2024. november 05., kedd

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#408722
Természetesen jogos, köszi a kiegészítést. 
#408721
Már július elején meg voltak a jelei a  nyári fordulatnak, ahogy azt többször meg is említettem. Persze elég nehezen indult be, de végül csodálatos bő 1 hónap nyár kerekedett az egészből. Meglepően intenzívvé vált a hőség, ami szerintem bőven az élhető tartományon belül maradt az eddigi szezonokhoz képest, pláne hogy a nagyobb városokat leszámítva a Tmin sok helyen frissítő volt a nappali kánikula mellett. Elég szépen benne voltunk a délről ránk húzódó magasnyomású övben, amibe időről időre azért  gyenge hidegfrontok berongyoltak, de közeledve hozzánk vagy felettünk haladva mindig szépen felszámolódtak.

Jól emlékszem én is arra, hogy hányan és kik latolgatták azt, hogy ez a hőhullám mennyire gyenge lesz... és végül abban igazuk is lett, hogy nem tetőztek a hőmérsékletek 40 fok környékén, de a hosszúságát tekintve végül nem mondanám az egészet piskótának.

Az időjárás elég szép fordulatokat produkál... a nagyon melegből tud egy csapásra nagyon hideg lenni és fordítva is, mi sem szebb példa az enyhe tél utáni zord márciusra és az utána majdnem átmenet nélkül érkező nyárias április-május elejére. Páran dörzsölték a tenyerüket, hogy a hideg márciusból kiindulva lesznek szép télies időszakok május elejéig, de végül nyoma sem volt ezeknek a hideglöttyöknek.

A modellek alapján persze lehet latolgatni,, de 200 órán felül néha úgy meg tud változni a helyzet rövid idő alatt, hogy mindenki csak pislog. Ha csak a GFS-ből kellene kiindulnom, akkor azt mondanám, hogy érdemi változás a makrohelyzetben nem lesz azon kívül, hogy  erősödő sarki hidegmaggal számol... és hiába lesznek intenzívebbek a ciklonok, de a déli magasnyomású öv még egy bizonyos ideig fennmaradhat. Csak a jó isten tudja, hogy a hideg mennyire tud betörni és arra is megvan a lehetőség, hogy az erősődő ÉNY ciklonaktivitás szeptember elejére egy nyugat-európai teknőt eredményez majd, aminek az előoldalán visszatérnek majd a 30+ fokok. Persze nyilván nem ilyen tartósan, mint ahogy eddig. A friss fáklyát megnézve a főfutás a szórás alján kullog a 25-i hidegfront tekintetében is, majd szépen visszamelegszik... de már az átlag is alig-alig akarja elhagyni a 15 fokos izoterma szintet augusztus végéig... pedig 2-3 napja még úgy nézett ki, hogy most aztán egy erős hidegfrontot kapunk majd a nyakunkba.

Majd meglátjuk... én azt is bírnám, ha ez az idő novemberig kitartana, de ilyen nyilván nem lesz vidám
#408720
Hogy még egyértelmübb legyen, berajzoltam a GFS op 500 hPa-os elörejelzésen a 2 említett izohipsza értéket, csak közben már frissült Nyuli ábrája a következö GFS futásra, igy nem összahasonlitható... nevet
Link
#408716
Köfi, ez így már teljesen világos nevet Egyébként a jövő hét végén esedékes lehűlés, ahogy időben a megbízhatóbb előrejelzési tartományhoz közelebb ér, ismét csak egy max. 2 napos epizóddá kezd (egyelőre) eltörpülni, hiszen augusztus utolsó hetében a melegebb izotermák délkelet felől ismét teret hódíthatnak (de ez már inkább űrtáv, borulhat az egész). A nyári finálé tehát alkalmasint még odébb lehet, ráadásul a friss ECM hosszútávú T-anomáliatérképei szeptember első felére kitolódó, pozitív T-anomáliát helyeznek kilátásba, továbbra is.  
#408714
Jól tudod. Az 500 hektopascalos nyomásszint magasságát jelzik előre geopotenciális méterben (gpm). Az egyes vonalak a tagok áltatal előrejelzett azonos geopotenciális magasságú pontokat összekötő vonalak (izohipszák)

NAgyon leegyszerüsítve: ahol a terület felett nagyobb érték van, ott gerinc, ahol kisebb, ott teknő várható.
#408712
Sejthettem volna nem az Oktogon és környékére kell gondolni, de ahol én lakom (közismert lakótelep egy teleregény kapcsán) ami elvileg egy szélcsatornában fekszik, és arra merőlegesen vannak építve a többnyire 10 emeletes panelek (máskülönben fújna a szél az utcákban nyelvnyujtas) .

Szóval a panelek nyáron jó felmelegszenek nappal már nem tudok 27-28 foknál hűvösebbet csinálni az árnyékolással sem (éjjel a szellőztetéssel most már becsúszunk 25 fok alá, de pár hete ez lehetetlen volt), szóval az augusztus végéig kitolódó 30+ fokok miatt nehezen fog lehűlni a panel így benne a lakások zavarban
#408711
Itt már eléggé ingoványos talajon állok, de lehet, hogy nem lövök bakot, ha azt gondolom, hogy a spagetti egyes vonalai az egyes GFS-tagokat tükrözik, ha jól tudom, van kb. 20 tag, de ezt már tényleg jobb lenne inkább met4evertől, Nyulitól vagy akár Dericktől megkérdezni, mert ezen a területen tényleg nem vagyok valami jártas.  
#408709
Törölt tartalom
#408708
Én ezt speciel úgy értelmezem, hogy minél jobban összetartanak az egyes ´spagetti-giliszták´ (szakember kollégáktól előre elnézést kérek!), annál nagyobb az előrejelzett állapot beválásának esélye, ellenben minél inkább szétfutnak, annál nagyobb a bizonytalanság. Én elég ritkán nézem ezeket a spagettiket, mert ez már szerintem inkább profi meteorológusoknak szóló információkat tartalmaz, én beérem a modellek operatív, ENS, T, szél, csapadék, illetve zivataros helyzetek esetén CAPE-viszonyokat tükröző térképeket böngészni, úgy is elég sok időt töltök ezzel, de hát hiába, idestova 40 éve figyelem rendszeresen az időjárást, ettől a szokásomtól már aligha szabadulok meg - és nem is akarok  laza
#408707
Törölt tartalom
#408706
Ejnye, na - persze, hogy nem a Deák térre, vagy az Oktogonra gondoltam - ott aligha jön szerintem augusztus végéig össze egy, akár a 10 fokot közelítő T minimum. Viszont egy izmos HF mögött, a nyugalomba jutott hűvös levegőben, az immár csaknem 11 óráig tartó éjszaka során, illetve hajnalban ezt augusztus végén egyáltalán nem zárnám ki, sőt kacsint
#408705
Annál azért kisebb szórást mondanék, mert itt két értékhez (552 és  576 gpd) tartozó izopihszák láthatóak, amelyek kissé nehezen különíthetöek el a térképen. Az északabbi az 552, a déliebbi az 576 gpd természetesen.  A kérdéses idöpontra egész jól kirajzolódik Közép-Európa fölé egy magassági teknö.
#408702
De csak a nagyon-nagyon alapvető trend... esetleg... A részletek - amin végülis minden áll vagy bukik - úgy jó 3000-4000 km-t szórnak. De sebaj:

beillesztett kép

#408700
Sok a DE még mindig ...vidám

10 fok körüli minimumok, hol?  Max a "pusztaságban"   távol   a lakott településektől, főleg a nagyvárosoktól.

Egyre inkább olybá tűnik   mintha  valami irányítás alatt lenne az időjárás, ami persze teljességgel lehetetlen. Vagy inkább azt mondanám a makacs meleg tartja magát amit nem könnyű kirobbantani innen, ahogy télen a ködös hideget.  Ez az "átka"  a medence fekvésnek

Egyébként ilyen van, hogy ÉVF  vagy csak itt a meto fórumon használjuk?
#408698
Persze, persze. De elég következetesen mutatja az összes modell a meridiába fordulást immár több futásban. Ilyen időtávban a modellösszkép (több futás, több modell) már komolyan veendő. A részletek természetesen még változhatnak, de az alap-tendenciában nem hiszem, hogy változás lesz.
#408696
Egyetértés van a modellek között, hogy jövő hétvégére alapvetően megváltozik Európa időjárása. Meridionálisra vált egy időre az áramlási kép. 192 óránál nagyon hasonló képet nyújt GFS és ECM:
Link Link

GFS a továbbiakban az azori beorrosodását, "orros" hidegfrontot, utána gyorsan visszaálló északi zónát ad.
Link Link

ECM az előző futásában nagyon eltért ettől a képtől. Ő dél felé megnyúló, leszakadó teknőt, egészen délre, szinte a Mediterráneumba került ciklontevékenységet adott beorrosodás nélkül. Mostanra viszont ez a modell is beállt GFS mögé:
Link Link

Elég valószínűnek tűnik most egy gyors atlanti (évszakváltó?) hf  szombat-vasárnap táján. Aztán nem kizárt, hogy valamennyit "tolnak" rajta a modellek a következő futásokban. Meglátjuk.

[fölösleges sortörések sokadszorra is eltávolítva. ne üss enter-t minden sor után légy szíves, a linkek pedig egymás mellett is elférnek! - coontac]

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-05 14:41:24

Budapest III. - Flórián tér

10.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130177

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.