2024. november 15., péntek

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#292229
Valóban van valami bája az ilyen, téli sarki-tengeri levegõ betörésnek: a front elõtti jól lesüllyed a légnyomás, legalább 1000 hepára. Majd gyorsan átvonul a felhõzet nagy záporral, utána kitisztul az ég, és idõnként viharos széllel dõl be a ha nem is illatos, de nagyon tiszta tengeri levegõ. Az ég mélykék, a látótávolság a "végtelenben", este gyémántokként ragyognak a csillagok...
A légnyomás gyorsan emelkedik, és egy-másfél napon belül újra rajtunk az 1025-1030 hepás AC.
A légnyomás viselkedése éppen ebben tér el a blocking-helyzettõl: akkor az aneroid mutatója "leakad" -azaz, a többé-kevésbé gyors süllyedés után sokáig stagnál, miközben nemigen történik semmi. Majd betör a hideg, és csak akkor kezd jelentõsen emelkedni a légnyomás.
Szóval, nem rosszak ezek a tengerilevegõ-beáramlások, de csak akkor, ha a félblokk blokkba vált, és a második vagy a harmadik hf mögött már igazi hideg, sarki levegõ áramlik be.
Egyébként "monnyon le" az Atlanti-óceán, akkor már sokkal inkább a hideg légpárna!
#292224
Az ilyen észak - Atlanti frontokat én is nagyon kedvelem, mikor viharos ény széllel zúdul be a kristálytiszta, enyhe, illatos észak- Atlanti levegõ.
Pláne akkor ha amúgy sincs hótakaró és számottevõ hideg, és hosszan tartó csendes idõszak után járunk.
Akkor viszont nem kedvelem annyira ha a havas, téli idõszakokat cseszi szét,pláne ha már régóta tart.
#292215
A jövõ heti hõmérsékletek alakulásának egyik legfontosabb meghatározó tényezõje a szel lesz: azokon a napokon, amikor délkeleti légmozgás lesz jellemzõ, alacsonyabb értékekre számítok, illetve a köd is beállhat többféle, míg az érintõ frontok nyomában feltámadó szel gyors melegedést hozhat talaj közelben. Ezek azok a bizonyos álcázott teli hidegfrontok, amelyek kisöprik a szmogot, szutykot, igaz, hogy a telkedvelok nem szeretik az ennek következtében beálló magas T értékeket, ám nekem az illatos, tiszta óceáni, északnyugati széllel betodulo levegõ az egyik kedvencem, ki nem állhatom a szürke egyhangú Hochnebelt, fõleg ha meg zuzmarakepzodessel vagy ipari havazással sem jár együtt nevet
#292214
"És hamarosan a november is elkezdi gyûjtögetni a pozitív anomáliát"

Hát igen, talán még szombatig ki lehet húzni országos szinten a regionális megosztottság miatt (nyugat már enyhe, kelet még beragadós), de a vasárnap már biztosan melegebb lesz az átlagnál. Mondjuk kb. az lesz a legmelegebb nap, utána már kevesebb az esély 20+ fokokra.

Aztán hónap közepe felé már lehet némi lehûlés ismét, visszatérhetünk átlag környékére.

Túl nagy pozitív anomáliára azért nem számítok, aztán meglátjuk mit dob a gép az utolsó 10 napra.

--------------------------------------------------

Egyébként ritka nagy butaságot írnak, akik a meleg 850-es hõmérséklettel példálóznak, hogy igazából azt kell nézni, nem a felszínközeli értékeket. Lévén a téli félévben simán elõfordul olyan is, hogy a magaslati lehûlés hozza a felszíni felmelegedést...de hát aki nem akarja ezt megérteni, az nem is fogja.
#292213
Nem tudom, hogy az itteni térkép melyik átlaghoz viszonyít, de szinte biztos, hogy nem a legfrissebbhez. Ez alapján a szeptemberi anomália kb. 1,5 fok lehetett Link , az októberi pedig a korábban mondott -0,7 körül maradhatott Link . Így összességében azért még mindig pozitív anomáliában van az õsz, ha nem is sokkal.

Persze az õsz megítélése nagyban függ attól, hogy ki hol lakik. A Dunántúl déli és középsõ részén a két hónap valóban átlagos, néhol még kissé átlag alatti, ezzel szemben az északkeleti csücsökben +2 fok közelében volt a kéthavi anomália.

A vége viszont teljesen jogos, a novemberrõl egyelõre valóban nem lehet mondani semmit. Az, hogy most lesz néhány átlagnál melegebb nap, egyáltalán nem garantálja, hogy a hónap is pozitív anomáliával zár majd.
#292209
Nincs semmi olyan "belelátva" a valóságba, ami ott nincs. Értelmezési nézeteltérés van. Meleg õszrõl beszéltem, nem az átlagosnál magasabb középhõmérsékletû õszrõl, és az nem ugyanaz.
Az én olvasatomban akkor meleg az õsz, ha jelentõsen magasabb a középhõmérséklete a szokásosnál.
Idén a középhõmérséklet eltérés eddig így alakult: Link Link

Az ország nagy részén szeptember +1 fokos anomáliát hozott, október pedig -1 fokosat.
Az egyenleg nagyjából 0 !

Azon húztam fel az imént magam, hogy néhányan kitartóan sírnak a folytatódó "rendellenes" meleg miatt, és már most tudják, hogy november is pozitív hõanomáliás lesz. Holott ez az õsz eddig nagyon átlag körüli hõmérsékletû, a november tekintetében pedig nehogy már 4-én "hirdessünk eredményt"!
#292205
Pedig csak kicsit volt hûvösebb, nincs ezen mit vitatni, és nincs ebben semmi fals kép. Az, hogy októberben a hegyekben elõfordul havas esõ, teljesen megszokott, sõt, nem egyszer havazott is már, így ebben nincs semmi rendkívüli. (Azt, hogy 850 hPa-on egy bõ másfél napra megjelent felettünk a 0 fok Link , és a talaj közelében két napon voltak 5 fok körüli Tközepek, alapból sem nevezném bõdületes hidegelárasztásnak.)
Síkvidéken (nem fagyzugokban) viszont elég késõn jöttek meg az elsõ kiterjedtebb fagyok, az ország bõ 30-40 %-án pedig nem is fagyott a hónapban.

A meleg õsz pedig egyelõre szintén megállja a helyét, mivel az õszi anomália eddig pozitív, köszönhetõen az enyhe szeptembernek. És hamarosan a november is elkezdi gyûjtögetni a pozitív anomáliát. Az, hogy elõfordult egy-két hûvösebb nap, hét, még nem változtat ezen a képen, az mindig van (senki sem várhatja el, hogy a "meleg" hónapokban csak és kizárólag az átlagosnál melegebb napok legyenek).

Szóval amennyire visszatetszõ dolog elõre belelátni a modellekbe, hogy nem lesz tél, annyira visszatetszõ belelátni a valóságba, hogy nem úgy volt.

------------------------

Egyébként az ilyen városi legendák, mint pl. a "minél késõbb szakad le a hideg, annál jobb lesz a télkezdet", már elég sokszor megdõltek az utóbbi években, de hihetetlen, hogy még mindig elõjönnek. (Ez már nem - csak - neked szól.)
#292196
Ráadásul az az állítás, hogy október csak kicsit volt hûvösebb az átlagnál (ami pro forma természetesen igaz is) fals képet festhet errõl a hónapunkról. Az igaz, hogy a középhõmérséklet eltérése a sokévi átlagtól nem jelentõs, de ez elfedi a második dekád elejének bõdült északkeleti hidegelárasztását, mely a magasabb helyeken havas esõt is hozott.
Rettentõen hamis az a beállítás, miszerint az idén úgy általában meleg õszünk volna! szomoru
#292193
Ez az idei 3. negatív anomáliás hónapunk volt.
Mindenképpen haladás az elmúlt 4 év évi 1-2 negativ anomáliás hónapjai után. laza kacsint

És még van 2 hónap az évbõl.
Jó eséllyel 1 fok közeli pozitív anomáliával végezhet az idei év országos átlagban.
#292192
Igazad van!Mi az hogy,nagyon is!Sokan nem értik sajnos ezeket a légköri összefüggéseket amit írtál,ezért ismételten el kell mondanunk,hogy ha ilyenkor november elején leszakadna északról a hideg levegõ,az nem lenne jó elõjel a télkezdet szempontjábol.Másrészt reggelente az ország jelentõs részén erõs fagyok vannak,nappal több helyen 10 fok alatt marad a Tmax.Ha a piszok elõoldal lenne nappal 22 fokokkal,reggel 10-zel na az lenne gáz!
#292181
Egyedül akkor érdekel, hogy milyen a hõmérséklet a magasban, ha felrémlik a havazás esélye.
Nem szeretek ugyanis ónosesõt kapni a nyakamba.
Legjobban a -1, -1, -1 (995, 925, 850) esetet szeretem. kacsint
#292175
Így van. Nem érdekel, hány fok van 850 hPa-on, mivel két dimenzióban a talajon mozgok. Itt a talajon pedig éppen a november elejinek megfelelõ idõ és hõmérséklet van.
Ojmjakonban sem vigasztalja azokat, akik a -50°C-ban csücsülnek, hogy két km-rel magasabban 30 fokkal melegebb van.

A téli fordulatról: még nincs lõtávolságon - 10 napon belül, de utána még bármi lehet.
10 nap múlva pedig még csak november közepén fogunk járni.
#292170
Nem ez a lényeg hanem az hogy az átlag feletti hónapok nem értek véget.Nagyon is lehetne egy kis hó fõleg ha figyrlembe vesszük hogy az elmult 2 tél gyakorlatilag elmaradt...kicsit nagyon kezd mindenki agyára menni hogy minden majdnem honap átlag feletti...és hiába irod hogy nincs meleg jelenleg holitt ez már el lett magyarázva hogy hazánk fekvése miatt...

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-15 21:22:31

Dorog - (137m tszf)

1.8 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130532

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.