2024. szeptember 23., hétfő

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#641114
A gomba  termőtest  nem  fog  megjelenni,  a  micélium  viszont  mind  a  fát, mind  az aljnövényzetet  plusz  vízzel  látja  el, és tápanyagokkal  is.
Sziklagyepeink  99 %-ban  igazoltan mikorrhizás  növényekből állnak.  Ha  már  van  valamilyen  alapmikorrhiza,  remélhető  hogy  a  lágyszárú  saját (földdel  bevitt)  szimbionta  gomba  fajai  illeszkedni  fognak a harmóniába.  Ezek  a  növények  dió  alatt, Solymáron  is  és  Albertfalván  is  jól díszítenek. Remélhetőleg  elfogadnak  szélesebb  spektrumú  mikorrhiza  partnert. A  dió  elég  közel  rokona  a  gyertyánnak - tölgynek  ahhoz,  hogy  elfogadjon lombos  erdei  gomba  partnereket.
Az érdesnyelűek  eléggé  gazdaspec.  fajok,  a  galambgombák egyes  fajai  szélesebb  gazdakörrel élnek együtt.
Növénytársulásaink  összetételét  a  föld  alatt,  csak  nem  rég óta  vizsgálják.  Mégis,  vallom  hogy  a  föld  alatti  viszonyok  legalább  olyan  fontosak,  mint  a  föld  felettiek,  amikor  egy  növényközösség  robusztus  voltát  akarjuk  erősíteni.
#641105
Épp ezt akartam a fórumon kérdezni, hogy pl. az ország középső részén mikor lesz újra egyáltalán komolyabb esélye a lokális záporoknak, zivataroknak?
Ott ahol a napokban, elmúlt 1-1,5 hétben nem talált be legalább egy 10-15 mm-es csapadékot adó cella, a jövő hét végére már csörgősre szárad tetőtől-talpig a kukorica. De, a napraforgó és a többi növény is kókadozni, szenvedni fog rendesen.
A múltkori egy hetes 37- 40 fok + az éjszakai, hajnali kifejezetten magas hőmérsékletek miatt rengeteg víz elpárolgott a talajból. Utánpótlás pedig csak a szerencsés részeknek jutott.
#641097
A gyökérkapcsolt gomba termőtesteknek mi a szerepük ebben az esetben? 
------
Ma sem esett, és most elvileg hosszú napokig esélye se nagyon van csapadeknak, ugyanakkor a meleg éppen elég lesz a fokozódó aszályhoz. Szomorú világ jön a határban! 
#641093
Csak ezekből kevés az ehető, bár egypárat le lehet főzni laza

Tegnap belocsoltam egy 8 éves sárgabarackot 100 liter vízzel, szép óvatosan, hogy ott is maradjon a tövénél (2 m átmérőben). Ma hasonlóan lógatja a leveleit, mint eddig. Ha még 1 hónapig tart a közel csapadékmentesség (a "jó" idővel), akkor lehet némi kihalás a kertünkben, pedig 2022-őt megúsztuk még egész jól.
Ja igen, tegnap éjszaka esett jóindulattal 0,2 mm.
#641086
Nekünk évek óta diófa alatt van az eper, terjed mindenfelé.Illetve a diófa nőtt az eper fölé. nevet
#641085
Nekem már évek óta az udvar kedvenc növényei a kaktuszfélék. Többféle kaktusz oszlopos, gömb, agave, aloevera stb... hatalmas tüskékkel de ennek van jövője. Ráadásul ha kifogod azt a rövid időszakot egy kemény nap amig virágzik nincs is párja. Na meg persze a leander meg fügefák egy vagonnal van. Jelenleg 32 fok van elviselhető.
#641081
Az már sajnos csak volt, tehát tőle elbúcsúztunknevet
#641080
Diófa és árnyék:  ibolyák,  kankalinok, oregánó, kakukkfű, gyöngyike (Muscari)  keltikék (Corydalis), kapotnyak (Asarum),  borzas repkény (Glechoma). Ínyenceknek  ciklámenek.
Diófa  napon:  felemás  csenkesz, ibolyák, árvácskák, fehér gyíkfű, ínfüvek, gyöngyike, cickafark (A. distans és A. nobilis és A. setacea) és pemetefű, zsályák, "day lily" = sásliliom,  téltemető.
Küldd  meg tölgyerdei mikorrhizás  gombákkal (érdesnyelű, galamb)  -  a  piacon is  lehet  venni öregebb  gombákat,  elültethetők  a termő  rétegeik  homokkal  eldörzsölve, a fa  koronája  alatt,  2-3 cm  mélyen.

szerk.:  és  évi 2-3  fűnyírással  az  egész  eléggé  jól  rendben  tartható (kivéve  sásliliom).
#641078
Az én generációm, akik a hetvenes-nyolcvanas években voltunk gyerekek, el lettünk kényeztetve, már ami az időjárást illeti. A nyár teljesen élhető volt, sőt, nem egyszer kifogtunk egy pár hetes olyan időszakot, amikor esett és esett, és fújt a szél és esett, húsz-huszonkét fok mellett, de amikor meleg volt, akkor is előfordult, hogy estére kellett egy melegítőfölső, ha kint ültünk az udvaron. Iskolakezdés után egy-két héttel rendszerint megjött a borult-esős idő, aztán október eleje körül az indián nyár a maga 15-18 fokával, ragyogó napsütés mellett. Az a jóleső napsütés, mert az árnyékben már határozottabban hűvös volt a levegő. Amikor meg borult volt az ég, és északi szél fújt, sokszor monduk egymásnak, hogy hószag van. nevet Ez ma viccesen hangzik, de tényleg volt benne valami. Aztán október végén a ködök, sokszor azok a biciklitámasztós ködök, amiről nemrég Antibulvár is írt, hogy mennyire eltűntek az időjárási elemek közül. Jött november a jellegzetes szürkeségével, amikor megjelentek az első deres reggelek, a kavargó varjak, és sokszor az első hó. A telekről már sokszor írtam, amik elég változatosak voltak, de eleget tudtunk szánkózni és korizni, legalábbis a mostaniakhoz képest biztosan. hideg Egy-egy olyan tél után mindig jól esett a tavasz, a fokozatosan melegedő levegő, az az elképesztő virágillat, május végétől a strandolás, meg kamaszkoromban a lányok egyre kevesebb ruhában.  laza Medárdhoz meg órát lehetett igazítani, nagyon ritkán maradt el, azokban az években talán sosem. Egyszer megszavaztatta az ofő, hogy mikor menjünk osztálykirándulásra. A nagy többség rögtön suli után akart menni, én viszont, mivel már akkor is érdekelt az időjárás, mondtam, hogy nem lesz jó, akkor van Medárd. Leugattak, hogy ne okoskodjak, aztán másnap hazajöttünk, mert egyfolytában esett és hideg volt. Én szóltam előre. vidám
Nyilván nagyon sokat számít, hogy ki mit szokott meg, valószínű, hogy nekünk szerencsénk volt (nekem biztos), mert akkor pont egy hűvösebb, és számomra sokkal élhetőbb időszak volt, ami a klímát illeti. 
#641077
"Hát az igazi kemény téli epizódoktól lehet elbúcsúzhatunk.."

Egészen biztos hogy nem! kacsint 2017 január is ebben a klímarezsimben volt.... 
#641076
Diófa alá lenne valami tipped? Bármi, ami megmarad, ha nem aljnövényzetről van szó, hanem cserjéről, akkor locsolnám is.
#641075
Köszi a tippeket. Nem nagyon ismerem ezeket a növényeket, de ha ilyen vadvirágos, szárazságtűrő rétet lehetne varázsolni a gyep helyére (nem mintha most wimbledoni pázsit lenne, de legalább zöld, ha van eső), akkor az még jobban is tetszene, mint a jelenlegi.
#641073
Csepegtető rendszert használok a kertben, üde zöld, és jól terem minden, viszont a hőség óta szinte minden nap öntözni kell, igaz eső se volt július eleje óta, egy egy 1 - 2 mm közöttit leszámítva. Az udvari gyepem szándékosan nem telepített, hanem az idő által Kiszelektált nivenytársulások. Nincs fűgyüjtés, marad a helyén, az időnként fűre engedett baromfi félek szétrúgják a fűnyíró által lenyirt füvet. Nálam nem létezik olyan hogy zöld hulladék, a gondolata is minimum nevetséges. Tápanyagot elszállíttatni?! Az utóbbi években a porcfű lett domináns. Meg most sincs csak egy egy kis folton kiegve az udvar gyepe. Öntözés szóba sem jöhet, kell a víz a kertnek, fáknak. 22 - ben volt utoljára zömmel kiegve, de az ilyen "ősgyep" nagyon könnyen regenerálódik, és igen strapabíró. Frissen nyírva messziről ez is épp oly mutatós, mint a pázsitfű,. 
Talajtakarást én is alkalmazok, most éppen kaszált fű, amúgy szalma általában. Hálós csemegeuborka, paradicsom. A többit nem szoktam takarni, illetve csak friss zölddel vékonyan, de az hamar el is porlad. 
#641072
"jönnek  a  szárazságtűrő  talajtakarók"  - nézz  körbe  a  közeli  hegyek  sziklagyepjein.  nem olyan  rosszak azok a talajtakarók...
de a hazai  fűfélék se rosszak,  már  ha  nem  a  zavarban plázában  árult,  "rokon"  klímábanBohóc termesztett,  jó  píárú  fűmagokra  gondolsz... 
Van  még  mit  ültetni, csak  a  régiós/mikro   klímát  figyelembe  kell  venni  hozzá.
Minálunk  Albertfalván  nem  sok  csapadék  hullik, sajnos  mérőt (tréfás kedvű  szomszédok  miatt) nincs  hová  kitennem,  de kb.  Érd hasonlít  hozzánk  legjobban. - rendre  több  csapit  kapnak,  és  gyakoribbat  is. 
Ennek  ellenére  zöld  a közeli környék,  ehhez a  tatár laboda,  kacúros lapu,  bodorka, homoki  keserűfű,  Eragrostis,  sovány  csenkesz, csillagpázsit, felemás  csenkesz, homoki  sások, horribile  dictu  a szulák  nyújt  segítséget.  Csak  bele kell  számolni,  hogy  a  száraz  nyarat ezek is visszahúzódva, nyári  álomban  töltik.
Ideje  lenne  felfedezni  szépséges  őshonos  gyepjeinket...
2007  nyarán  volt...  Megvettem egy  kertész  magazint. "A  nyaralásból hazatérve,  itt  az  ideje,  hogy televásároljuk  a  kertet  vadonatúj  évelőkkel"  -és  vevőcsalogató  lista...
Valamiből  nekik  is  élni kell...
nem vettem  meg  többé  a  lapot,  mert  a  kertnek  is  élni  kell.

#641071
Hát az igazi kemény téli epizódoktól lehet elbúcsúzhatunk, szerencsére én, meg még közülünk elég sokan éltünk meg kemény teleket, a mai gyerekek, fiatalok már sajnos azt sem tudják, mi az...
Most csapadék tekintetében nagyon szopóágon vagyunk és a következő jó másfél hétben lehet azon is maradunk, a kerteket tudom öntözni, a 3,5 ha kukoricásomat sajnos nem, de talán azon is lesz majd valamennyi, amennyi nekünk elég lesz, jelenleg úgy 80%-ban még zöldek.

Jelenleg élénk Ény-i szél, némi gomolyosodás, de hamar szétesnek, a hőmérséklet viszont kellemes.
#641070
Én is elvagyok az újfajta téllel, de szerintem továbbra is simán benne vannak a pakliban keményebb téli epizódok, a havazás sem fog eltűnni teljesen. A nyarat elengedtem, örülök, ha június közepéig élhető, a júliusi hőhullámot úgysem ússzuk meg, a csapadék már kérdésesebb, inkább nincs, mint van, de abban azért lehet reménykedni, hogy a tartós aszályt elkerüljük. Hát most nem jött össze, és a kilátások is rosszak, de végül is az adottságaink olyanok, hogy mindig is jó esély volt az aszályra, csak nem mindig társult mellé 35 fok. A kertészkedést újra kell gondolnom, jönnek a szárazságtűrő talajtakarók, a gyep meg megy, ez egyértelmű.
#641066
Egyetértek. Véleményem szerint ez már nem a véletlen műve, hanem ízelítő a jövőből.
A nyár egyre nagyobb része szól arról, hogy fölénk húzódik a térítői magasnyomás és a frontok csak ideig-óráig tudják lebontani ezt a felállást.
A bosszantó, hogy a medárdi időszakba is bőven belerondít már ez a posványra való hajlam, korábban nálunk inkább csak július vége, augusztus ment a levesbe.
A tél és havazások elmaradását én már megemésztettem, de a nyár elb.szódását nehezebben fogadom el, mert ez volt korábban a kedvenc évszakom.
#641041
Jún 26-tól,nem volt mérhető csapadék,még csak csapadék nyom sem,mert azt a 12 kósza cseppet ami itt-ott bepöttyözte aszfaltot a múltkor azt nem lehet annak nevezni sem.Ha ma nem talál be egy zápor sem,akkor nagy az esély egy 0-ás júliusra!Bár tudom egy esetleges hidegcsepp nem előre jelezhető,és még egy hét van jjúliusból,de rendesen kicsi az esélye azért.
Azért nem semmi lenne egy 137mm-es június után behúzni egy 0-ás júliust.Hogy mikor változik pech széria,megjósolhatatlan,csakúgy mint az is hogy meddig tart a keményvonalas nyár,lehet egész szept 30-ig,Én már nem lepődnék meg semmin sem.Vagyis de,egy kemény havas -20 fokokkal tűzdelt téltől valszeg leesne az állam!vidám

Utolsó észlelés

2024-09-23 07:06:35

Kõszeg

9.3 °C

RH: 90 | P: 1014.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

128962

Hírek, események

Szélvihart hoz a Dunántúlra a mediterrán ciklon

Szélsőségek | 2024-09-13 19:04

pic
A mediterrán ciklon nem csak sok esőt és lehűlést, hanem nagy szelet is hoz, főként a Dunántúlra.