Globális jelenségek
A fejlesztések mehetnének az ésszerû tárolás megalkotása felé is, ha jól emlékszem, van valahol egy vízerõmû, ami a megtermelt áramot mechanikusan (lendkerék vagy rugó, már nem tudom) tárolja és nem rosszak a hatékonyságok.
Most is a 40 %- ával az ország elsõ számú alaperõmûve. Azonban vannak kockázatai, amit már említettünk, én megemlíteném , hogy a fûtõanyagot is máshonnan kell beszereznünk, ami maga egy komoly kockázat. Hazánk egyetlen komoly energia hordozójának, a lignitnek nem szabad kihasználatlanul maradnia, a most 15 %-os országos áramtermelési aránya megmaradhat, egy igen modern fejlesztéssel, lecserélve a két elavult blokk részt egy olyan technológiára, ami a tiszta szén elve felé lép, tehát a széndioxid sem kerül a légkörbe. Egyébként Paks után a legolcsóbb áramtermelõ.
Egy fontos tényezõt még meg kell említenem: Az elektromos áram nem "tárolható" ésszerûen, tehát egy olyan energia, amit azonnal fel kell használni. Így gondoljunk az alaperõmûvek fontosságának a kérdésére.
Egy fontos tényezõt még meg kell említenem: Az elektromos áram nem "tárolható" ésszerûen, tehát egy olyan energia, amit azonnal fel kell használni. Így gondoljunk az alaperõmûvek fontosságának a kérdésére.
Alapfogalmakat kell tisztázni, úgy látom Magyarország energiaellátási gerincét az alaperõmûvek adják. Ezek nélkül elképzelhetetlen a bizonságos, stabil energiaellátása egy egy országnak, minden ország energiahálózata így kezdõdik. Az alaperõmûvek mellett léteznek a csúcserõmûvek, és a megújuló, egyéb energiák, ezek kisebb hányadát képezik az energiahálózatnak, de természetesen igen fontosak. A csúcserõmûvek mostanában jellemzõen gázturbinák, amiket pillanatok alatt feltuningolnak, amint arra szükség van. Zöld utat kap a megújuló energia, pl. Mátrában is igen komoly szerephez jut (biomassza, növényi hulladékok), ezek a szél, nap...egyéb ez korlátozás nélkül, magas áron eladható napjainkban! Érdekes, miért nincs mégis komoly beruházás, és négyzetesen növekedõ megújuló energia beruházás, termelés? A már említett okok mellett (beruházás) azért nincs , mert egyszerûen nem lehet alaperõmûvet építeni ilyen tipusú (nap, szél) építeni, még ha 670 ezer szélkerék pörögne is, hetente omlana össze az energiahálózat , egy - egy jó kis szélcsend, vagy ború idején. Az energia ellátás egy rendkívûl érzékeny dolog. A jelenlegi, és várható rezsim atomerõmû blokkbõvítésben gondolkodik, ez állami tulajdonú cég. A Mátra (a 2. számú alaperõmû) Zömében magán, kisebb részben állami tulajdonú. Az is tisztán látszik, hogy alaperõmûvek arányát meg kell õrizni , Ez Paks esetében blokkbõvítések, illetve Mátra esetében a régi blokkok hatékonyabb, korszerû új blokk építésével szinten lehet tartva, igaz így is kiesik jó nagy alaperõmû kapacitás az elavult erõmûvek megszûnésével. Alig találunk ma már ilyeneket.