2024. november 05., kedd

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#405070
Szuper idő, a harminc fokot is ostromolni kell! Sajnos felénk kevés csapadék volt az utóbbi két hétben, így egy kicsit szomorú azt látni, hogy míg a szem ellát nincs is erre esély. Rendesen tetszik, hogy lassan jön a tél  laza és dögvész hőség még nem volt. Csak így tovább! 
#405067
Ez minden tévhit, vakhit, fanatizmus egyik legfontosabb tartóoszlopa. Kiragadunk egy, vagy egynéhány, viszonylag könnyen érthető gondolatot, és ezzel mázoljuk át az egyébként rendszerint rém bonyolult valóságot. Innen ered az : "ez ilyen egyszerű!" felkiáltás, amitől a hátamon futkároz a hideg.
Igazi képzett ember, szakember persze látja a részleteket is, és sokkal-sokkal óvatosabb, skrupulózusabb. Sajnos azonban, az ember természettől fogva hajlamos öntelt tudatlannak, "hályogkovácsnak" lenni.
Csak ajánlani lehet, hogy mindenki legyen szerény, körültekintő, és ne menjen bele ebbe az utcába semmi téren se.
Közben a modellekből szépen elpárolgott a keleti gerincesedés komolyabb esélye. GFS ugyan mutat a jövő hét legvégére, rákövetkező hét elejére egy átmeneti előoldali melegedést (ECM és GEM még ezt se nagyon), de ez aligha az, amit Anarki barátunk vár. laza
#405066
Pláne úgy nem lehet mondani előre hónapokra, hogy minden más (sokkal fontosabb) tényezőt félreteszünk. Vagy Csengeri mester, aki az ezersokszáz paraméterből megtart egyet és az alapján hiszi, hogy meg lehet oldani mindent.
Rossz emberi természet az, amikor valami annyira összetett és bonyolult, hogy keresünk rá valami buta egyszerű dolgot, amit még meg tudunk fogni, és azt alkalmazzuk. Komoly tudásról vall az, aki belátja, hogy igazából nem érti és nem lát rá a dolgokra igazán. "Vannak hülyék, akik már annyira hülyék, hogy nincs elég intelligenciájuk, hogy felfogják azt, hogy mennyire hülyék." Link
#405064
Kösz a kiegészítést. nevet
Egyébként a hőmérsékletre, mint tényezőre, én is gondoltam. A napközbeni minimum napos, meleg időben a legkifejezettebb. De borult, ködös idő esetén is megfigyelhető valamennyire a napi légnyomás-ingadozás. Sőt megfigyelésem szerint a légköri képződmények generálta nyomásváltozásra is "ráül" bizonyos mértékig.
#405063
"A légkörben ugyanígy megvan az árapály jelenség. Stabil időjárású, csendes, anticiklonális napokon nagyon jól megfigyelhető a légnyomás
napi  járása hajnali és délutáni minimummal, délelőtti és késő esti  és
maximummal. Ez fázisban pont egyezik a tengerjárással (1-2 hepás az
ingadozás)."

Ez azért így nem pontos. Egyrészt a kettős nyomási szélsőérték két hullám összetételéből adódik, amiből az egyiket - és nálunk a jelentősebbet - a nappali felmelegedés (alacsonyabb légnyomás) és az éjszakai lehűlés (magasabb légnyomás) idézi elő, azaz ez egy 1 napos periódusidejű hullám. A másik, fél napos periódusidejű valóban lehet gravitációs eredetű, de nem önmagában a Hold, sokkal inkább a Nap-Hold rendszer hatására jön létre. A Hold keringésének periódusideje ugyanis 24 óra 50 perc, azaz a delelés és "antidelelés" (dagály) ideje minden nap elcsúszik kicsit, míg a nyomási szélsőértékek gyakorlatilag állandóak. Ezt viszont befolyásolja a Nap, mert amikor merőlegesen áll a Holdhoz képest, akkor szinte kioltja az árapályt (vakár), amikor viszont egy irányban állnak, akkor felerősíti. Ebből viszont annak kellene következnie, hogy a hajnali minimum és a délelőtti maximum a kioltás idején nagyon gyenge, illetve gyengébb az esti maximum és a délutáni minimum is (ennek utána kéne járni).
Ami miatt valószínűbb a gravitációs hatás, az a trópusi területek nyomási menete, amelyben mindkét minimum és maximum közel azonos erősségű (egyrészt ott a zenit/nadír közeli Hold erősebb árapályt idéz elő, másrészt viszont csekély a hőmérséklet napi ingása).
Link

Az viszont biztos, hogy a napi kétszeri 1-2 hPa-os nyomáserősítésnek és -gyengítésnek nincs érdemi hatása a ciklonokra, mert amit egyszer hozzáad, azt kb. 6 óra múlva el is veszi. Hónapokra előre pedig pláne nem lehet ebből mondani semmit.
#405059
Tiszta sor.  De azt tegyük hozzá, hogy a Hold elhanyagolható gravitációja azért több méteres napi tengerszint-ingadozást okoz bizonyos helyeken (de még a viszonylag zárt Adrián is fél méter körüli saját megfigyelés szerint)
A légkörben ugyanígy megvan az árapály jelenség. Stabil időjárású, csendes, anticiklonális napokon nagyon jól megfigyelhető a légnyomás napi  járása hajnali és délutáni minimummal, délelőtti és késő esti  és maximummal. Ez fázisban pont egyezik a tengerjárással (1-2 hepás az ingadozás)
Tehát az ötlet, miszerint a Hold gravitációja hathat a légkör működésére, elvileg nem blődség. Más kérdés, hogy ez hogy jelentkezik a légköri képződmények, a makrocirkuláció terén. A modellek megalkotói ezzel a hatással nem számolnak, és nyilván ők jól értenek hozzá.
#405051
Bolygó Doktor Csengeri Úr felvette a kesztyűt:
Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-05 14:54:20

Medgyesegyháza - salla utca 3

10.7 °C

RH: 55 | P: 1032.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130177

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.