a gyárkémények füstjével, az aeroszolokkal, kondenzációs magvakkal van kapcsolatban. Nemrégiben elolvasva egy erre vonatkozó MetNet-es cikket megtudtam, hogy feltételezésem helyes volt.
Írásod nyomán most az is világossá vált, hogy a Hõszolgáltató óriás kéményei a fõ forrásai az aeroszolnak. Mellékelt képed nagyon meggyõzõ: ipari hóval járó idõjárási helyzetekben nálunk szinte kivétel nélkül k-dk-i a légmozgás, tehát az aeroszol többnyire nyugat és észak felé terül. A piros kör és a sárgák elhelyezkedése remekül mutatja ezt! nevet
#71911
Gyárkémény effektus.. hideg havazas havazas havazas havazas havazas
#71905
A reggeli hó avagy nem hó témára picit visszatérve, mert nem voltam gép elõtt. Szóval mint leírtam ami hullott az bizony elsõ síkvidéki havazás volt, tudom nehezen hihetõ, de mégis:-)
Itt van egy felszállási légrétegzõdés, éjfeles fõvárosi szonda adatok, valamint a bécsi és a többi város is egy-egy váltással:
Link
Lehet látni, hogy a magassági hõmérsékleti gradiens negatív tartományban van 300-800 méteres szint között, a 925hPa-os szint 833 méteren volt, így ezen szint alatt végbemenõ folyamatoknak köszönhetõen bizony kifagyás simán tapasztalható, tehát ahol volt némi strátus ott bizony szitálás avagy hó hullás is létrejöhet. A másik segítséget a kelet felõl beszivárgott hideg légtömeg okozta, mivel 850hPa-os szinten a fõvárosban 0,8 fokot mértek, addig a keleti területeken ez az érték fagypont alatt volt. Egy kis gyenge északi-déli tengelyû légtömegcsere is elõsegítette ezt. Adott volt a fagyos levegõ, a felszálláshoz szükséges csapadék képzõdés és ehhez a köd, avagy alacsony szintû felhõréteg. Egyszóval simán havazhatott, ráadásul a medencénk specialitása is ez, ha domborzat vagy gyár van a közelben az is hozzájárulhat ehhez, de ezek nélkül is lehet ilyen szituációból csapadékhullás.

Utolsó észlelés

2024-09-22 12:14:18

Vép

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.