Meteorológiai társalgó
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma
>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!
>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!
----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
Plusz ha jól tudom, a parametrizációknál (felhőfizikai folyamatok stb.) is alkalmaznak perturbációkat, ennyiben szintén lehet eltérés az egyes tagok közt.
A modell prognosztikai változóit perturbálják meg (adnak hozzá/vonnak le kis értékeket a kezdeti feltételből) lehetőleg olyan rácspontokban, amire adott időjárási helyzetben érzékeny a modell, azaz egy kis eltérés is nagy változást okozhat a jövőbeli állapotban. Ezáltal minél több lehetséges kimenetelt írhatnak le, jobb esetben ezek között a ténylegesen bekövetkezőt is. A 2m-es hőmérséklet nem prognosztikai változó, mert nincs rá közvetlen előrejelzési egyenlet a modellben, hanem egyéb előrejelzett paraméterekből számítják.
Prognosztikai paraméterek pl: különböző modellszintek magassága, hőmérséklete, áramlási viszonyai.
Prognosztikai paraméterek pl: különböző modellszintek magassága, hőmérséklete, áramlási viszonyai.
De az induló paramétereknél van több adat is ugye ,nem csak pl. egy 2m -es hőmérséklet?
Nem, kizárólag az induló paraméteteket változtatják, és ebből automatikusan adódik egy ilyen vagy olyan kimenet.
S a kicsi jelen eltérésből lészen is nagy a táv növekedésével.