2024. november 30., szombat

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#6320
Én csak azt mondtam, hoyg nem jellemzõ. Azaz 10%-át sem képviseli a hazánkban elõforduló szinoptikus helyzeteknek.
#6316
Perdületi tényezõ?
#6315
Így van, ám szerintem nem is a kialakulás (ahhoz már az Alpokon átjutó levegõ perdületi tényezõje elég), hanem az erõsség (és nedvességfelvétel) ügyében fontos a leszakadó hideg levegõ és tengervíz hõmérséklet-különbsége.
A 2-3fokos bármely irányú anomáliája hatása annyi, hogy a mediterrán ciklonok igazi motorja a tenger és szárazföld hõmérsékleti különbsége, ám ez nem nagyságrendi különbség.
Ellenben ne feledjük - ebben egyetértek Andrással - , ennél jóval nagyobb hatású nekünk magának a ciklonnak az életútja-pályája, ami az aktuális légnyomási mezõ függvénye.
#6314
Ezzel azért vitatkoznék, hiszen az igazi mediterrán ciklonok kialakulásában (ahogy Meteo írta) a leszakadó sarkvidéki eredetû levegõ és az enyhe Földközi-tenger közötti nagy hõmérséklet-különbség a legfontosabb. Emellett a melegebb vízfelület párolgása is erõteljesebb, tehát elvben több vízpára jut ilyenkor a kialakuló mediciklonnak (azaz több csapadékot képes leadni).

Bár minderrõl az a véleményem, hogy a mi telünk számára másodlagos, hogy egy kicsit erõsebbek vagy gyengébbek a mediciklonok: fontosabb, hogy milyen pályán mozognak. Emellett itt a vízhõfok 1-2 fokos eltérésérõl van csak szó, ami mellett a hidegleszakadás intenzitása is ugyanilyen, vagy még fontosabb szereplõ lehet ciklonképzõdéskor.
#6313
Nem jellemzõ. Akkor ugyanis, amikor még meglehetõsen meleg a Földközi tenger, akkor általában még óceáni, vagy kontinentális irányítás alatt van Európa. Sarkvidéki hidegbetörés elvétve éri a Földközi tenger térségét, ha mégis, akkor már a Földközi tenger régen felvette a környezete hõmérsékletét.
#6312
Nem gondolom azért hogy semmilyenre, pl. minél magasabb a T-je, annál jobban tudnak bedurrani a mediciklonok, ha északról bejön fölé a hideg levegõ, ilyenekre gondoltam..
#6311
Földközi? Nagyjából semilyenre.
#6310
Értem, egyre jobban néz ki ez a Labradori áramlat, már elég nagy területen fekete! Mintha az egész Észak-atlanti térség is egyre jobban nézne ki, egyre több a kék már benne.. kacsint A Földközi tenger hidegebb T-nek milyen hatása lehet ránk?
#6309
A Labrador áramlat képes a Golf áramlat erejének/energiájának csökkentésére, sõt, akár gátolhatja a Golf áramlat magasabb szélességekre történõ eljutását is. Link
#6307
Igen? Akkor jó!
Eszembe jutott errõl a Labradori -5 fokosnál nagyobb anomáliáról a Holnapután c. film amikor figyelik a tengervíz gyors lehûlését a monitoron nevet Itt Link 8:05-nél
#6306
Az ott nem valós, már volt róla szó.
#6302
A betyárját, a talán igen masszív Labrador-áramnak tulajdonítható negatív anomáliájú terület egyes részei már -5fok alatt járnak!
Íme: Link

Legutóbb 2002-ben láttam hasonlóan erõsnek, ám mennyire akkor sem.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 06:59:50

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

-1.4 °C

na00

RH: 92 | P: 1031.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.