2024. november 16., szombat

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#295996
Persze, az idõjárásban egész vad dolgok is lehetnek, erre a lassacskán már 45 év jól megtanított.
Viszont az "atombiztos" zonalitással meg Te vigyázz. A zonalitás a modellek térképein mindaddig reménytelennek néz ki, míg hirtelen fel nem tûnik a blokkhelyzet. Ezzel azt akarom mondani, hogy egy zonális felállásban semmi sem utal arra, hogy pár nap múlva esetleg felváltja a térképen egy csakhamar realizálódó blocking-szituáció. A hidegmagok nagysága, elhelyezkedése súghat ugyan valamit, de erõs, viszonylag közeli hidegraktár se garancia semmire. Máskor meg gyér dolgok leszakadnak.
Szóval, a mostani bosszantó helyzetbõl én ennyire messzemenõ következtetéseket nem vonnék le.
#295993
A mondandód elsõ 2 mondatával mélyen egyetértek. Annyiszor vált már valóra a nehezen elképzelhetõ, hogy ezt valóban nem kellene forszírozni.
#295991
Én vigyáznék ezzel a dologgal, hogy ezt, vagy azt nehezen tudok elképzelni. Mert az utóbbi hónapokban, években szinte az összes ilyen beharangozott nehezen elképzelhetõ dolog bekövetkezett. laza
Szóval én lazán el tudom képzelni azt is, hogy ez a helyzet fent maradjon akár az egész téli szezonban, sõt még utána is. Atombiztos, masszív, igen jól elõrejelezhetõ idõszakban vagyunk. Személy szerint én hosszú ideig is elképzelhetõnek tartom ezt a zonális felállást, apróbb, jelentéktelen megingásokkal.
Ami kijelenthetõ, hogy a karácsonyi tél elúszott és nagyon komoly eséllyel az egész december is. Változásra még csak reményszikra sincsen egyelõre, minden további csak alap nélküli spekuláció.
#295990
6 és fél év kellett a következõ nagy (fél méteres) hóig (93 november), de közben azért 10-20 centik voltak, emlékszem gimibõl... mondjuk nem gyakran.
Most már 12, lassan 13 éve várom a Nagy Havas Eseményt (2003 Február).
Oké, kicsit saját hibámból is, mert mindig elköltöztem a hó elõl (Írország, Miskolc), miközben azért délen és nyugaton estek nagy havak néha - de azért ez már tényleg sok kezd lenni.
A 20+ centis hónak is lassan 3 éve (2013 március), szóval már ott vagyunk a fenti idõszak felénél.
#295989
A '80-as években felcseperedtek - mint én is - mesélhetnének arról, hogy a '87 januárja után hányszor vártuk a következõ években ismét a nagy havat, aztán nem esett jóformán semmi, fõleg a fõvárosban voltak hómentes telek.
#295987
Az ilyen északi zonális makroszinopikai képek tényleg a "végtelenbe" tudnak nyúlni, és ez nem az utóbbi évek "specialitása" ám: a hetvenes, nyolcvanas, kilencvenes években is ez volt a helyzet (a fiatalabbak kedvéért mondom) Sõt emlékszem, egyszer még kisiskolás koromban, a szép emlékû hatvanas évek végén is kifogtunk egy ilyen idõszakot valamelyik télen, mikor az Istennek se akart hó esni. A rádió-riporter szóvá is tette az ügyeletes meteorológusnál, hogy szegény, vakációzó gyerekek nem tudnak szánkózni, korizni. A meteorológus az válaszolta, hogy az ilyesmi elõfordulhat (mármint a huzamos havatlanság), de várjanak türelemmel, majd megjön az igazi tél is. Vagy ott volt -ha jól emlékszem- az 1971/72-es tél. Akkor november 20. környékén hatalmas hó esett, és a hónap 3. dekádja igazi téli idõjárással telt el. Majd december elejére elolvadt a nagy hó, és jellegtelen, szürke, "szutyok" idõ következett rendkívül hosszan. Csak valamikor februárban jött pár sarki-tengeri lötty, mely hózáporokat igen, de tartós hideget már nem tudott hozni. Aztán pályakezdõ koromban, valamikor a nyolcvanas évek legvégén (1988/89?) is volt egy tél, amikor januárban és februárban sok héten át tartotta magát az 'északi ciklonok, déli AC, nálunk köd' felállás. Szóval, ami most történik, az nem gyakori, de egyáltalán nem egyedülálló dolog (ezt még mindig a fiataloknak!)
Viszont "praxisomban" olyan nemigen fordult elõ, hogy az egyébként rendkívül gyakori északi zonális december-elõ és december-közép után a hónap legvégére ne gyorsultak volna fel a légmozgások, és legalább kis hideglöttyöt ne kaptunk volna. Ilyenkor, a napforduló környékén a félteke hõkontrasztja nagyon kiélezett, és az éles hõkülönbség által felgyorsított zonális áramlás "küzd" a meghízott hidegmagok általi leszakadási hajlammal. Az évnek talán "legspannoltabb", "legdrámaibb" cirkulációs idõszaka ez. És most már nagyon hosszan tart a "csend", és a magam részérõl nehezen tudom elképzelni, hogy a mostani állapot változatlan formában prolongálódjon január elejéig, közepéig.
Már többször leírtam, hogy hosszas megfigyeléseim szerint a téli zonális idõszak idõtartama általában 2-3 hét. De, ha ritkán is, ennél hosszabb zonális etapok is voltak. Kérdés, hogy nincs-e jelenleg abnormalitás a féltekei cirkulációban (El Nino -bár ez szerintem csak annyit tesz, hogy valamivel növeli a zonális hajlamot), mert az ilyesmi felülírhatja a szokásos forgatókönyveket (lásd 1982/83)
#295955
Gyerekek, szedjük össze már magunkat! Mindenhonnan a siratókórus hangja hallatszik. szomoru
Holott:

Link

A magam részérõl nagyon kiegyeznék ezzel a képpel (GFS is hasonlót mutat)
Ebbõl karácsonyra könnyen lehetne fagyos hidegpárna, csontig hatoló idõvel, zúzmarával. Azzal ugyan mire mennénk, ha elõállna pl. északnyugati irányítású idõjárás "szép" fáklyával, és azon menne a találgatás, hogy -5 fokos T850 mellett vajon lesznek-e hózáporok karácsonyra?
S hogy más vigasztalót is mondjak: a térképek végignyálazása után az a benyomásom, hogy Északkelet-Európába tartósan beköltözhet a hideg. Ebbõl a "raktárból" pedig elõbb-utóbb mi is kaphatunk. hideg

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-16 08:12:23

Szentmártonkáta

-1.4 °C

na00

RH: 94 | P: 1026.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130532

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.