2024. november 22., péntek

Rövidtávú esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#516
Érdekes lehet arra fele az ég kép,de kíváncsi leszek arra a koszos záporodra ha kialakul valami.
Mivel pozitívum,hogy a sok lebegõ apró homok szemektõl kisebb jég magvak keletkeznek a felhõbe így kicsit kisebb rá esetleges nagy méretû jégre.Viszont a sok kis "micsodától" rengeteg kis felületre tud kicsapkodni,ami segíti,gerjeszti a csapi hullás lehetõségét.
(Javítsatok ki ha tévedek..)
#515
Nagyjából azért érthetõ volt, köszi. nevet

Igen, jól gondoltad, jó kis sûrû Ac mezõ érkezett fölénk és tele van homokkal az égbolt a színek alapján...
Már átment felettem pár radarszösz kisebb virgákkal, de nem ért le az esõ.
Viszont egyre komolyabb felhõk alakulgatnak, hamarosan lesz egy koszos záporunk...

Micsoda fülledtség lesz utána, blöeehh!

(Klimatizált szoba, hideg sör, VB... Így azért túlélem valahogy.) nevet
#513
Elvileg, ha az alsó 1000-1500 v. 1500-2000 m nem labilis, akkor oda hiába tör le a leáramlás kifutószele. A nafta amibõl táplálkoznak majd ezek a dolgok 2000 m felett kezdõdik.

Közben nézem ezt a fölétek húzódó szakadozott felhõsávot, egy MNSZ profilnak tûnik, gondolom Ac Ac cast lehet zömében. Link a képen az is látható, h a Kárpátok déli és keleti részén, a kritikus rétegek fölé nyúló csúcsok hogyan robbantják a légkört, hasonló a helyzet mint tegnap az Alpokban.

szerk.: Elgondolkoztam ezen a szikrás hasonlaton... Ilyen helyzetben azt figyeltem meg, h gyakran az alapáramlás valamilyen zavara váltja ki a zivatarokat, amelyek általában a kellõen magas (inverzió, vagy izotermia fölé núló) hegyek trigger hatása("forró tepsi a hûtõben" nevet ) miatt alakulnak ki. Volt már, h késõbb SC-s tagokkal operáló MKR jött így le a Dinári hegyekrõl (töltött fegyver--loaded gun). Valahogy úgy képzelem ezt, mint ahogy te is írtad, csak a nem kellenek hozzá az alsó szintek, vagyis a kialakuló zivatarok az alapáramlással haladnak a labilis területeken, úgy hogy a fel és leáramlás ill. a szélnyírás szépen életben tartja õket, az inverzió fölött, arról tudomást sem vesznek, afölött jön létre a gust front és az nyomja magasba a nagy CAPE-û levegõt. Amikor már elég erõssé válnak akkor lefelé áttörik a gátló részeket...lehet h egy kicsit zavarosan írtam le nevet
#498
Klasszikusan szép emelt konvekciós, SC-s helyzet lesz ma és holnap ill. ki tudja meddig...
Az elõttem szóló szép elemzést néhány pszeudo-temppel egészíteném ki (olyanokat választottam, amelyek talán már kellõ nedvességgel bírnak, bár igazából most a kb. a 800 és 750 hpa fölötti nedvesség a fontos), amelyeken az látszik, h az alsó 1500-2000-es réteg halott lesz konvekció szempontjából, bár országrészenként különbözõ erõsségû lesz az inverziós, izotermás réteg:
Miskolc:
Link
Bp:
Link
Keszthely:
Link

Hétfõn már más lesz a helyzet, féltéve, ha a modell jól számol, ekkor már kevésbé lesz jelen ezeken a szinteken ez a gátló réteg.
A veszélyforrások közül elsõként én is a jeget (viszonylag nagy szél és erõs feláramlás a növekdési zónában, ) említeném 2 fölött, de remélhetõleg 10 cm alatt nevet Második talán a nagy csapi 30 mm +, de várhatóan inkább 50-60 mm alatt a gyors cella áthelyezõdés okán. A viszonylag ellenálló, makacs gátló réteg miatt csak 3. helyen van nálam a károkozó szél (90 +). Holnap azonban már a szél felzárkózhat a jég mellé.

Mivel döntõen emelt konvekció lesz, a trigger sem alulról, az alsó szintek konvergenciájából, mind inkább a magassági áramláson képzõdõ kisebb nagyobb zavarok, örvények áthelyezõdésébõl jön majd legalábbis most így látom.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-22 23:01:05

Kõszeg

-3.5 °C

RH: 76 | P: 1011.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.