2024. november 22., péntek

Földtan

Adott napon: 
Keresés:
#5139
Sajátfrekvenciára jó példa a hangvilla, vagy a rezgő húr. A rezgő húr parciális differenciálegyenlete 40 éve minimum kérdésünk volt matek szigorlaton. Most nem biztos,hogy két napon belül le tudnék vizsgázni belőle.
#5138
És az épület sajátfrekvenciájától is függ, mennyire közeli a földrengés frekvenciájához (rezonancia). Példa a nagy Los Angelesi földrengés: Egy bizonyos szintszámú épületek összedőltek, alacsonyabbak, magasabbak nem.

Az sem véletlen, hogy a felhőkarcolókba már gigantikus lengéscsillapítókat építenek be. 

Egy profunkat idézve: "Csillapítani, csillapítani, csillapítani!"
#5137
Oké, nagyjából sejtettem a tényezőket, ebből kifolyólag hogy 10 emeletes panelban lakva a legfelső emeleten (az épület jellegéből adódóan a 11. emeleten ) eléggé ki vagyok téve az ilyen "rémes élményeknek" és a 12 év alatt 2szer volt  tapasztalatom (2011 és 2013) de ezek országhatáron belül keletkezett rengések amelynek epicentruma egyik esetben sem volt több 100 km-nél.

A 2020 év végi horvátországit is valószínűleg éreztem volna ha lakásban tartózkodom

Inkább arra akartam rávilágítani az Internet előtti időkben leginkább az olyan országok rengéseiről kaptunk hírt (szereztünk tudomást) ahol amúgy is nagyobb a földrengésveszély (Olaszország, Görögország, a volt Jugoszlávia, esetleg Törökország) Node Ausztria, Csehország, Németország nem sűrűn szerepelt földrengéses hírekben.
Számomra az is meglepetés volt amikor Belgiumban tapasztaltam komoly (4,5) rengést 1995-ben, de ugyanott volt 1983-ban is illetve Hollandiában 5,2-es is volt 1992-ben.
Azért a felsorolt Benelux államokban sem gyakori az a rengés ami Olaszországra, Görögországra jellemző, persze azon a tektonikai lemezhatáronfekszik a Benelux, de mégis időnként előfordulnak rengések és ha megtörténik az viszonylag "nagyot szól" azon a földrajzi területen, ahogy Magyarországon is 20-30 évenként kb megesik komoly rengés .

És érdekes Ausztriában ezen a helyen (Burgenland)  és különösen ott Bécsújhely körzetében gyakran keletkeznek rengések

Link

Egy rakás rengés van ott jelölve a térképen, vajon ennek a rengés sokaságnak mi az oka ott a környéken?
#5136
Talajösszetétel, épület fajtája és magassága jön még hozzá. 
Nálam pl. bekopogtatott már rengés 500 km távolságból is (ZAMG is igazolta, mielőtt még...), régi dunai árterület, facölöpökre épült ház, stb.
#5135
Tegnap éjfél körül feküdtem le, és eszembe jutott 8 éve pont ilyen tájt (ápr 23) volt a hevesi 4,8-as rengés, el is gondolkodtam csak nem jön semmi "menetrendszerint" úgyanúgy. Ezt az ausztriai rengést itt nem éreztem nyilván a távolság miatt is, bár lehet vhol érezték Bp-en.

A rengés méretén és az epicentrum távolságán túl nem tudom mi az a tényező amitől  érezni lehet egy adott rengést az epicentrumtól távolodva.

Egy másik oldalon (időjárás, ahol említették a rengést) "vicces volt" olvasni a különböző elméleteket (A Földanya figyelmeztetése az emberiséghez meg ehhez hasonló dumák...) plusz, ugye a koronavírus járványt is hozzáfűzve a Világban végbemenőegyéb  történéseket vidám 

Mindenestre az Internet előtti világban nem igen értesült az ember az ilyen hírekről, hacsak az akkori "királyi TV" híradója nem számolt be. 
#5134
Nálam úgy 15-20 másodperc volt, gyengén indult, majd úgy 5 mp után belehúzott.
Az idei 3 közül ez volt a legkellemetlenebb. 
#5132
Felfelé korrigálták, 4,4-es lett.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-22 01:48:24

Zirc

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.