2024. november 08., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#412644
Engedjétek meg, hogy laikusként hozzászóljak a témához.
A Légkör c. folyóirat egy régi számában olvastam a következőket:
"Nemcsak a levegő talajközeli 2 m magas rétegében végzett megfigyelések fontosak, hanem  mérni kell a talaj felszíni rétegeiben is. Hiszen a növények túlnyomó részének életműködése részben a talajban folyik le, amelynél a hőmérsékleti folyamatok átlagos értékei elsőrendű jelentőséggel bírnak."

Amit én teszek hozzá, az az, hogy persze lehet vitatni a különféle mérési módszereket, de azt tudni kell, hogy nemcsak a rad. min., hanem az összes többi hőmérséklet-mérés, -így a 2 m-en végezett is- közelítő jellegű. A mérési módszereket folyamatosan fejlesztik annak érdekében, hogy az érzékelő kizárólag a levegővel álljon kapcsolatban, de abszolút helyes mérés máig sincs. Sok cég dolgozik ezen, kiemelkedő ebben az amerekiai RM Young vagy a finn Vaisala.
#412624
Nekem van kint egy ilyen mérőm a kert mélyebb részén. 2 m-en a külső érzékelője 3,2 fok, a belső 2,8 fok jelenleg. Ha már szóba jött, megemlítem. nevet
#412623
Csatlakozom!
#412622
Egyik sem fals, de mindegyik csak a saját anyagának megfelelő értéket mér. Szinte biztos vagyok benne, hogy a sima szenzoros más értéket adna, mint a hagyományos üveges, de ha van otthon egy szabad, akkor ki is próbálhatnád, mert érdekelne az eredmény. nevet
#412621
Egy utso kerdes aztan nem boncolom a temat tovabb mert masok esetleg unjak. Mi van ha uveg homero helyett szenzoros muanyag tokkal korbeolelt merot rak ki az ember 5 cmre?  Az mennyire kozvetit ertekes informaciot? Ugyanolyan fals mint egy szabvany uveg mero?
#412620
Ahh ertem. Akkor megsem all annyira kozel a radminhez egy nem learnyekolt novenyt ero hohatas erteke mint gondoltam. 
#412619
Nekem kifejezetten tetszik benne a szelsoseg vidám ha jozan esszel belegondolok szerintem kozelebb all a rad min erteke adott 3-5 cmes novenyket korbeolelo homersekleti ertekhez, mint az arnyekolt mero erteke. Vilagos amit irtal, minden sora.  Nyilvan a homero "teste" elcsalja negativabb iranyba de engem igazabol az erdekel hogy szabad eg alatt milyen hatasnak van kiteve egy noveny. Aztan lehet hulyesegeket irtam most vidám 
#412618
Igen, de a növényi levélnek teljesen más a kisugárzása, mint a hőmérő üvegének.

Annyi különbség biztos nincs a növény szempontjából, mint amekkora difi szokott lenni a T2m meg a talajszinti rad. min. között. Sokszor akár 5+ fok.

Sosem értettem, hogy mi a haszna a radiációs hőmérséklet mérésének, de ez mostanra sem változott.
#412616
Pontosan! Nálam is ma reggelre T2min: 1.2 fok talajmenti fagy nem volt ennek ellenére le voltak fagyva a kocsik a derült ég miatt és a kisugárzás miatt.
#412615
Az hogy összecsengenek a közeli omsz állomással, semmit nem jelent, mert lehet hogy az más fekvésben mért adat.
A csupasz mérős radiációs minimum mérő nem a fűszinti léghőmérsékletet méri, hanem nagy részben a csupasz mérő felületéről a kisugárzás miatt fokozottan párolgó nedvesség okozta hőelvonás is benne van, emiatt hidegebbet mér, mint a talajfelszín feletti léghőmérséklet.
Azaz semmi értelme mérni, és nincs akkora különbség a 2 méteres hőmérséklet és a talajközeli léghőmérséklet között, mint amit a csupasz radiációs minimum mérővel mérni lehet.
#412614
Nem, nem a terkepessel. Kozben alaposabbn utanaolvastam mi a difi az arnyekolt es a radiacios  mert homerseklet ertekenek jelentese kozott. Eleinte learnyekoltam es nyilvan melegebbet mert kisugarzas hijan.

szabad eg alatt mar kozben elertuk az 1fokot. Azt hiszem ez sokkal ertekesebb informaciot ad (radmin) mint az arnyekolt. Pl mezogazdasagban egy frissen kelt novenynel nem beszelhetunk arnyekolasrol. 
#412612
De nem a Napijelentéssel, ugye?

Mert abban már az árnyékolt van.
#412610
Radi! Nem hivatalos viszont elozo telen minden reggel osszehasonlitottam az Omsz altal kozelben merttel es szepen osszecsengtek
#412605
Talajmentén mar csak 2,7 fok van. Durva. 2 méteren pedig 7,3 fokot mérek.  100% hogy mar ejfelkor fagyni fog a felszín kozeleben, amire utoljara honapokkal ezelott volt pelda nevet 

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-08 02:02:34

Dorog - (137m tszf)

1.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130177

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.