2024. november 07., csütörtök

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#6497
Húú, ez a kép de komoly!
Köszönöm a magyarázatot!!! nevet
#6492
Az inverziós réteghatáron volt a Szíriusz, ami gyakorlatilag pontszerû fényforrás, így az inverziós határfelület legkisebb változásaira is színváltozással reagál. Az oka ugyanaz, mint a napkelte / napnyugta zöld fényének, csak ott túl nagy a napkorong ahhoz, hogy ennyi színt láss. A Vénusz-sarlóval tavalyelõtt csináltak olyan képeket, amiken a sarló volt színes lenyugváskor, ezek itt vannak a vödörön:
Link
pl:

beillesztett kép


Mivel a Vénusz már nem pontszerû fényforrás, hanem korong (itt sarló), vagyis látható kiterjedése van, így a színek is ennek megfelelõen terülnek el a felületén. Az inverziós réteg felerõsíti a légkör prizmahatását, mivel eltérõ a fénytörése a felette lévõ levegõrétegétõl, ezért a színek még jobban kitérnek (a Reylegh-szórás miatt). A Szíriusz elõtt mozgott a különféle irányba kitérítõ réteg, s ezért változott a színe, hogy egészen egyszerû legyek.
#6491
Errõl még nem is hallottam.Ezt mi okozza?!
Nagyon jó a kép!
#6487
Az oka ugyanaz, ami miatt a Nap eltorzul. FB-on írta Sánta Gábor: "január 4-én hajnalban ugyanott ezt a Szíriusszal láttuk: ott táncolt az inverziós felhõzet tetején vagy negyed órán keresztül, a szivárvány összes színében."
#6486
Az a második kép csodálatos!
#6485
Hello! A múltkor videóztam a horizonthoz közel a Szíriuszt(?)..
Link
..elõször repülõnek néztem, aztán ahogyan feljebb jött és én is jobban láttam, akkor figyeltem meg, hogy egy csillag az Oriontól D-Ny-ra.. Utána hosszú expóval fotóztam és jól látható volt ahogyan a légkörön keresztül vibrált.. különös, hogy közel a horizonthoz a videón láthatóan szinte csak pirosan világított, feljebb pedig mindenéle színben.. Link : )
#6484
Valószínû másra érzékeny a szemed akkor, mint a többi embernek. Nézd csak: Link
Ilyenre gondoltam. A felhõ párája megszórja a csillag körül a fényt, s kiemeli a színét.
#6483
Tegnap az éjszaka elsõ óráiban tisztább idõ lehetett, mert fényesebben ragyogtak a csillagok. akkor feltûnõ volt a színbeli különbség. Késõbb már mintha halványabbak lettek volna, nem is volt már olyan magasan az Orion, akkor már kevésbé volt számomra feltûnõ a különbség.
#6482
Szemmel mondom, a távcsõ nagyon nem az én mûfajom. De ha ragaszkodsz hozzá, hogy ki se akarod próbálni, a Te dolgod, Te hagyod ki, nem én. :-)
#6481
Távcsõvel nézve lehet, de szabad szemmel nekem akkor volt feltûnõbb, mikor fényesebben ragyogott Õ is meg a többi is. Így erõsebb volt a kontraszt közöttük. (Gondolom azért, mert a pára a többi fényét is megszûri).
#6480
Párás idõben, _vékony_ felhõrétegen át méginkább kijön a vörössége, mert a pára megszórja a fényét s egyúttal a színét is. Alkalmasint próbáld ki!
#6479
Brett és Elzoli, köszönöm szépen a választ! Jó érzés a "felfedezés" tudata, hogy egy vörös óriást láttam vörösnek! nevet
#6476
Sziasztok!
Ilyen vörösen fénylõ csillagot (a Naptól eltekintve) még nem láttam: DDNy felé látható 3 egyvonalban lévõ csillag fölött. A Stellarium programon megnéztem: a Betelgeuse lehet. Ennek mi lehet az oka?

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-07 06:50:46

Jászberény

-3.3 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130177

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.