2024. november 02., szombat

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#405985
Az még tényleg űrtáv.  laza Viszont középtávon a friss gfs szerint az eddigieknél nagyobb szetephez juthat felettünk az Ac, de zivatarokra ezzel együtt lehet számítani. 
#405983
Én mióta metneten vagyok (2005) és ha az emlékezetem nem csal, nyáron nem emlékszem ehhez hasonló és ilyen tartósan megmaradó makroszinoptikus helyzetre. Szerintem erre az egészre a "fura" szó a legalkalmasabb. Érdekes, hogy mindig tud valami újat mutatni az időjárás....
#405981
Lehet, hogy ősszel lesznek az igazi előoldalak idén, mert akkorra jön majd be a retrográd áramlási kép, előoldalak, vagy csak simán zonalitás, ami szintén magában hordozhat átmenrti melegedéseket.. tavasszal is sejthető volt, hogy ennek a hosszú és korai jó időnek még a nyár issza meg a levét...
Persze még van bő 2 hónap amíg igazán jó idő lehet, viszont a zivatar szezonból kb 1 hónap maradt ( Kisalföld), úgyhogy remélem még lesz valami jóféle hullámzó front vagy sekély ciklon a nyáron, mert az idei felhozatal nagyon gyatra.. ( kivéve az áprilisi böszméket)
#405980
Azért szépen tartják magukat (ill. kiújulnak) az észak és nyugat-európai anticiklonok. Ezzel példátlanul hosszúra nyúlik az északias áramlás a kontinens centrumában. Komolyan, nem is tudom, mikor volt ennyire hosszú déli, délnyugati nagytérségi légmozgás nélküli időszak. Furcsa.
GFS most éppen a nyugati AC előoldalán legördülő aktívabb ciklont, hozzánk jeges-tengeri hideglöttyöt álmodott űrtávban. És ha ezt nem is kell komolyan venni, azért jól mutatja a légkörzés mostani, különös "stílusát"
#405979
Egyetértek. Talán a napfoltminimumra gyanakodhatunk, mint előidézőre. Persze lehet, hogy ez hülyeség. Mindenesetre emlékszem, hogy az előző minimum környékén (2009), mikor először olvasgattam a Metnet-et, többen írogatták, hogy hónapok óta nincs már zonális kép.
Meg a Maunder-minimum és a kis jégkorszaki zord telek szintén beleillenének a képbe.
#405978
Az átlagosnál döglöttebb a nyugat-keleti áramlási rendszer, nem egyik percről a másikra fog beröffenni. nevet
#405977
Én nagy összegben mernék rá fogadni, hogy lesz változás. Lehet még nyár végéig is, de ahogy közeledünk a tél felé, úgy kíváncsi vagyok mennyire bírja ki ez a helyzet a hidegmagok erősödését és a nyomási kép nyáriról téli félévre való váltását. Persze lehet csak annyi történik majd, hogy ez az AC dominancia máshol lesz a későbbiekben és nem északon-északkeleten. Legkevésbé sem szeretném, ha rajtunk lenne egy antiicklon 2 hónapon keresztül télen.
#405976
Ez az ac dominancia tél végtől tart és nem vagyok benne biztos, hogy a nyár elmúltával megszűnne, nagyobb folyamat ez most ahhoz. nevet
#405975
Amúgy összességében nincs olyan rossz idő egy ideje... főleg ha elkerülnek minket a hidegörvények meg jelentős frontok. Elképesztő ez az AC dominancia a skandináv térsében, bár még mindig jobb, mintha télen lenne ugyanez.
Az anticiklon továbbra sem akar felszámolódni belátható távban, azonban az ÉNY térséget kitöltő hűvös levegő sem tud érdemben ideérni, szóval hamisítatlan nyár várható a továbbiakban, mindenfajta megterhelő kánikula nélkül. Nagyon ideális időjárás, zivatarok is előfordulhatnak és talán nem lesznek annyira elcseszettek, mert most már értelmes hőmérsékleti viszonyok között alakulhatnak, nem úgy mint eddig.
#405973
Valóban, a Skandinávok sültek az AC alatt, itt általában bárikus jelleg uralkodott, északi légáramlások. Az azori AC kint rekedése az óceánon is ludas , illetve a kelet-európai ciklonális tevékenység, ami előoldalán becsavarta a meleget kelet, délkelet felől Észak-Európába, lásd a Jeges-tenger partvidékén mért 32-33 fok körüli T-ket. Hozzánk meg a lefűződő hidegcseppek/örvények szépen hozták a formájukat a bárikus mocsárba. De ami szerencse volt, hogy a hátoldalon is meleget kaptunk, szóval ennek köszönhető, hogy ámbár északi áramlás állt fenn, de mivel ott meleg levegő tartózkodott, így mérsékelten meleg érkezett hozzánk. Leszámítva 1-1 időszakot, például a legdurvább július 1-jén történt jeges-tengeri hidegbetörést.  
A jövőképet illetően egyelőre egész pofás kánikula néz ki, igaz zápor, zivatar bármikor lehet bárhol, de a 30 fokok borítékolhatók a legtöbb helyen mint írtam. Ez a belátható időn belüli következő 1 hét. Utána már szór a fáklya is szépen, ami azt jelenti, hogy benne van még a pakliban egy tartósan kánikulai időszak is.
#405971
Plusz az előtérben a békéscsabai női röplabda csapat a fürdőzés után nézi a fogyatkozást laza
#405970
Igen, a nyár folyamán egyetlen egy tartósabb AC nem tudott kialakulni felettünk, mind messze északra csúszott fel egészen fura módon.. Most a gfs-en közép és hosszabb távon látszik valami változás, és jelenleg ez mutatja a legnyáriasabb képet is, de a többi modell eltér ettől főleg hosszabb távon. Jó lenne egy naposabb hétvége most, de a hegyekben még nagyobb eséllyel lehetnek zivatarok. 
#405969
Én már megalkottam fejben a tökéletes kompozíciót: holdfogyatkozás pont a hold előtt áthúzó villámmal és repülővel, mindez a Balatonban tükröződve. Aztán ha nem jön össze, marad a fotósopp. laza
#405968
Na, ja, fűt a Balcsi.
#405967
A lényeg, hogy a Mátrát kerülje el, mi most indulunk a nyaralóba, úgyhogy esőmentes nyaralást szeretnék az utolsó szabad hétvégémre, de nem leszünk ilyen mázlisták úgysem nevet 
A szerencsés helyeken ahol nem alakul ki, ott azért tényleg nem kizárt a 33-35 fok, de 35 felé nem hiszem, hogy behúzzuk. Egyébként ezek a 30-32 fok körüli maxik lehetnek országos átlagban a csúcsok a napokban.  Mérsékelt kánikula, a zivataros időszakokban döglesztő fülledtséggel. Idén még 1 hetes száraz, zivataroktól, záporoktól mentes periódus ki sem tudott alakulni országos átlagban. De Kecskemét volt azon jó helyek egyike, mikor zsinórban napokig volt 30 fokos T max, eső nélkül,de ez idő tájt is előfordultak helyi záporok, zivatarok máshol.   


Itt a minimum 18.2 fok lett, trópusi éjszaka még sehol egyelőre, a maxi volt tegnap 29.7 fok. Ma talán izmosabb nap lehet itt Kecskeméten majd.
#405966
Ellenben az OMSZ-állomással, ami viszont 22,4 fokos (!) minimumot produkált ma éjjel... kacsint
#405965
Tegnap otthon voltam. Akkor sehol sincs semmi mert pihenek. vidám
#405964
Semmi sem kizárt laza

Zivi, akkor remélem összehozol még ide valamit és javítod a tegnapi teljesítményedet vidám

Amúgy a GFS-nek ez a Pest környéki kreált harmatpont-depressziója egyre gázabb...
#405963
Ő már eleve ott van, most ott dolgozik.

Holnap még Pesten leszek. kacsint
#405956
Időben szólok, hogy pénteken és szombaton a Balatonon leszek, úgyhogy szép napos strandidőre senki ne számítson. laza

Egyébként már a GFS is kezd visszavenni a nagy melegből, a záporos-zivataros idő miatt végül lehet, hogy "csak" 32-34 fok körül lesz a hőség teteje, igaz jó nagy fülledtséggel.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-02 09:10:10

Kõszeg

10.1 °C

04502

RH: 85 | P: 1026.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

129885

Hírek, események

Téli időszámítás - Október 27-én óraátállítás

MetNet | 2024-10-25 20:24

pic
Továbbra sincs döntés az óraátállás eltörléséről, így tehát október 27-én hajnali három órakor időmérő eszközeinket egy órával vissza kell állítanunk.