2024. október 05., szombat

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71628
Nekem az a fenntartásom az általad szóban forgó indexekkel, hogy a GFS-el dolgozik. Így a megbízhatósága téli nagyon bizonytalan légköri helyzeteiben nekem kérdőjeles. Amúgy ha mélyre száll még nem jelenti azt, hogy hazánkat hideg levegő telibe találja, lehet keleten vagy nyugaton köt ki. Lász elemezte ezt még évekkel ezelőtt nagyon korrekt módon.
#71624
Modellösszkép alapján középtávon határozott ciklontevékenység látszik Európa délnyugati peremvidékein, az anticiklonok az Észak-Atlantikumban és a Skandináv-fsz. fölött mutatkoznak:

Link     Link     Link     Link

Nyomatékosan felhívom a figyelmet, hogy ez a ránk nézve előoldali, nyugati AC megtámasztás nélküli helyzet nem feltétlenül rossz téli kilátások szempontjából. Mindenesetre lényegesen jobb, mint a dny-ról anticiklonnal megtámasztott félblokk, ami hideg szempontjából tényleg K.O.
Végeredményben a skandináv ék szituáció rokona, ami klasszikus esetben így is elsülhet:

Link     Link

Természetesen ez a példa extrém, ilyen formában ritkán fordul elő, de a szituáció "paklijában" benne van. Az északi, északnyugati anticiklonok megerősödésével az óceánról "belógó" alacsony nyomású terület lefűződhet a kontinens centrumába, mi C centrális pozicióba, majd hátoldalra juthatunk. Rossz esetben viszont az északnyugati, északi anticiklonok felszorulhatnak a szubarktikus tájakra, térségünk teljesen az atlanti ciklonok előoldalának hatása alá kerülhet. Sajnos, ez az eset, ti. hogy a blokk AC  képtelenné válik a nyugati alacsony nyomás lefűzésére, sőt nagyjából fel is számolódik, az elvi lehetőségek között ott van. Azonban a modellek egyelőre nem egyértelműen adják ezt a rossz kimenetelt. Fordulhat jobb irányba is a dolog, én pedig azt hiszem, fog is. Bár tudjuk, hinni a templomban kell, mégis, ez a határozott véleményem.
Túl gyakran, túl hosszú ideig voltak már előoldali melegáramlások. A múltban is többször előfordult, hogy valamely hosszas maghelyzet egy alapjaiban másféle intermezzó után visszatért, de akkor már csak rövid időre. Most is valószínűbbnek gondolom, hogy hosszabb távon a blokk AC hatása, ezzel együtt a nyugati alacsony nyomások lefűződése fog érvényesülni. Sokat mondó lehet, hogy ez az érdekes felállás november közepe táján már megjelent, méghozzá ennyire jellemző formában. Ha valóban tartósodik, egész jó télelő lehet nálunk.
Mindenképp érdekes, izgalmas makroszinoptikai időszak elé nézünk. Egyelőre a modellek is nagyon tanácstalanok. Érdemes lesz nyomon követni a történéseket, könnyen iskolapélda-szerű lehet a következő néhány hét.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-10-05 07:35:48

Szolnok

11.0 °C

27002

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

129252

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.