2024. november 27., szerda

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#7156
A hasonlat véleményem szerint rendkívül rossz.

A Budapesti napi középhõmérsékletek szórása november hónapban sokszorosa az éves globális középhõmérsékleti adatsor éves adatpontjai között fellépõ szórásnak. A mostani idõjárás semmiféle jelentõséggel sem bír a tél középhõmérsékletével kapcsolatban... A globális átlaghõmérséklet alakulásáról ugyanez már nem mondható el: az IPCC által hivatkozott klímamodellek futásai szerint 12-14 éven át tartó globális felmelegedés nélküli idõszak nem fordulhatott volna elõ jelen körülmények között.

Hol van az elmúlt 12-14 év hõtöbblete? A légkörben nem találunk ilyet, ráadásul az óceánok mélyén sem.

A szén-dioxid ettõl még üvegházhatású gáz, az egyetlen probléma, hogy az általa okozott változást felerõsítõ pozitív visszacsatolások az eddig látottak alapján nem létezhetnek. Az ember által okozott globális felmelegedés elmélete valójában két lépcsõbõl áll: a légköri üvegházhatás elméletébõl, valamint az atmoszféra instabilitásának elméletébõl (annak feltételezése, hogy a légköri hõmérséklet megváltozásával járó folyamatokat pozitív visszacsatolások uralják).

Az általános esetekben használt klímamodellek azt feltételezik, hogy a légkör relatív nedvessége globális átlagban konstans. Ha az erõsödõ üvegházhatás (több CO2) következtében emelkedik a felszínközeli átlaghõmérséklet, akkor a konstans RH miatt a légkör abszolút nedvessége (összegzett vízgõztartalma) növekedni kezd. A vízpáránál hatékonyabb és bõségesebb üvegházhatású gázt nem ismerünk, tehát elméletileg ez további felmelegedéshez vezet.

Az IPCC a szén-dioxid megkétszerezõdéséhez kapcsolható melegedés mértékét, az ún. klíma-érzékenységet a visszacsatolások nélküli +0.8...+1.2°c-os értékhez képest +2.5...+4°c közé teszi. A pozitív vízpára-visszacsatolás által okozott felmelegedés a trópusi troposzférában jelentkezne a legerõteljesebben, függetlenül attól, hogy a melegedési folyamat beindítója az üvegházhatás erõsödése vagy éppen a besugárzási energia növekedése... Mind a mûholdas, mint a radioszondás megfigyelések azt mutatják, hogy a vízpára abszolút mennyisége csak a felszín közelében növekszik, kb. 700hPa magasság felett enyhén csökken.

A magasban lévõ egy egységnyi vízgõz üvegházhatása a felszínközelinél jóval markánsabb, az üvegházgázok mennyisége és a léghõmérséklet között meglévõ logaritmikus összefüggés miatt. A légnedvesség döntõ része a felszín közelében koncentrálódik. Az ottani vízgõznyomás emelkedése sokkal kisebb mértékben képes melegedést okozni, mint a magasban lévõ vízpára-koncentráció csökkenése következtében fellépõ hûtõ hatás.

Az üvegházgázok hõmérsékletre gyakorolt logaritmikus hatása talán egy havazás alkalmával lenne a legjobban szemléltethetõ. A lehulló hópelyhek egy részét szeretnénk a talaj felett apácarácsokkal felfogni. Az elsõ rács elhelyezésével megakadályozzuk, hogy a hópelyhek fele elérje a felszínt. Egy második rács már csak az elsõ szûrõn áthulló hópelyhek egy részét tartaná meg, a harmadik rács ennél is kevesebbet, a tizedik rácsunk már alig tudna felfogni valamit... A légköri kisugárzás üvegházhatás általi leszabályozása során ugyanez történik, csak lentrõl felfelé.

A vízpára a Föld "légköri termosztátja", nem holmi destabilizáló összetevõ, aminek az IPCC megbélyegzi azt - ezáltal eladhatóvá válnak a realitástól elrugaszkodott, 4-6 fokos felmelegedéssel riogató forgatókönyveik.



Pályázati kiírás: keressen nekem valaki olyan globális felmelegedéssel kapcsolatos cikket, nyilatkozatot, sajtóközleményt az ezredforduló idejérõl, amely azt állította, hogy 2011-ben is 1998 lesz a legmelegebb év a mûszeres megfigyelési adatsorban!
#7151
Egyértelmûen több autó pöfög az utcákon 2010-ben, mint 1998-ban, azonban nagyon nem mindegy, hogy mennyi CO2-t, CO-t, kormot, NOx-ot, stb. püfög ki egy autó 1998-ban és 2010-ben. Ha jól tudom, Kaliforniában törvény írta elõ, hogy 2005-re a gépkocsik károsanyag-kibocsátását 0-ra kell redukálni, 2010-re pedig már negatív emisszió (volt) a cél, azaz az olyan autók forgalomba hozása, melyek tisztább levegõt pöfékelnek ki, mint amilyet beszívnak.
Hogy ebbõl mennyi valósult meg, fogalmam sincs, gyanítom, hogy nem tudták teljesíteni, viszont arra mindenképpen jó a példa, hogy lásd, merre tartunk. Elõbb-utóbb (...) sikerül olyan konvertereket, illetve katalizátorokat beépíteni a gépjármûvekbe, melyek minimálisra csökkentik a károsanyag-emissziót. Egy kis szén-dioxidtól pedig nem kell megijedni nevet
#7150
...de az autók egyre korszerûbbek.
#7148
Ha valaki az éves adatokat ábrázolja egy egyszerû grafikonon, egybõl láthatja, hogy az 1990-es évek vége óta nem emelkedett a Föld átlaghõmérséklete.

1998 és 2010 is El Nino év volt. Amennyiben az emberi tevékenység következtében a következõ 100 évben 3 fok melegedés várható, akkor ez 0.3 fokot jelent minden egyes évtizedben.

Az azóta eltelt 12 év során mintegy 0.36°c-os hõtöbbletnek kellett volna felhalmozódnia a Föld légkörében az egyre erõsödõ üvegházhatás miatt. Ezek után még kérdéses sem lehetne, hogy 1998 vagy 2010 volt-e melegebb. 2010-nek kb. 0.25°c-kal melegebbnek kellett volna lennie 1998-nál (azért nem 0.36-tal, mert a 97/98-as El Nino lényegesen erõsebb volt).

A szürke valóság: 2010 közel 0.1°c-kal hûvösebb, mint 1998 (sic!). További érdekesség, hogy a gyenge El Nino évnek számító 2002, 2003 és 2005 is melegebb lehet az idei évnél.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-27 17:46:33

Szolnok

3.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.