2024. november 30., szombat

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#6248
Na látod ez a kötözködés.
#6247
Ezt írtad:"Észak-atlanti áramlatnak hívják már ott fent a Spitzbergáknál."

Ez írásjelek nélkül értelmezhetõ úgyis, hogy már elérte a Spitzbergákat, holott csak november második felében válik meghatározóvá a szerepe ebben a térségben.
Amit te kiakartál fejteni, azt helyesen így kell írni: "Észak-atlanti áramlatnak hívják - már ott fent - a Spitzbergáknál."
Így nem lehet félreérteni. Nem tudhatom, hogy csak az írásjeleken vagy a szavakon is spórolsz.
#6243
Egyetértek, igazad van.
#6242
Nem volt annak két értelme, a Spitzbergáknál már Észak-atlanti áramlatnak hívják, nem tudom ezen mit nem lehet érteni, egyszerûbb lett volna, ha beismered, hogy rosszul írtad. Ha ez neked kötözködés, akkor nevezd annak, én pontosításnak hívom. A Golf áramlatot Észak-atlanti áramlatnak hívják miután elágazik, az egyik ága dél felé megy a Kanári szigetek felé és a másik tovább Ék-nek, ez utóbbi az Észak-atlanti áramlat.
#6240
Legalább 2 értelme volt a mondatodnak. Ha ebben semmi negatív szándék nem volt, akkor elnézést. De ezért kell odafigyelni a szórendre és az írásjelekre, mert akkor nem lesz félreérthetõ a gondolat.
#6239
Mi a bajod?
#6238
Ha kötözködni akarsz, legalább pontosan tedd, mert írásjelek nélkül értelmetlen a mondatod. kacsint
Egyébként a Golf igazi fûtõhatása még nem érte el a régiót, ha megnézed a jégborítottság archívumát, akkor láthatod, hogy az hagyományosan november végén, december elején a legintenzívebb. Azt persze senki nem állította, hogy ilyenkor nincs, csupán azt, hogy a jégborítottság megtorpanására késõbb lesz nagy hatása! kacsint
#6236
Egy kis pontosítás. Észak-atlanti áramlatnak hívják már ott fent a Spitzbergáknál.
#6235
Én viszont inkább a Barents-tenger miatt aggódom, igaz a bajok gyökere valóban a Kara-tengernél van. Ott ugyan hamarosan behozhatja a lemaradást az idõjárás, várhatóan kiépülõ anticiklon ezt megoldja, ám a lemaradás miatt november közepéig a Barentsen nem indul be a nagyobb mértékû jegesedés. Márpedig a tapasztalatok szerint december elején a Golf még vissza szokott bontani, leginkább a Spitzbergák környékén. Ha kevesebb a jég, jobban felhatol a Golf is, és a fölöttünk lévõ térség még jobban lemarad.
Persze, egy AC mindent megváltoztathat, s erre utaló jel van, de ezt majd akkor, ha már nõ a jég. Az elmúlt hetekben ugyanis rendre odébb tolta az AC ráhúzódását erre a térségre.
#6232
A hozzánk legközelebb álló két terület azért nem áll olyan rosszul sõt az egyik még picit pozitívabb is, mint a 30 éves (!) átlag: Link ill. Link

Amivel nagy gond van, az az északnyugat-szibériai partvidék:
Link
#6230
Az elõzõ írásomba említett, kontinensünkre leginkább hatással bíró terület valóban lemaradással bír jégborítás terén, ám azért megemlítettem, hogy egyre nagyobb terület esik a kritikus -1,4°C-os hõmérséklet alá.

Íme:
2009.10.21: Link
2009.10.27: Link

Az SST-anomálián látszik a pozitív anomália terület csökkenése:
2009.10.21: Link
2009.10.27: Link

Már "csak" egy csendes anticiklonális idõszak "szükségeltetik", az ilyen helyzetben megtörténõ jegesedés nagy energiával zajlik le, a környezõ területekre is hatást gyakorolva.
Azaz a folyamat zajlik és afféle dupla vagy semmi jelleggel.
#6229
A 2007-es párhuzam azért nem túl jó, mert az akkori megdöbbentõ mélypont után november elejére utolérte magát a jégborítottság. A mostaniban az az elgondolkodtató, hogy kifejezetten a ránk hatással lévõ területen - a Jóska által emlegetett részen - nagy a lemaradás, ahol a következõ 1 hétben sem várható ugrásszerû változás. Márpedig a tapasztalatok szerint november közepétõl egyre jobban érvényesül a Golf, azaz tartós AC ezt követõen nem szokott kiépülni itt, így a jégnövekedés sem gyorsul.
Az pedig nem túlzottan érdekel, ha a Hudson-öbölben a következõ 2 hétben felgyorsul a jégképzõdés. Ránk nem sok hatással lesz, sõt inkább negatív hatással. Ahogy a Közép- és Kelet-Szibériában felhalmozódó hideg sem az európai télkedvelõknek bíztató. Legfeljebb Észak-Koreában fagynak meg még többen. Kicsit korai még ezt kijelenteni, de az a gyanúm, hogy folytatódik a melegperiódus, és komolyabb télre - rövid periódusokat leszámítva - idén sem számíthatunk.
#6228
Tegnap már kicsit növekedett a tegnapelõtti szinthez képest, de még így is cirka 3 magyarországnyi területtel van már csak a szégyenteljes 2007-es felett. zavarban
#6227
Igen, nézem.
Az SST alapján egyre nagyobb terület áll készen a jegesedésre, ám a nagyfokú ciklonaktivítás miatt gátlás áll fenn hetek óta.
Egyelõre nehezen áll a térségre egy Ac, ám annak fennállta esetén napok alatt visszafojtott energiát segítségül hívva jégbe borítja a most visszafogott Ferenc-József-föld - Új-föld (Novaja Zemlja) - Északi-föld (Szevernaja Zemlja) térséget.

Jah, ezentúl az magyar elnevezéseket használom majd az északi szigetvilágra.
#6222
Az eddig meglehetõsen lomhám növekedõ jégborítás a következõ idõszakban nagyon szépen meg fog indulni, Nyugat-Szibéria felõl támadván.
Íme az SST, mint jó elõjel:
10.21.: Link
10.24.: Link

Maga a jégborítás, még egy mnapos késéssel:
10.20.: Link
10.23.: Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 06:28:31

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

-1.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.