2024. november 15., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#416234
Pontosan arra akarok, nagy néha rámutatni, hogy a statisztikailag (egyszerűbb paraméterekre) kihozott minimális (pár százalékos eltéréseknek) különbségeknek nem szabad túl nagy jelentőséget tulajdonítani (kivéve, ha ezen modelleknél fejlesztő szakember). Főleg nem olyat, hogy majd emiatt x modell 144 órára hamarabb és jobban fogja előrejelezni a ciklont, a hidegadvekciót, stb (és persze itt a Kárpát-medence térségére nézve). (Abba már bele se megyek, hogy a modellek használata, az outputjainak megfelelő értelmezése és pl előrejelzésre történő használata, mennyivel több hibát visz a rendszerbe, mint amennyi a különböző modellek között a "hiba" átlagosan és statisztikailag).
#416223
Nagyon zsír! Köszönöm szépen!
Tényleg van egy szép előnye az ECM-nek amúgy!
#416213
Azért a modelleket nem lehet összehasonlítani csapadék, T2m halmazállapot stb. alapján, hiszen ezekben akkora a szórás, hogy érdemi összehasonlítást nem lehet megcsinálni, maximum évek adatai alapján tudod lehámozni a borzasztó nagy szórást. Ezért kell választani egy olyan paramétert, melynek az előrejelezhetősége kevésbé nagy szórású, jobb összehasonlítani és mégis jó indikátora annak, hogy maga a modell mennyire pontos a valós értékhez képest. Erre a Z500 pont ideális, és ezáltal - egy kicsit - összehasonlíthatóbbá válnak a modellek. Aztán lehet, hogy mély modell-ismerettel meg lehet határozni eseteket, amelyikben az egyik modell jobb a másiknál, ezáltal pedig felülírni a Z500 alapján kijövő értékeket, de nem hiszem, hogy ez (hacsak nem valaki tényleg 0-24 modelleket búj magas szakmai szinten) hatásos lenne (kivéve persze a zivatarokat, nagyfelbontású regionális modelleket stb.).
Az viszont (számomra legalábbis) eléggé egyértelmű, hogy nincs "A MODELL", azaz a legjobb, ami kétes helyzetben megmondaná, melyik LESZ. Hiszen ezek a különbségek kemény pár %-os különbségek, és nem sokat érünk azzal, hogy ha egy modell 67, a másik meg 65%-os pontossággal dolgozik, akkor a 65-öset dobjuk, a 67-eset pedig megkoronázzuk. A legjobb, amit tehetünk, hogy az ÖSSZES modellt felhasználjuk a várható jövőkép kialakításához, mert ezek egymást segítik információkkal számunkra. Ezért hülyeség (szerintem) azt mondani, hogy "ó a GFS fos, mit nézed még azt a sz@rt", hiszen eldobni egy rakás értékes infót súlyos hiba lenne...
#416205
hol és mi késik, milyen kapcsolat van (ezen "késés") az egész Földre vetített rácsponti 500 hPa magasság anomália korreláció pár tizedes eltérésével. (de első körben milyen az atlanti-európai térségre vonatkozólag az anomália korreláció, mindez jó pár és markánsan különböző makroszinoptikus helyzetekben?)
#416204
Lehet szűkíteni a területet és egy csomó más paraméterre szűrni, de a sorrend gyakorlatilag ugyanaz marad. Az 500 hPa csak egy példa volt.
#416202
Az a pár tized sokszor, 2-3 napos késést jelent gyakorlatban, ahogy most is történt.
#416201
Csak ugye egy 500hPa "magasság" globális anomália korrelációk pár tizedes eltéréséből adódó sorrendből pl., nem sok minden következik azon szempontra vonatkozólag, ahogy itt nézi mindenki a modellek "jóságát". Azaz 1xx órára hogy adja a ciklont, csapadékot, halmazállapotot, t850, stb a Kárpát-medencére fókuszálva.
#416199
Itt a főoldal: Link

500 hPa-os globál, 192 h-ra: Link
#416198
Nincs meg a link véletlenül? Vagy a modell iskola fórumban? Már ott is halálra kerestem.
#416196
ECM, UKMO, új GFS, aktív GFS a sorrend. A GEM sem olyan rossz a GFS-hez képest. Rövidtávon alig van különbség, az időtáv hosszabbodásával nő az ECM előnye.
#416195
Ezzel én is egyet értek,de azért kíváncsivá tesz hogy rövidtávon ECM vagy a GFS verzió valósul-e meg.ECM jobban ránk hozná az AC peremén a hideget,mivel kicsit jobb szögben állitaná azt fel.Kíváncsi leszek.
#416193
Ezzel a kommenteddel teljes mértékben egyet tudok érteni.
#416192
Az ECMWF-nek több előnye van a GFS-hez képest. Egyrészt akkor készül, amikor valós szondás felszállások a felszíni hálózat méréseivel együtt rendelkezésre állnak... a GFS-nek két olyan futása nyilvános ezen kívül, amikor csak a felszíni hálózat adatait tudják hozzáadni extra adatként az előrejelzéshez, de ezekben sokkal kevesebb felszállás van, illetve sokkal több becslés, interpoláció. Másrészt én a GFS-t sem futtatnám tovább 240 óránál, legalábbis nem tenném nyilvánossá mindenki számára. Mivel 144 órával tovább elérhető az ECMWF-nél, ebből egyenesen következik, hogy sokkal több baromságot is mutat, pedig ez 200 óra felett az ECMWF-nél is elő szokott fordulni viszonylag gyakran.

Pár éve elraktam egy linket, ahol folyamatosan frissült egy grafikon, hogy melyik modell mennyire pontos középtávon a valóságban mért hőmérsékletekhez képest, de sajnos nem találom sehol. Igaz ennek már 2-3 éve, de úgy emlékszem a GFS és ECMWF általában az első helyeken szerepelt, az ECMWF talán egy leheletnyivel tényleg többször előzte be a GFS-t. Hogy ez a párharc éppen hogy áll, azt nem tudom. Még az UKMO volt viszonylag jó, ezt a modellt én már egyáltalán nem szoktam nézni, annyira kevés adatot mutat.

Szerintem annyira nincs nagy különbség a két modell között középtávon, mint amennyire ezt itt páran sugallni próbálják. Hosszútávon pedig egyértelmű, hogy miért tűnik a GFS pontatlanabbnak... mert 144 órával tovább számolják és ráadásul még közzéteszik az alacsony felbontású mellékfutásait is.
#416190
Általában,bár este UKMO is nagyon ránk húzta a hideget.Nem lepne meg ha este ismét ezt tenné.Hosszútávon most rolpant izgalmas dolgok lehetnek.A Skandináv nyomás fáklya is sokat mondó...Amit előző GFS op adott hosszútávra,meggyőződésem hogy rajta lesz még a következő futások valamelyikén,akár többször is.A keleti AC amennyiben kitart és sikerül eközben az óceánon egy fél blokknak felállnia és kicsit megnyugodnia a Skandináv térségnek a ciklonoktól akkor onnantól bumm lenne.Izgatottan várok minden futást... nevet
#416189
A maradék 1%-ban pedig az ECM fogja jobban vidám vidám
#416187
Gfs fáklya -5 fokig alig megy le,ellenben az ECM a -10 fokot verdesi...Na erre kíváncsi leszek melyik bukik újfent 27-28-ra.

Szerk:. Bocsánat Kalsruhe-i fáklyát néztem..Elnézést,így mindjárt más! laza

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-15 15:04:57

Budapest III. - Flórián tér

10.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130532

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.