2024. november 07., csütörtök

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#412360
De azt tudni, hogy voltak már hasonló, sőt még hasonlóbb periódusok pl több száz éve is. kacsint
#412338
Minden klíma speciális, a miénk is. Az Észak-Adriát rendszeresen elérik nyáron a hidegfrontok, Velence, Trieszt, Rovinj mondjuk jó példák rá, nem véletlen az sem, hogy a Pó-síkság keleti fele a legzivatarosabb egész Európában. Idén egész délen Ciprus vagy Görögország területe is nagyon csapadékos volt nyáron, igaz ez valóban nem gyakori.

A klímánk pedig valóban nem lesz soha mediterrán, csak az amit a tankönyvek szerint ismerünk azok az évszakok válnak egyre melegebb kiadásúvá, hosszú évek tendenciái alapján(tél pl. csapadékosabb, de esősebb leginkább).

Évszakok közül télen a medence hatás-inverzió tompítja leginkább a folyamatot, makro helyzettől függően.
#412324
Viccnek elmegy.
#412323
Igazad van. Az elmúlt télen is becammogott, mégis az egyik legenyhébb volt az adatsorban. A 117-ből a 18-dik.
#412319
Nem marhaság, Pécsen, és Pécstől délre mediterrán az éghajlat kacsint
#412318
De egyre több benne a mediterrán jelleg sajnos: Hosszabb száraz meleg időszakok a nyári félévben,telente meg egyre gyakoribb az enyhe esős időjárás (na nem a 2016-17-es télre gondolok). Persze a folytatás nem tudni milyen lesz.
#412317
Persze. Ez a "mediterránná válik a klímánk" szöveg marhaság. Sohasem leszünk Palermo, Róma és egyebek, ugyanis az egy speciális klíma.
Ide akár minden télen becammoghat a szibériai maci, erős és napközben is kitartó fagyokkal. Az ilyesmi a Földközi-tenger partján sem kizárt, de igen kivételes. Az atlanti hidegfrontok pedig akár nyáron is bármikor telibe kaphatnak, az utóbbi 2 szezon ellenpéldája dacára. Az ilyen frontok már az Észak-Adriáig is ritkán érnek le, hogy a délebbre eső olasz, görög, spanyol területekről már ne is beszéljünk.
#412316
Ha jól tudom a tavaly előtti tél anticiklonos ,száraz volt. Az idei nyár meg csapadékos volt, kivéve augusztus. 
#412314
Közel 6 hónap nyár után én már nem várom a nyarat,meg az anticiklonokat se ilyen szárazság idején. Amúgy csak 2 napos melegedés lenne.
Link
És ne télen akarjon pótlódni a nagy vízhiány eső formájában. Nem a mediterráneumban vagyunk.
#412302
A frissülő GFS operatív futása most is elég jól néz ki a késő nyár szempontjából. A front után szépen ránk telepedne a 10-12 fokos izoterma 850-en, és napközben 2m-en 20-25 fok közötti kellemes délutánok jöhetnének, csapadék nélkül, anticiklonális hatásokkal. Az elmúlt időszakban is fentebb szaladt az operatív és végül igazodott az átlaghoz, hiszen a 12-14 fokos izoterma volt a meghatározó, és előtte az op azért várt 15-17 fokosat is. Szépen visszatáncolt mire közeledett a melegedés. Most sem lepne meg az egyfajta igazodás, hiszen a fáklya átlaghoz képest ahogy látjátok is, van ám kilógás felfelé.
#412301
Így van. Azt mondjuk azért hozzá kell tenni, hogy az ECMWF meg korábban jócskán alábecsülte a jövő hét végi visszamelegedést, pár nappal ezelőtt talán még 5 fokig sem ment fel a főfutás T850-e, és az átlag is alig. (Pont akkor írtam 5 napost, és emlékszem a T2m-ben is hatalmas különbségek voltak a hét közepére, én a GFS felé toltam el az értékeket, és úgy tűnik, jól tettem.) Úgyhogy az most sem kizárt, hogy a jövő hét végére kinéző lehűlés után nagyobbak lesznek a visszahullámzások, mint ahogy most mutatja a fáklya.
#412300
Joe, Zivi: én is amondó vagyok, hogy a 2 napos indián nyár bepróbálkozás után (csütörtök, péntek), ismét kiújul, sőt még jobban kiteljesedik a brit félblocking, majd már-már teljes blocking, ezzel több hullámban mérsékelten nedves, hűvös óceáni levegő áramlik északnyugat felől a Kárpát-medencébe, azaz véleményem szerint folytatódik ugyan a hullámvasút, azonban az amplitúdók hullámhegyei a továbbiakban az eddigi 10-11 fok helyett jobb esetben is csak alig léphetik túl a +5 fokos értéket 850 hePA szinten - hosszabb középtávon, illetve az űrtáv felé közeledvén inkább az évszakhoz képest jobb esetben pár, rosszabb esetben több fokkal hűvösebb időnek áll a zászló, ehhez szerintem alig férhet kétség hideg A hegyekben (Alpok, Kárpátok) ez azt jelentheti, hogy 1200-1300 méter felett (átmenetileg?) kimaradHAT az ősz, és nyomban a havas elő, vagy kora tél üthet be havazas 
#412297
Az ECM-nél abszolút nincs elszállva a főfutás: Link
#412293
ECM stabilan tartja a masszív blockingot, így a jövő hétvégére esedékes hidegelöntést október 2-3. körül máris követné az újabb.

A GEM gyakorlatilag ugyanazt adta tegnap este is, mint az ECM és ez mostanra sem változott.

Ezek alapján a GFS "nem tudom mit szívott" kategória, persze az operatív hegyet mászik a fáklyán, ahogy azt sejtettem, még mielőtt megnyitottam. Link

Ezek után talán mondanom sem kell, hogy az EUMET szépen tartja magát a tartósabb késő nyárias etaphoz, de most azért biztos, ami biztos, szépen lementettem a prognózisukat.

beillesztett kép



Majd szóljatok rám, hogy verifikáljuk.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-07 20:43:53

Dorog - (137m tszf)

4.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130177

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.