2024. november 15., péntek

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#3909
Az úgy lehetett, hogy aki ezt tapasztalta, azt látta, hogy jobbra kel a Nap, és halad balra. Abban a tudatban, hogy Délen delel, (eszébe nem jutna, hogy éppen É felé áll) jobbra Nyugat van. A baj az, hogy egy hülye butaságot mond (jelen esetben kérdez), és nincs aki kijavítaná, kolléga vagy fõnök vagy akárki.
#3906
Hát Te nem tudtad, hogy a Föld egy óriási, kétoldalú citromfacsaró? Középen van egy nagy, bordás mag, amire rá kell tenni a citromot, mindkét felét persze, a végén meg az északi és a déli féltekét rászorítani a citromra. Namármost, ha hatékonyan akarsz citromot facsarni vele, akkor ellenkezõ irányba kell tekerni a két féltekét, nem? :-))))
#3902
Akkor ott is ügyesek voltak! nevet
Ott meg úgy gondolták a szerkesztõk, hogy a Föld az Egyenlítõtõl D-re levõ része ellentétes irányban forog? Mert más racionális magyarázatot erre sem találok! nevet
Minden a megfigyelõ helyzetétõl függ!
#3899
Ezt jól tudom! nevet Természetesen több szemszögbõl boncolgathatnánk a kérdést.
Az, hogy a szerkesztõk ezt valóban beugratós kérdésnek szánták-e vagy egy szimpla, ártatlan kérdésnek soha nem fog kiderülni. Mindenesetre ezt a kérdést a legtöbb ember úgy dönti el (parasztosan - semmi tudományos hókuszpókusz), hogy öccsém, azt úgy látom, hogy fényesebb (ez megfelel a látszólagos fényesség fogalmának)! Kész! Ezzel el van döntve, hogy a kettõ közül a Nap a fényesebb!
Az már más kérdés, hogy sokszor az embereknek, eszébe sem jut a Nap, mint esetleges alternatíva nevet, illetve, hogy a Nap is csillag! Volt már olyanra példa, hogy "kiselõadást tartottam" és mondtam, hogy a Nap is egy csillag a sok közül! És rengetegszer hallottam vissza a döbbent "Télleeeeg???" kérdést! nevet
Ha meg már bevonjuk a tudományt is (miért ne), akkor aztán lehet vitatkozni éjjel-nappal! Jelen esetben ez a szerkesztõk titka marad, hogy õk, hogy is gondolták, de nem hinném, hogy eszükbe jutott az abszolút fényesség fogalma vagy luminozitás! Ezt az állításomat csupán a mai mûsorok (többek közt ez is) színvonalaira alapozom! Asszem joggal!
No, részemrõl ennyi!
#3893
A Sirius kétszer akkora, mint a Nap, kékesfehér a szine, B-jelû kisérõcsillaga 50 évenként kerüli meg. Utóbbi, a társcsillag fehér törpe, de sûrûsége kilencvenezerszer nagyobb a Napénál.
#3892
Ha jól tudom, akkor még csak nem is a Szíriusz a sztár, luminozitását tekintve, pl. a Betelgeuse, sõt, a szuperóriások többsége, ha jól tudom mind fényesebb a Szíriusznál.
/Innentõl kezdve én pl. arra gondoltam, biztos nem a luminozitásra gondoltak, hisz akkor nincs is ott a jó válasz, hanem a látszólagos fényességére, ami alapján egyértelmûen a Napnak kellett volna lennie a jónak/
(Sze: amúgy mintha nem is elõször lett volna ez a beugratás; vagy csak ismételnek egy régebbi mûsort – amúgy most nem láttam)
#3891
Így van! De ez már tényleg túlzás lenne! Mindenesetre szabad szemmel és kistávcsõvel a környezetünkben lévõ csillagok közül a Sirius a sztár! Ez van! Cseles volt a kérdés én is befürödtem, mint gondolom számos amatõr társam! Gondom mindenki felháborodva vágta volna a távirányítót Balázs fejéheznevet De nem mindegy hogy a "Földrõl nézve", vagy a "Földrõl látható"
#3890
Akkor már belemehetnénk abba is, hogy szabad szemmel látható, vagy pl. teleszkóppal? Tovább fokozható a téma...
#3876
Ismét bebukott egy televíziós kvíz-mûsor!

Néztem A széf címû mûsort és már a játék vége felé, a milliókért feltett kérdések egyike az volt, hogy melyik a Földrõl látható legfényesebb csillag? A Nap vagy a Sirius! A "helyes" válasz a Sirius volt!
Most a kérdésem a következõ: a Nap most nem csillag tegnaptól vagy én eddig nem azt láttam? nevet

A válaszokat elõre is köszönöm! nevetnevet


Üdv: Tamás

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-15 01:23:22

Ercsi

2.5 °C

18000

RH: 83 | P: 1022.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130532

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.