2024. november 24., vasárnap
 

 
 

 
Salgótarján 

 

És nálad? Havazik? Villámlik? Már látod a peremfelhőt? Regisztrálj, fotózz, majd TÖLTSD FEL!
 
Kattints a képekre, ha látni szeretnéd a többit is. Vagy inkább a TÉRKÉPES ÁTTEKINTŐRE vagy kiváncsi?

2010.03.31. Hidegfront

Adott napon: 
Keresés:
#71
Én sajnos nem láttam a 06 és a 12 UTC-s képet, csak a 00 UTC-s alapján írtam a dolgokat, és abból próbáltam "extrapolálni", de igazad van, valóban a 06 UTC-s a kulcs.

Ezek szerint az országot DNY felõl megközelítõ, déli hidegfronti szakasz valamikor az éjszakai órákban elmosódott, és a hajnaltól, reggeltõl bekövetkezõ események - vagyis a délelõtti órákban ÉK felé haladó csapadékzóna, mire Jani azt írta, hogy olyan volt, mint egy melegfront - már csak egy légtömegen belüli konvergencia mentén zajlottak (támogatva persze a magassági hideg- és örvényesség-advekció által).
#70
Én nem így látom a dolgokat. A Bracknell analízis a teknõ keleti szélével induló hidegadvekciót egy magassági hidegfronttal jelölte még szerdán..., utólag visszanézve analízisben viszont már konvergenciának, valamint magassági okklúziónak tünteti fel, a lényeg, hogy hidegadvekciót okozott magasabb szinten, ahogy ezt annó a 400/600 retop-on látni lehetett, ettõl alacsonyabban még nem igazán volt felfedezhetõ a modelleken. Ez alacsonyszintû lehülést ténylegesen csak a második hidegfront hozta meg.

Link Link Link Link

Egészen pontosan fogalmazva a 00-ás analízis térképen, a déli hidegfront elõtt közvetlenül ott volt a magassági hidegfront is... és õszintén szólva a délnyugatról északkelet felé haladó heves záporok is egy intenzív örvényességi zónán haladtak.
#68
Köszönöm a hasznos magyarázatot, így már világos! nevet
#67
00 UTC-kor:
Link

Szerintem a reggeli órákban már ennek a hullámzó rendszernek a déli hidegfronti szakasza vonult át. Azonban ez az a különleges helyzet, amikor a hidegfront délnyugat felõl érkezik - azaz egyrészt mögötte is marad a délnyugati áramlás, másrészt pedig a felszín közelében annyira elmosódnak a hidegfrontra jellemzõ tulajdonságok (hõmérsékleti és nedvességi tekintetben), hogy emiatt nehéz felismerni. A magasban persze közben valóban jön a hideg, pont ezért veszélyes ez a fajta hidegfront-átvonulás, hiszen erõsen tud labilizálódni a helyzet, lásd most szerdán.

Aztán valamikor a déli, kora délutáni órákban "meglódult" az egész rendszer, ekkor haladhatott át az északi hidegfronti rész, és ezzel már valóban a klasszikus szélfordulás járhatott (legalábbis az északi országrészben, ahogy írtad is), hiszen ott a teknõnél elég markáns irányváltozás van, legalábbis ezen a képen.

Én így látom.nevet
#66
Gratulálok, ez tényleg szerencsésen összejött akkor! nevet
Viszont lenne egy kérdésem.
"a hidegfront átvonulása után délelõtt"
A talajon semmi sem utalt arra, hogy hidegfront vonult volna át, sokkal inkább melegfrontra hasonlított.
A magasban érkezett a hideg levegõ már akkor is, ha jól emlékszem, de a csak késõbb jött a tipikus hidegfront. Azaz hõmérséklet és harmatpont csökkenés, szélfordulás. Lõrincre konkrétan 11:10 UTC környékén.
Szóval ami reggel csapadékmezõ áthaladt az országon, az mihez köthetõ?
Vagy egyszerûen a hullámzó frontrendszer tévesztett meg?

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 16:10:28

Gyõr - Kisbácsa

8.4 °C

13502

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.