2024. november 16., szombat

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#399741
Szóval  Bakonyvár is ezt csinálja mindig,  most már értem,  köszi hozza felnyitottad a szemem,  egy pszichológus veszett meg benned.  Amúgy ez szerintem nem való ide, max privátba.
#399740
Na, de legalább 1 év késéssel megérted, mi volt a bajom (pár másik peches taggal együtt) pl. nekem tavaly ilyenkor.
Akkor bezzeg jöttek a viccesnek hitt kifigurázások, túlzások :/

A karma néha azért dolgozik rendesen.
#399696
Egyébként tegnapi esőből összesen 24 mm jött le erre, hajnalban volt kisebb pára/köd is. 

[kapcsolódó szál törölve. - coontac]
#399687
Deja vu-m van... tavaly ugyanígy megvolt a kb. 1-2 hozzászólás/nap Pilisszentkeresztről, mindegy, hogy a saját aszályod vagy más szárazsága miatt, de jöttek folyamatosan ezek a hozzászólások. Akkor is ment a figyelmeztetés, most is megy, kérlek, fejezd be az állandó siránkozást, kezded túllépni a határt. Nem a tényközléssel van a baj, hanem a mennyiségével és az állandó jellegével. Köszi a megértést!
#399686
Számomra felfoghatatlan, hogy tud egy ember ekkora mértékű pesszimizmussal együtt élni. Esett nálatok most kiadósabb eső, erre tegnap már azért szomorkodtál, mert máshol még mindig kevés volt. Én biztosan nem tudnék úgy élni, hogy mindig mindenben a legrosszabbat lássam meg, sőt már-már szándékosan keressem is azt.
#399685
Pontosanszomoru Alföld közepén augusztusi állapotok vannak. Anyukamek a locsolas ellenére feladták a kert nagy részét. Ilyen az elmúlt 35 éve nem volt mióta ott gazdálkodnak. 
#399681
Nem tudtam, de azóta utánanéztem és a legkevesebb eddig Tolnában és Szolnokban esett, de gondolom ott sem egységesen.Másrészt attól, hogy itt hire hamva sincs az nem jelenti, hogy másutt kell, hogy legyen. De azért akadnak helyek.
#399676
"Nem tudom hol vannak szárazságsújtotta helyek"

Honnan is tudhatnád. Ha nálad nincs szárazság akkor vélhetően máshol sem nagyon lehet. Felém a környéken akikkel találkoztam mezőgazdaságból élőkkel azt mondják páran, hogy feladták az öntözést is, éjjel-nappal csinálnák sem lenne elég a területek nagysága miatt.
Nálam május elejére úgy nézett ki az udvar mint júliusban szokott, két hónap alatt 15 mm nagyjából nem aranyat ér, hanem semmit, szóval a szokásos provokatív, szűk látókörű stílusod még jobban nem gyere be.
#399666
Áprilisba a vidékünket is elkerülték a nagyobb esők egy nap kivételével, de most májusban Pápán 55, Cseszneken 80 mm körül járok ( a metnet térkép a tegnapi adagot nem mutatja és mivel Csesznek fönt sincs még a térképen így a Bakony északi része fura mód a legszárazabb résznek tűnik az országban). Itt nem felhőszakadás dobta meg ennyire a szummát, inkább sok kisebb zápor és csendes esőzések vitték a prímet. A methu 30 napos térképe már sok csapadékot mutat Csesznek vidékére, nem tudom Tésen kívül még milyen adatot tartalmaz, talán Bakonybél, Zirc ?
Nem tudom, hogy a Tiszántúlról a májusi térképünk miért tartalmaz egy 0 mm-es adatot, röhejesen hat, miért nem lehet kiszűrni ? Ugyanakkor a methu harmincnapos hiánytérképén már fogynak a hiányos helyek a tegnapi komoly mennyiségek még nem kerültek fel. Ami valószínű, hogy a szolnoki és paksi hiány nem mérséklődött tegnap sem, máshol meg nem is olyan nagy hiányok, sőt komoly többletek is vannak.
Felénk tart a tendencia az évszázad kezdete óta: talán 2-3 év kivételével elég csapadékos évek voltak és az idei év is átlag fölötti eddig, hála a február-márciusnak.
#399662
Na jó, de az áprilisi fű mindig rikító zöld. Szoktam is mondani, hogy az áprilisi "új fűnél" szebb nincsen. Lehet akármilyen száraz a hónap ( az utóbbi sok évben szinte csak erre van példa ), mégis rikítóan zöldell, aminek az oka egyszerű : a téli tundrás táj után ahogy megjön a meleg, szépen kihajt, és többnyire még kellemes a T. , nincsenek tartósan 30 fokok, mint nyáron szokott lenni, a napállás még nem a legmagasabb, az UV - sugárzás is még csak kezdi átlépni az erős fokozatot.

UI : pár hete beindult a buli, már megjelent a nagyon erős, 7-es körüli UV. 

Tavaly június közepe táján 9-es volt. Jól le is sültem Balatonlellén. nevet
#399661
Elképzelhető, hogy mérési hibák is akadnak. Foltokban lehetnek még olyan helyek a határhoz közel eső területeken ahol nem érte el az átlagot a havi csapadékmennyiség, illetve foltokban akadnak kiugróan magas összegek nyilván a felhőszakadásokhoz kötött városokban, vidékeken.

Abban amit írsz egyetértek,  jók a hasonlatok én is erről írtam korábban, hogy bár száraz a föld, por van de volt elég tartalék a talajban, a téli kiugróan nagy mennyiségű esőzések, havazások folytán, sokáig úszott minden, sártenger volt. Áprilisban gyönyörűen zöldellt a rét, az erdő a minimális csapadékösszegek ellenére is, árnyékos részeken még nedves is volt a talaj a csapadékmentes időszakban is egy darabig. Ahol locsolni kell ott locsol az ember, ha termel akkor elkerülhetetlen védekezni a kiszáradás ellen, hiszen állandóan úgy sem eshet. Volt olyan mikor bedöglött a nyaralóban az öntözőrendszerem, és nem kapott vizet a paradicsom a 2015-ös nyári forróságban, és abban a 2-3 hétben még nem voltam lent  talán egy alkalommal volt nagyobb zápor arra. Még is olyan húsos, finom paradicsomaim lettek, pont az érési időben történt ez szerencsére, másképp tényleg nem lett volna lehet nevet. Ami elszáradt az a borsó volt meg a zöldbab. A répa, hagyma, retek, zöldség az bírta.  Mondjuk sokat kibír a növényzet, a fű meg az nem tud védekezni, a hőtől elszárad, de gyorsan cserélődik ha kap vizet, szóval ez nem egy tartós károsodás.

Erre én is azt tudom mondani amit Te, hogy nem kell így számolgatni és aggódni. A fák többsége is elbírja a szárazabb időszakokat, több szárazságtűrő fa fajta van a városokban, a talajban sem válogatnak.
A 2015-ös nyár az szerintem kifejezetten forró volt, tartós hőhullámokkal. Azóta olyan tartósan forró nyár nem volt, bár tavaly is akadt augusztus elején több olyan nap mikor befigyelt 40 fok környékére, de szerintem a 2015-öt em igazán veri másik év, max a 2012 ami szintén rekord közeli meleget hozott 2007 után az elmúlt évtizedből.

Itt télen volt rendkívül csapadékos idő, számtalanszor vizes hó, eső, havas eső hullott, kiugróan nagy mennyiségekben. Márciusban folytatódott a tendencia. Április pedig itt nem hozott érdemi csapadékot, egy-két éjjeli zivatart kaptunk csak. Azóta pedig maradt ez a folyamat, záporok enyhítették a csapadékhiányt, ami továbbra sem volt itt sem vészes és aggodalomra hajazó.
#399650
Nem tudom hol vannak szárazságsújtotta helyek, mert már a szegedi állomás is bemért reggelre 38 mm-t, és ha vannak is helyek, ahol nem esett le a havi átlag, attól még nem hiszem, hogy nagy lenne a baj. Sokan azt hiszik, hogy a növények mm-re kiszámolják a havi meg évi éghajlati átlagokat, és ha attól eltérés van akkor szenvednek meg elpusztulnak stb. Külön érdekesek a csapadékhiány térképek. Ha ott mínuszt látnak, akkor nagy a baj, kellene az eső, mert a növények nem kapták meg az átlagot. Ez olyan, mintha az embereknek is megállapítanák, hogy grammra mennyit ehetnek, és ha kevesebbet vagy többet fogyasztanánk, akkor nagy a baj, megbetegszünk és meghalunk. Pedig átlagos súlyú ember is meghalhat fiatalon, rémkövér meg sovány élhet 80 évet is. Nem csak az eső vagy kaja függvénye az élet a növények meg az ember esetében sem.
Tegnap reggel 7-8 körül iszonyat felhőszakadásban autóztam Csesznek és Gic közt. Gictől Pápáig alig esett, majd később egész délelőtt esett a térségben. Délutánig Cseszneken 22, Pápán 16,7 mm hullott. A győri, kisbéri,pápai,tési automaták 7-9 közt szinte semmit sem mértek. Lehet, hogy egyiket sem érintette a heves zivatar (később 9 után Kisbért eltalálta egy huszassal) de a térképre ez a 100 de lehet hogy 200 km2-t érintő zuhé nem került fel, mert innen nem mennek be adatok. Pedig a csesznekinél biztosan nagyobb adag is lejött, hisz csak úgy láttam kilométereken keresztül, hogy maximumon ment az ablaktörlő. Ha ilyen időszak van, akkor a térképeken lévő nagy száraz foltok nem biztos, hogy fedik a valóságot, mérési hiba is lehet a dologban az automatáknál. A radarokkal is baj lehet persze, mint sokszor írtuk. Most pl ömlő esőt mutat Szeged térségében és csak a szegedi reptér mutat a környéken 0,5 mm-t eddig.
#399641
Jövő hétvégén már el is indulhat a zivatarozás, az OMSZ szerint. 
#399640
Így igaz, és a kifejezetten tartós, keleties légmozgás sem szokványos ennyire. Mindez április közepe óta tart szinte, ritkán 1-1 napra tért ki a szélirány a megszokott keleties áramlásból. Összességében a júniusi makrohelyzet is ennek jegyében telhet el amit felvázoltál. Legalábbis én is ezt tartom most valószínűnek, a forró nyarat várok pedig még várhatnak. Mi július végére tervezzük a nyaralást, addig meg még biztos, hogy változik a móka, ám rövid távon én is amellett voksolok ami mellett Te. 35 fok fölé szerintem nem nagyon nézünk be júniusban ha marad ez a cirkuláció.

Nekem csak annyiból tetszik, hogy nincs túlzott meleg, a 25-30 az még ideális, és éjjel is kellemes az idő. Vészes szárazság, aszály sem áll fent, mert az ország jelentős része kapott valamennyi esőt az elmúlt napokban, mérsékelve azt. A folytatásban sem lesz tartós, hetekre beütő eső mentes időszak, a záporok, zivatarok nem maradnak el hosszú távon, olykor nagy területet érintve. Ettől függetlenül vannak az országban kritikus helyek ahol száraz a föld, de nem beszélhetünk egyelőre országos szárazságról immár.

#399621
Az biztos, hogy az Észak-atlanti-óceán, majd a Skandináv-félsziget és a csatolt észak-orosz területek felett makacsul grasszáló ill. újra keletkező anticiklonok elég feltűnő, nem megszokott makroszinoptikai jelenséget valósítanak meg. Már több, mint egy hónapja megy ez a verkli, és nagyon valószínűnek tűnik, hogy ez lesz a kora nyárnak is a cirkulációs jellegzetessége az idén.
Az AC övtől délre, a közepes és alacsonyabb szélességeken pedig sekély alacsony nyomású mező tanyázik. Szóval, ez nem tartós szárazságot sugalló kép, annyi szent. És tartós nagy meleget sem, hál' Istennek.
Űrtávlatban már sok GFS futás adta a böszme északi AC nyugatabbra, Izland és a Brit-szigetek térségébe helyeződését. A NAO index is erre utal:

Link

Kis szerencsével még egy frissebb fajta nyárelőt is kifoghatunk.
#399619
Nem CFS,hanem GFS alapján. Napok óta az olvasható le a GFS fáklyákról.
#399618
Most nézem, hogy az ECMWF is mutatta. Sőt, még 1000-1500 közé hajítja reggelre
. Délkelet mindig sz.... izé... nem fognak unatkozni laza

beillesztett kép

#399615
Nem július 2-től?


Vogel! Bizony, a GFS mutogatta is szépen

beillesztett kép

#399614
Le a strandidővel! A GFS alapján június 2-tól ismét csapadékosabb periódus lesz.
#399588
Remélem hogy holnap is lesz zivatarzivatar

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-16 23:08:09

Csesznek

1.7 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130532

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.