2024. november 18., hétfő

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#28587
A nyugati részen erõsebbek az áramlások, a Brucki és a Dévényi kapu szélesebb (távolabb juk a nyugati szél a kelet felõl jövõknél), azaz az összeáramlási zónák többnyire középen vagy keleten alakulhatnak ki ezért.
Ilyen egyszerû az oka. Azaz orográfia.

Ezért többnyire ÉK-DKY-i a tengelyük, mert elletétes irányban az Alduna-Vaskapu játszik közre.
#28584
Ennek domborzati okai vannak, szerintem.
#28582
Elfogadom: ezek lennének tehát azok a bizonyos összeáramlások. Kérdés, hogy miért gyakoribbak ezek a medence középsõ és keleti részein, mint a nyugatin?
#28566
Nekem és észak-dunántúli barátaimnak, akiknek nem adatott meg, hogy hóesésben gyönyörködjünk és örömmel számoljunk be a gyarapodó centiméterekbõl, nem maradt más, mint az okok elemzése.
Tegnap már írtam arról, hogy a délkeleti havazást a magyar klíma egyik alapjellegzetességének tartom. Olyan gyakorisággal fordult elõ ez a jelenség az utóbbi 20 évben, hogy mást nem gondolhatok róla. Lényegesen többször fordul elõ, mint az országos hóesés, ráadásul mindig a mostanival megegyezõ, vagy nagyon hasonló területi eloszlásban.(A Nagyatád-Záhony tengely nagyjából korrekt)
Mélyebb makrocirkulációs oknak kell lennie emögött. Valaki írta, hogy északnyugatnak a meredeken (tehát nyugaton) felkanyarodó medi volna jó. Miért ritka az ilyen ciklonpálya? Véleményem szerint az Alpok közelsége miatt! Az Alpok hegylánca nagy idõjárás-módosító tényezõ Európa közepén. Tíz-valahány klasszikus ciklonpálya van Európában, az Alpokat egyik sem érinti. Valahol itt lehet a délkeleti havazás "kutyája" elásva: a medik pályája messze elkerüli az Alpok keleti nyúlványait, és inkább azoktól keletre, a medence közepén húzódik délnyugatról északkelet felé.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-18 16:28:49

Egyházasrádóc

1.9 °C

18002

RH: 91 | P: 1014.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130855

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.