2024. november 19., kedd

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#30929
Igaz, pontosítanom kellett volna, nem a legeslegdélibb csücsökre, hanem Oslo, Stockholm, Helsinki "magasságára" gondoltam. Ott már medence nélkül is felvehetik velünk a versenyt, ami a tartós téli idõszakokat illeti - sõt némileg alacsonyabbak is a téli átlaghõmérsékleteik az itthoniaknál.

Micsoda költõi magasságokba emelkedett közben a fórum. laza És ez jogos is minden évszak rajongói részérõl, megvan mindegyiknek a szépsége, hangulata. Bár nem csodálom, hogy a tikkasztó, száraz hõség déli, délutáni óráiról még senki nem zengett ódákat... a Floo-féle zivataros verzió egészen más történet. :] A havazás utáni táj meg nekem csak akkor adja igazán az emlegetett tisztaságot, nyugalmat, ha felragyoghat a Nap, a Hold, a csillagok... szürke stratussal valahogy nem kerek a történet. De nem vagyunk egyformák.
nevet
#30923
Abban, hogy elég zimankósak a teleink, legalábbis az elég alacsony földrajzi szélességünkhöz képest (a Mediterráneum határán vagyunk), nagy szerepet játszik a medence-helyzet, a hidegpárna jelensége (a szibériai jégszekrényhez való viszonylagos közelség mellett). Elég összehasonlítást tenni az általad említett Dél-Skandináviával, pontosabban, Dániával és Dél-Svédországgal. Az elõbbiek fölött sokkal gyakrabban jelenik meg a kék szín a T850-es térképeken, mint fölöttünk, telük mégsem hidegebb semmivel, mint a miénk, sõt.
Tapasztalat szerint a magasban nem nagyon van hetekig tartó hidegadvekció, azt elég hamar melegedés váltja fel. Ha ezt a talajközeli hõmérséklet "leköveti", a hideg nem tart sokáig. Például Berlinben vagy New Yorkban pontosan ez a helyzet. New Yorkban olyan advektív lehûlések vannak, melyek nálunk elég ritkák, de ezek rövid idõtartamúak, és az ottani tél összeségében lényegesen enyhébb, mint a kárpát-medencei.
Nálunk viszont a medence helyzet miatt könnyen alakul ki inverzió, fagyos talajközeli légréteg. A hidegpárna elég sokszor "kisegítette" a telünket, míg tõlünk messze északra is tombolt az enyheség. Tipikus példája 1997 januárja, mikor magas T850-ek mellett kifejezetten hideg volt az idõ a talajon.
#30908
Igen, ezt mondanám. nevet A hátam közepére sem kívánnám a fél éves telet és azokat a nyarakat, amikor a 20-25°C már hõségnek számít. nevet Én meg vagyok elégedve a Kárpát-medence éghajlatával, mert minden évszak tökéletesen megmutatja magát: télen hóval, faggyal, nyáron hõséggel, zivatarokkal.
Jaa, és mindig is így lesz: jobban elviselem a 35-40 fokokat, mint a -5-10 fokokat. Vagyis... én konkrétan imádom a kánikulát! nevet
#30906
Természetesen én sem azt szeretem , ha hetekig 36 fok van, de nem tehetek róla, nagy nyár fan vagyok és azt gondolom ez az évszak kis hazánkban a legtöbb ember számára kedvesebb ,mint az épp elköszönõ tél. Eleve hatalmas megkönnyebbülés, hogy nem kell fûteni.Nekem ez +30 ezer forint havonta. Én abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy a nyár felét nem kell munkával töltenem, így maximálisan ki tudom használni a nyári idõ adta lehetõségeket. nevet
#30903
Nem szeretném, ha nagyon OFF irányba menne a téma, de amikortól az ember dolgozik, és 3-4 hét szabadsággal gazdálkodhat évente, akkor a te szempontjaid nagyrészt érvényüket vesztik. Ha pedig adódik szabadidõ, akkor a felsorolt jó dolgok közül (is) sok független a hõmérséklettõl. Lásd: nincs rossz idõ, csak rosszul öltözött kiránduló! :]
#30902
kimaradt a "ne" szócska a megõrülés mellé. vidám
Egész kellemes idõ van odakünn, persze csak napon. Holnap már 1-2 fokot hozzápakolunk a maihoz, aztán csütörtöktõl már valóban érdemes lehet hosszabb idõt a szabadban tölteni! nevet
#30897
És vajon úgy másfél-két hónappal ezelõtt is ezt mondanád? kacsint Azt elismerem, hogy most már nem, meg a nyári idõszak nagy részében sem, de azért a legtöbbünk télen olykor-olykor szívesen cserélne azért ÉK-Európával, a Kelet-Európai síksággal. hideg Kíváncsi lennék egyébként, hogy Nyugat-, Dél-Nyugat-Európában mennyi télbarát lehet, õk meg sokszor valószínûleg Magyarországgal is cserélnének... nevet
#30895
Szerencsére ott van az a feltételes mód, és hogy szerencsére nem fog bekövetkezni. hideg Amúgy lehet délebbre költöznék.
_____________

A hajnali -8,1°C után zavartalan napsütés, kellemes idõ a mai nap jellemzõje és ez már csak jobb lesz. vidám Hajrá tavasz!. kacsint
#30892
Néhány gondolat a télfan-nyárfan témához:
Én nagy "télbarát" vagyok, ezért bizonyos keserûséggel veszem tudomásul kedvenc évszakom elmúlását. Ilyenkor szoktam olyan csacsiságokat mondani, hogy legjobb lenne tavasz elején elköltözni a Tûzföldre, ahol nemsokára kezdõdik a móka.
Persze, az ember a jobbik eszével tudja, hogy túl azon, hogy úgyse tudna a Tûzföldre költözni, az állandó hideget és havat szinte biztosan megunná, egy idõ után a pokolba kívánná. A nagy események szépségéhez ritkaságuk is hozzájárul. Hangulatos ünnep például a karácsony, de gondoljuk el mi lenne, ha mindennap karácsony lenne. Pont a varázsát vesztené el a dolog.
Aztán az is igaz, a nyárnak is megvannak a szépségei: szikrázó napsütés, kék ég, fehér vitorlák... De ezekbõl nekem untig elég 3 hét egy szezonban.
Véleményem szerint hazánk éghajlatának két hibája van: a tartós, fullasztó nyári hõségidõszakok, ill. az, hogy a tél nem ritkán "elfelejt" megjönni.
Ebbõl a szempontból számomra sokkal jobb lenne egy hidegebb kontinentális klíma. Olyan, teszem azt, amilyen a Kelet-Európai síkság közepén uralkodik. Nyári maximumok 25 fok környékén, a tél borítékolhatóan hideg, havas.
Ehhez rögtön hozzá kell tenni, adott esetben a mi telünk is nagyon szigorú. "orosz" tél. Tél tekintetében sokkal jobb a helyzetünk, mint a tõlünk nyugatra, északnyugatra fekvõ országoké. Volt, hogy a svéd rokon eltátotta a száját decemberben, hogy nálunk mennyivel hidegebb van, mint otthon. A kárpát-medencei hideg légpárna király egy jelenség! Viszont tudni kell, hogy a zord tél csak megfelelõ makroszinoptikai elrendezõdés esetén áll elõ. Magyarország klímája óriási ingadozást mutat ebben: elõfordult olyan február, melynek "szentpétervári" középhõmérséklete volt, de elõfordult "nápolyi" is.
A T850-es hõmérséklet eloszlási térképek nagyon csalókák: Magyarország csak idõnként és idõlegesen kerül a kék tartományba, mintha inkább az enyhe délhez tartozna. Talajközeli hõmérsékletek szempontjából valójában jobban hasonlítunk a zord északkelethez.
Hát ennyit a télrõl, melyet ezennel én is elbúcsúztatok (bár várok még számos, üde tavaszi hidegöblítést) Viszontlátásra, Tábornok úr, novemberben! hideg havazas

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-19 21:21:38

Egyházasrádóc

3.5 °C

18002

RH: 96 | P: 1002.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.