Külföldi időjárási események
Újabb adalék az atlanti hatás erõs lecsökkenéséhez (a Nyugat-Európában mostanában elõfordult hideg, havas telek mellett). Északnyugat-Európában az utóbbi években megjelentek a nyári hõségek és a tornádók, melyek azelõtt messze nem voltak jellemzõek ott. Ebbõl a szempontból tényleg közeledett az európai klíma az észak-amerikaihoz, de persze nem orografikus okokból.
Igen, odáig stimmel csak a dolog, hogy nincs a terület hegyláncokkal körülvéve... egy észak-déli lefutású, óceáni hatásokat lezáró vonulat még hiányzik a képbõl, helyette csak a blocking helyzetekben lehet bízni. Így aztán ha minket le is hagy, az amerikai prérinek azért nyomába sem érhet Lengyelország a szupercellák, tornádók gyakoriságát illetõen. Európán belül viszont az egyik legkedvezõbb terület lehet a Kelet-európai-síkság mellett. (Szerintem cifra dolgokról maradunk le gyakran amiatt, hogy Oroszországban és Ukrajnában egyelõre nem dívik a viharvadászat.)
De csak nagy vonalakban, mert a távolságokban azért akad néminemû különbség. Fõként, ami az óceáni hatásoktól való függetlenséget jelenti, mert éppen a hegyláncolatok hiánya miatt elég gyakran söpörnek végig az atlanti szelek (még ha csapadéktöbbletet már nem is okoznak), gátat szabva a hetekig fennálló önálló szárazföldi hatású idõjárási helyzetek érvényesülésének, így az ebbõl építkezõ komolyabb tornádó-keletkezésnek is.
"Ilyen szempontból Európának ez a része (Német-lengyel-síkság ill. a szomszédos dombvidékek) hasonlít leginkább az észak-amerikai tornádógazdag vidékhez.
Pont ugyanez jutott eszembe par napja egy bizonyos ugybol kifolyolag
Pont ugyanez jutott eszembe par napja egy bizonyos ugybol kifolyolag
No igen, õket nem veszik körül minden oldalról hegységek, így a heves eseményeket elõsegítõ kellékek (hidegleszakadás, melegbeáramlás, nedvesség) útjában sincs akadály. Ilyen szempontból Európának ez a része (Német-lengyel-síkság ill. a szomszédos dombvidékek) hasonlít leginkább az észak-amerikai tornádógazdag vidékhez.