Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Ezt már én is észrevettem, hogy Dobsina után, Stratenától, lent a völgyben Vernárig, sokszor több hó van mint 1000 m felett. A völgyben jobban megragad a hideg, főleg az ilyen zonális helyzeteknél. Most is mikor voltunk a nagy olvadás előtt, Stratenán volt vagy 20-30 cm hó, míg a Csorba tónál ilyen 10-15 cm fagyott s@ar...
Ez természetesen az adott szitutól függ. Ahogy írták előttem a Csorba-tó és Poprádi-tó környékkel nem lehet melléfogni, viszont fasza pályás mediciklon esetén a szepesi dombvidék(800+os lakott területek) jól szokott járni(akár fél méter+) - a dobsinai jégbarlang tág környéke. A kimondottan beteg mennyiségek viszont az Árva-vidéken jönnek le, ott picit máshogy értékelik a telet. Egy k*rva ÉNY-i front arrafelé 30 centiket dob le, aztán a szokásos É-i nedves hideg áramlás 2 nap alatt lehajint 1 métert a folyamatos hózáporokból.
Ilyesmikről beszélek(saját kép):
Ilyesmikről beszélek(saját kép):
Én a hétvégén a Nagy-Fátrába megyek, Borisov 1509 m, Rakytov 1567 m csúcsok. Legutóbb, 2020. január 4-én egy itthonról észrevehetetlen HF vonult át a főgerincen. Az Ostredokon (1596 m) olyan hóvihar volt, mint amilyet anno a Delta ismeretterjesztő sorozat elején lehetett látni: látó- és hallótávolság 1-2 méter. De még ebben a téli szezonban visszatérek az Alacsony-Tátra keleti csúcsára is (Králova Hola, Király Kopasza, 1946m). Utóbbi helyen 2004-2005 körül, áprilisban hótalp híján vissza kellett fordulni már az elején, mert mellkasig úsztunk a képlékenyre olvadt, de irgalmatlanul vastag hóban.
Ami ilyen északnyugati frontos időkben jól teljesít az pl. a Kis-Fátra (tavaly tapasztaltam gerinctúrán, Caki is volt ott) nyugati, északnyugati oldala (1000 m felett), végre ott is vége a semmilyen időnek Link . Most február közepén megnézem a Liptóit, a Baranecre fel lehet menni, nincs téli zárlat. Remélem addigra ott másfél méter felett lesz a hóvastagság.
Igaz nem Czaki vagyok, de mi a Csorba tóra járunk, ami 1300 m-en fekszik, és ott ritka, hogy télen nincsen hó, de most ott is csak foltok, vagy összefagyot réteg van. Ott holnap délutántól már havazhat és a többi napon se lesz már ott nagyon meleg. A csapadékok idején viszont havazás lehet, úgy, hogy ahogy Czaki írta, 1,5-2 hét múlva, akár fél m hó is lehet ott
Amúgy Zakopane az egyik legrosszabb hely hó szempontjából a Tátra környékén ha menni akar oda az ember. Ritkán van ott vastagabb hóréteg (20-30+ cm).
Zakopane web kamera most tél mentes műsort mutat.
Hova lesz az út?
Hova lesz az út?