2024. november 18., hétfő

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#421627
Ráadásul nov 20. és dec 20. közötti időszak átlag alatt volt miről beszélünk még? Arról meg ne is beszéljünk, hogy január elejére sem éppen nyár néz ki.
#421621
Kicsit ezt vitatnám! Március első fele még nem is olyan ritkán hoz télies epizódot, illetve a kemény telek még elég gyakran átnyúlnak a márciusba is (talajfagy, jég, sőt hó), ilyenkor persze kontinentális levegő uralkodik. Ez idő tájt a hőmérséklet napközben természetesen nagyon ki szokott lőni ha napos az idő, de mégis lassan rázza le esetenként a  telet , nyilván az alacsony harmatpontok, éjszakai fagyok miatt. Számos példa volt már ilyenre, de inkább arra térnek ki, hogy pl. komoly hofuvast decemberről az utóbbi két évtizedből egyet sem tudok felmutatni, márciusból pedig 2005, 2006, 2013, 2018.
Ettol még a március nem lesz teliesebb a decembernél, inkább csak a kontinentális hideg visszanyúlásáról van szó. Azért a decemberi alacsony napállás, a sajnos hiánycikké vált nyugdíjas tél (csendes, fagyos idő , hidegpárna stb. by Anarki  laza)  mindig is teliesebb jelleget fog aggatni rá. 
#421619
Hogy ki  mit  számol téli időszaknak, sokszor a kívánt céltól függ. (Ez a szubjektivitás.)
Beszélhetünk csillagászati télről dec. 22 - márc. 21; téli félévről okt. közepétől ápr. közepéig; a viszonylag gyakran jelentkező télies időjárás alapján kb. november közepétől március idusáig tartó időszakot is nevezhetjük télnek; stb.
A közmegegyezés szerint azonban minden évszak három teljes hónapból áll, hogy az aktuális időjárás hol erre, hol arra "kilóg" ebből, ez nem új jelenség.
#421618
Vagy inkább azért, mert az utóbbi márciusok többször is beleilleszkedtek a tisztességes téli hónapok sorába. 2013, 2018 márciusa februárt megszégyenítő volt, de egy 2010-2018 január mellett se kellett volna szégyenkezniük. Aztán ez lehet, hogy csak nagy szerencsék sorozata, de lehet, hogy valami globális változás eredménye.
#421614
Én a márciust már nem számolnám bele, hiszen ha megnézzük, statisztikailag (Eumet) március legelején az átlagos Tmax már 8 fok!
Ha önkényesen kijelölünk egy +- 3 fokos tartományt, ami az esetek 80-90 szálakéban lefedi a maximum hőmérsékleteket, akkor az azt jelenti, hogy átlagosan 5-11 fok között szór a Tmax ebben az időszakban. Ez az én ízlésem szerint már igen messze áll a téltől, de még a télies jellegű időjárástól is. És ne feledjük, hogy a hőmérséklet az idő előrehaladtával csak nő, csak nő.vidám
Tény, hogy az utóbbi időben az időjárásfelelős bohókás kedvében van és mostanában feltűnően sűrűn, márciusra teszi a "nincs pardont" sokak örömére vagy bosszantására, vérmérséklet szerint. Lásd idei március eleje, közepe.    
DE statisztikailag, hőmérsékletileg ez már nem tél, általában nincsenek téli hőmérsékletek. 
Hogy miért él itt a Metneten ez a statisztikailag nehezen védhető nézet, hogy a március még téli hónap? Talán ennek inkább lelki okai vannak, néhányan igen nehezen tudják csak elengedni szeretett, imádott évszakukat, a TELET. laza 
#421613
Nálam a november végi - december legeleji hét is igazi tél volt, még ha hó nem is nagyon volt akkor síkvidéken, mert hideg viszont annál inkább.
#421612
Akkor a márciust nem is számolod bele?szomoru
A március is szokott hozni hideg,havas időszakokat.
#421611
Nem mondanám gyengének a tél eddigi részét, és országos szinten sokkal jobb mint az elmúlt évek decemberei. Egész komoly november végi hidegek voltak, és egy kemény, havas etapon vagyunk túl. Ami a legfontosabb, ez nem regionális (mint a tavalyi felétek, és északnyugaton) volt, hanem gyakorlatilag országos. 
#421610
Pontosan arról, amit olvashattál. nevet
Jól láttad! 

Tehát : dec. 25-én írtam : lassan, az az még nem telt le.
Nemsoká jan. 15. : a naptári tél felénél járunk. 

Jan. 5. eddig érdemi telet nem tudok felfedezni a modellek többségében síkvidékre. 
Marad hátra 10 nap, ami vagy produkál még valamit, hogy ne csak nettó 1 hét téllel teljen el a naptári tél első fele, vagy az az időszak sem produkál semmit.
Meglátjuk! Én bizakodom. nevet 
#421609
Lassan letelik a tél első fele? Miről beszélsz? 
#421593
Hát nem tudom,lehet rosszul fogalmaztam,de a mi térségünk biztos sokkal jobban kezdett mint az elmúlt(felsorolt) telek!
Nem nagyon emlékszem hogy nov. végen ilyen hideg jött volna úgy,hogy még hó is esett,kifehéredett a táj!Aztán itt a múltkori havazás,ami porhó volt csak a betonon később maradt meg a talajhő miatt,de másnap reggelre már ott sem volt gond!És itt a mai,igaz nem maradt meg de hangulatos volt!(és voltak ezek közben is kisebb hószállingózások)
Na ilyen nem mostanában volt,hogy dec.-ben ennyi hóesést láttam,legalábbis ha jók az emlékeim.
Tehát,nálunk biztos jobban indul a Tél!A folytatás meg majd úgy is kiderül,bízzunk a legjobbakban!
A többi bekezdéseddel egyetértek!!
#421589
Szerintem meg (eddig) nem különbözik az elmúlt évek teleitől az idei. 
Lassan letelik a tél első fele, és volt nettó 1 hét tél az ország nagy részén síkon. Szóval ez is gyengén indul. 
Szerencsés esetben lehet akár havas január második hete, de én jan. 5-e magasságáig értékelhető téli időt nem látok síkvidékre az előrejelzésekben.

Amit nem lehet nem észrevenni, az az, hogy a 2016/2017-es téli szezon kezdete óta egy pozitív folyamat indult el hazánkban a telek milyenségét illetően. 
A 3 igen gyenge telet ( 2013/2014, 2014/2015, 2015/2016-os szezon) már szerencsére a hátunk mögött hagytuk.

A 2016/2017-es, valamint a 2017/2018-as szezon is azért már produkált érdemi eseményeket többször is.
Pl. a 2016/2017-es szezonban a sok zúzmara, meg a januári extrém, de többfelé száraz hideg, valamint nem tél, de fontos megemlíteni a 2017. április 19-20-i hegyvidék hókáoszt, az előző 2017/2018-as szezonban meg a rendkívül gyakori, igaz sok helyütt, főleg Alföldön nem mindig megmaradó havazásokat, és a febr. legvégi, márc. legeleji komoly hidegbetörést, havazásokkal, és a márc. 1-i dny - Mo-i - 20-25 fokokat. 

Szóval apró lépésekkel, de az elmúlt két szezon fokozatos javulással telt, és az idei is már szebben indult, mint a fent felsorolt 3 gyenge szezon. 
#421580
Hófehér a Keszthelyi-hegység! Gyönyörű. havazas
Ilyenkor sajnálom, hogy nincs egy normális fényképezőgépem. Az a baj, hogy még nagyon arra néző webkamera sincs amit linkelhetnék. 
Telefonnal meg ilyen távolságból semmi nem látszana a képen. 

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-18 15:09:49

Szeged - Szõreg

4.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130855

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.