2024. november 24., vasárnap

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#71222
Október közepe felé igen-igen valószínű egy magas nyomású, enyhén melegadvekciós, "vénasszonyok nyara" időjárás.
Természetesen ilyenkor már korántsem minden a magasban tartózkodó meleg levegő: az inverzió a talajon közbeszólhat.
Ilyen esetben szívesen cserélnék Pozsonnyal, mely a déli szélre nézve "árnyékban" van. A Kisalföld közepén ezzel szemben csak makrocirkulárisan teljesen "csendes" időben várható köd, ill. hochnebel.
Az pedig igencsak kérdéses, meddig tud kitartani a magasnyomású idő, már ha megvalósul. Jó lenne 2-3 hét távolhatások nélküli, inverzív,  egyre párásabb/ködösebb, enyhe, de nem túl meleg idő.
#71221
OFF: eszem ágában sem volt Hari Seldon, vagy más neves kutatók eredményeit megkérdőjelezni, hiszen - és köszönöm, hogy belinkelted Lász régebbi érdekes klimatológiai elemzését, melyben 4 csoportba sorolja hazánk, illetve, tágabb értelemben, a Kárpát-medence területén előforduló klímatípusokat. Szerinte ezektől (is) függ, hogy például a DAI történetesen úgymond működik-e, vagy csütörtököt mond. Ez sok mindent megmagyaráz- 
ON: sebtében átfutottam a modelleket, és érdekes dolgok látszanak nagyjából a hónap közepéig: a középtáv elején igen markás lehűlés valószínű, amely bizony a 0 fokos izoterma ´benyalásával´ is együttjárhat (jövő hét elején), majd újabb gyökeres átrendeződés kezd körvonalazódni: a következő hidegleszakadás kint az óceánon játszódhat le, a hosszúhullámú teknő előoldalán határozott melegadvekció kezdődhet, amely pár napra (?) meghozhatja a hamisítatlan vénasszonyok nyarát - hacsak, a gyorsan rövidülő nappalok miatt - a magassági melegadvekció, főleg az arra hajlamos vidékeken - nem jár majd együtt Hochnebel-képződéssel. Ez attól is függ persze, hogy az erős déli/délnyugati áramlás telibetalálós lesz-e, vagy tőlünk nyugatra marad a fő iránya. Ez utóbbi esetben bizony elképzelhetőnek tartom a makacs ködök/magasköd kialakulásának veszélyét. Az általam felvázolt időjárási alaphelyzetet hosszabb középtávon jól tükrözi a két ´királyi´ modell ENS-átlaga is, úgyhogy október derekán egyre esélyesebbnek látszik egy kellemesen meleg időszak, hacsak a köd nem szól közbe nevet
#71220
Elsőre felejtsem el a DAI-t.
Valamint felvázolta az általa összehozott 4 klíma korszakot. Vissza is kerestem az archívumban. Említette is 2013 novemberét hosszútávban egyszer már leírta. Meg is kerestem. Íme: Link Ugyanakkor írta, hogy akkor tévedett, de azóta tovább gondolkodott.

Nem szeretnék idézni a beszélgetésből, nem titkos, de nem azért privált üzenet, hogy megosszuk. 
#71219
Mi volt Lász mondanivalója, mire világított rá?
#71218
Alíghanem a zónális áramlási kép átmenetileg október első dekádját fogja jellemezni.
Ezt követően Közép Európában  intenzív előoldallal (a modellek szerint már már "omegablokkal") fordul meridinalitásba az áramlás akár 4-5 napra is  felébresztve a nyarat.  Ezt követőn megint szép meridionális képünk lehet, vagy északnyugati irányítás hűvös, de nem feltétlenül télies idővel. Október végén megint lehet majd latolgatni a talányt, hogy november elején visszaáll -e még a zónális áramlási kép -  azaz Márton nyara, ami a népi megfigyelések szerint is kemény télelei felütést sejtet (pl.   2003 nov, 1995 októberi "májusát" is idesorolnám az azt követő masszív  hosszú téllel. ) Bár ezen is lehet vitatkozni, hiszen 2003 október 24-26 között milyen szép kis téli helyzetünk volt.
#71217
Vigyázat, a túl  kifejezett ősz közepi meridionalitásnak nem kell nagyon örülni (már ha szép, télies tél(előt) szeretnénk)
A fejlett, hosszadalmas meridionális áramlási kép a nagytérségben lenullázza a hőkontrasztot, ami tartós zónába fordulást segíthet elő késő ősszel, tél elején. Erre volt példa a makroszinoptikailag gyönyörű 1979-es október. A rendkívül stabil, Európa középső részét remekül hűtő hatalmas skandi AC novemberre eltűnt, helyét délnyugati, nyugati áramlások vették át dec. legvégéig (igaz, akkor viszont ismét meridiába váltott az áramlás, szép tél jött egész januárban) Hasonló, sőt még rosszabb "katasztrófa-forgatókönyvet" hozott 1997 késő ősze és kora tele. Pedig milyen szép, télies október-vég volt abban az évben!
Szóval, legyen csak most kis zonalitás, kis félblokk. Véleményem szerint úgyis csakhamar begörbülnek újra a légpályák, visszaáll a meridionális uralom valószínűleg már október első felében.
#71216
nevet
ON: Kicsit laikusabbaknak is érthetőbb módon,de ugyanazt írtad le mint én. Egy mondatban utaltam is rá id. magam "Októberre nem hiszem, hogy folytatódik ez a verikli."
Nem tudok ehhez többet hozzáfűzni, GFS ugyan még külön utakon jár,de mint már mondtam nekem is túl szép hogy igaz legyen.
OFF: Nem tudom mi köze van a DAI-nak hozzám. Én kizárólag az indexek alapján igyekszem szezonális előrejelzést készíteni, amatőr szinten. Gyurié a szellemi termék a DAInál. Az, hogy későbbi módosított DAInál már az indexekkel próbálta belemagyarázni a dolgot, az megint máskérdés. Én nem vitatom kutatásait. Ő is egy nézőpont. 
Kár, hogy nincs itt lász. Ő rakott a legjobban helyre tavalyi privált üzizések alatt, mi hogy is van, s ha kutakodom, ne fejetlenül, hanem ésszel tegyem. Sok mindenre rávilágított, s felejtsem el DAI. -de ő anno ezt már megmagyarázta itt. 
Az hogy én a POL belefűztem gondolat világomba hiba volt. Elismerem. Némi hatással a tél második felére bír, az is nem ránk nézve, hanem a SCAND indexre. 

Megint máskérdés: hogy az adatsorok is nevetségesen kevesek. Jó magam 1950-től tudom fürkészni,de igazság szerint jóval korábbi időpontok kellenének. Minnél több annál jobb...
#71214
Az elkövetkezendő 168-192óra kissé "izgalmasnak" néz ki. Míg hazánkban a jövőhét első feléig, közepéig csend honol addig az Atlanti - óceán túlsó végén cammogó Maria, e hét második felében mérsékelt övi ciklonná olvad és rákapcsolva átszeli az óceánt, hogy aztán hozzánk "rongyoljon be", mert a Skandi Ac nem engedi felkanyarodását. nevet Ez aztán az eseménydússág. Elvileg abból a teknőből kapnánk a jövőheti csapadékot is, amibe beleolvad. Jó kérdés tehát, hogy összeomlik e az anticiklon vagy lepattan róla az izlandi csigagyár? ( Nem linkelek mert változhat,de a dióhéjban leírtam a trendet.)

Szerintem - egyéni meglátás alapján - túl szép, hogy igaz legyen, ráadásul jelenállás alapján hátoldalon még Brit Ac is épülne fel, s mint valami két Ac közé szorult Hcs örvénylene Közép-Európa és a Balkán felett.
Ha be is jönn(teszem fel(!)), szerintem nagy rá az esély egy kibontakozó zonalitásra, noha a Skandi Ac jóvoltából valószínűleg a SCAND index már pozitiv lesz szeptemberre. Októberre nem hiszem, hogy folytatódik ez a verikli. A Nao és az Ao is felfele szór, és szerintem jobb is igy. Legalább a zonális áramlás jobban egybe tartja a lassan gyarapodó sarki hidegbázist. A POL köszöni meg van. Látszik is hogy szibériai területek felett a tartósan 0 alatti T850-en. Valószínűleg amit tavaly láthattunk tőle, ha marad a hiánycikknek számító dinamikus nyugati áramlás akkor a következő hidegmag november körül már ott is jelen lesz. Egyik Észak - Amerika felett, vagy a Sarkpont körül a másik Szibériában.
Visszaugorva a SCAND-ra kíváncsi leszek az index alakulására mire fut ki a Szeptember. A Ao-ra és Nao-ra is lehet következtetni elég csak rájuk nézni, hogy nem +-os hanem mínuszos előjelűek lesznek. Link

S hogy miért is fontos ez nekem?
Tavaly szeptemberi és októberi indexek adataiból és visszamenőleges hónapokból kerestem összefüggéseket a múltban(1950-től). Noha nem szerény kicsiny hazánkra értendően, pusztán megpróbáltam előrejelezni Európára nézve melyik index milyen anomáliát ölthet, s ebből tudjam következtetni hazánkra vonatkozóan mégis milyen lehet pl. a December. 
- Mi elött esetleg valaki megkövezne ezért igyekeztem az egyezések mértékét +- 0.50 -es eltérések közé szorítani. Nos volt ami bejött főleg a télies őszvég s volt ami nem. Elismerem,de tudom hogy jól helyen kutatok. vidámLehet az eltérés határértékét még lejjebb viszem, mindenesetre külön kihívás lesz nekem ezt belőnöm, hisz nincs La-Ninna ami bezavarna,se El-Nino. 

Zárszóul én csak a szeptemberi értékekre várok, hogy kijöjjenek, hogy végre neki kezdhessek keresni. Nem bújtam el, esetleg lettem passzív vagy vágtam rövidre szárnyaim. Tisztában vagyok vele,hogy hazánk téli időjárására korrelációt keresni indexeken merész dolog. Vannak összefüggések,de a pontosabb számok inkább Európára és annak is bizonyos területekre erősek. 

Mindenesetre érdekes (volt) a mostani atlanti hurrikán szezon. Gyakoriságukat tekintve ( javíts ki  Zivipötty ha tévedek) de ez nem a nyírásmentésségből fakad? Nincs ami a szétszedje? Emme passzívitás vajon mekkora hatást gyakorol a északi mérsékelt övre? Rövidtávon egy - egy felkanyaradó hurrikán maradvány inkább zonalitás irányba lökheti a mérleg nyelvét,de mi a helyzet a meridionális dominanciával? A mostani skandi Ac is most jó adag meleglégtömeget hajt északnak, s annak késöbbi összeomlásával vagy délkeletebbre helyeződősével kitűnő "táptalaja" lehet újabb ciklonok/ciklon családok létrejöttéhez. 
Sok itt még a kérdés. nevet
Mindenesetre kíváncsi leszek Mariara. Miként végzi, avagy löki a mérleg nyelvét. De persze az is lehet, hogy semmi se dob rajta és a teknő lepattan az Ac-ról és marad a kellemes ősz.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 00:10:33

Rákóczifalva

-1.4 °C

na00

RH: 75 | P: 1031.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.